Wiadomości z Rudy Śląskiej

Koleje Śląskie w ferie będą darmowe dla dzieci i młodzieży!

  • Dodano: 2019-01-22 11:00

W czasie tegorocznych ferii w województwie śląskim dzieci i młodzież mogą podróżować Kolejami Śląskimi za darmo!

Od północy z 8 na 9 do 24 lutego, czyli w czasie ferii w woj. śląskim, uczniowie będą mogli bezpłatnie korzystać z przejazdów pociągami Kolei Śląskich. Wystarczy podczas kontroli, zamiast biletu okazać ważną legitymację szkolną.

Inicjatorem i pomysłodawcą akcji jest marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski

O szczegółach oferty mówili uczestnicy konferencji, która odbywała się w Gmachu Sejmu Śląskiego – marszałek Jakub Chełstowski, członek Zarządu Województwa Śląskiego Michał Woś, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges.

- To nie jest oferta tylko dla dzieci i młodzieży z województwa śląskiego, ale dla wszystkich w wieku szkolnym, którzy odwiedzą w tym czasie nasz region. To promocja województwa, Kolei Śląskich, ale i transportu publicznego. Chcemy od najmłodszych lat pokazywać mieszkańcom, że transport niskoemisyjny ma same zalety – mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Promocja obowiązywać będzie dzieci i młodzież z całej Polski

Przedstawiciele regionalnych władz zaznaczają, że promocja dotyczy zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i gimnazjalnych, licealnych, techników i szkół branżowych. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać również najmłodsi – w tym wypadku wystarczy dokument potwierdzający wiek. Warto pamiętać, że dzieci do czwartego roku życia podróżują Kolejami Śląskimi bezpłatnie przez cały rok.

- Cieszę się, że budujemy w województwie śląskim ciekawą ofertę komunikacji zbiorowej. Mam wrażenie, że przychodzi czas na Śląskie. Takie inicjatywy pokazują potencjał regionu, jego proekologiczny charakter i doskonale ilustrują zmiany, jakie zachodzą w województwie. To atrakcyjny region i w czasie ferii warto pokazywać jego potencjał także mieszkańcom innych części kraju – podkreślał Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii..

Gratką będzie pociąg do Zakopanego

Promocja obejmie swoim zasięgiem wszystkie linie obsługiwane przez Koleje Śląskie – jedynym wyjątkiem będzie odcinek przygraniczny Chałupki – Bohumin. Oznacza to, że uczestnicy akcji będą mogli wybrać się pociągiem nie tylko do Ustronia, Wisły czy Zwardonia, ale również do Zakopanego

W okresie ferii śląski przewoźnik specjalnie rozszerzył termin kursowania zakopiańskich pociągów i do stolicy polskich Tatr będzie kursował w tym czasie codziennie. W tygodniu odjazd zaplanowano o godz. 07.01 w weekendy 06.28. Powrót w tygodniu i weekendy godz. 12.25 lub 16.39. Pytania o szczegóły akcji: "Koleje na ferie" można zadawać pod nr tel. 32 479 55 55.

- Na podstawie naszych doświadczeń wyniesionych m.in. z akcji Rodzinne Niedziele widzimy, że młodsi pasażerowie z sympatią i zainteresowaniem podchodzą do możliwości podróżowania koleją. Stąd też mamy nadzieję, że i tym razem propozycja województwa przypadnie im do gustu – mówi Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich.

Istotnym elementem oferty są oszczędności w budżetach domowych

Członek zarządu woj. śląskiego Michał Woś zaznaczył, że regionalne władze traktują kolej i Koleje Śląskie jako inwestycję.

- Traktujemy kolej i Koleje Śląskie jako inwestycję. Dobrze funkcjonująca kolej zwiększa mobilność społeczeństwa, dlatego wymaga dobrej promocji. To oferta dla osób młodych, skoro ich rodzice finansują transport publiczny ze swoich podatków, to w ten sposób odciążamy ich finansowo, proponując darmowe przejazdy ich dzieciom – mówił.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Iks

    Najmłodsi muszą mieć dokument potwierdzający wiek??? Rozumiem, że dzieci w wieku przedszkolnym (nieposiadające legitymacji) muszą mieć dokument, bo to przecież nie zawsze widać i bez dokumentu konduktor nie ma pewności czy mały brzdąc nie jest pełnoletni? Bez sensu... :-D

  • Krzysztof

    1. Akcja przeznaczona jest dla:a. dzieci w wieku przedszkolnym, których rodzice/opiekuni prawni w trakcie przejazduposiadać będą dokument potwierdzający wiek dziecka i na życzenie okażą gopersonelowi pokładowemu;b. uczniów szkół podstawowych, gimnazjum, szkół średnich, szkół branżowych, którzyposiadają w trakcie przejazdu ważną legitymację szkolną, według wzoru określonegow Taryfie przewozowej (TP-KŚ) i na życzenie okażą ją personelowi pokładowemu.2. Osoba, która nie posiada ważnego dokumentu opisanego w §3 ust. 1 winna posiadać ważny biletna trasie przejazdu.3. Osoba uprawniona do bezpłatnego przejazdu, która zamierza odbyć przejazd z rowerem, psemlub rzeczami, za które pobiera się opłatę, jest zobowiązana zakupić bilet na przewóz roweru, psalub rzeczy zgodnie z Cennikiem usług przewozowych (C-KŚ), stanowiącym Dział IV Taryfyprzewozowej (TP-KŚ).W praktyce raczej żaden konduktor/kierownik nie będzie robił problemu jeśli dziecko w wieku przedszkolnym nie ma takiego dokumentu, ale co do legitymacji szkolnych to należy się na to przygotować, że jeśli ktoś nie będzie jej miał to niestety będzie musiał kupić normalny bilet.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również