Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejne podwórko zrewitalizowane

  • Dodano: 2018-10-12 11:15, aktualizacja: 2018-10-12 12:39

Kolejna przestrzeń w Rudzie Śląskiej odzyskuje blask. Zakończyły się właśnie prace przy rewitalizacji podwórka przy ul. Krasińskiego 20,22,22 a w dzielnicy Wirek.

To drugie podwórko, które w ostatnich tygodniach całkowicie odnowiono w mieście. W tym miesiącu ma zakończyć się też rewitalizacja podwórka na osiedlu Kaufhaus w Nowym Bytomiu. Kolejna będzie przestrzeń przy ul. Sobieskiego w Rudzie. W ciągu trzech najbliższych lat w Rudzie Śląskiej zrewitalizowanych zostanie ogółem 11 podwórek za ok. 7,8 mln zł, z czego 4 mln zł z tej kwoty stanowić będzie unijne dofinansowanie.

Rewitalizacja podwórka przy ul. Krasińskiego rozpoczęła się w czerwcu br.

Całość praktycznie jest gotowa, czekamy jedynie na dostarczenie kilku elementów do minisiłowni. Zostaną one zamontowane od razu po wykonaniu tego zamówienia – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

W ramach kompletnej przebudowy przestrzeni wykonano odwodnienie terenu i drogi dojazdowe oraz wyznaczono nowe miejsca postojowe. Wybudowano plac zabaw z piaskownicą i zjeżdżalnią oraz placyk gospodarczy. Całość terenu została oświetlona, wykonano nasadzenia ponad 300 roślin ozdobnych, bylin i krzewów. Koszt inwestycji to ponad 380 tys. zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie ok. 200 tys. zł.

Przypomnijmy, że we wrześniu zakończyła się rewitalizacja podwórka u zbiegu ul. Tuwima/ Sienkiewicza/Odrodzenia. W ramach inwestycji przebudowano sieć kanalizacyjną i deszczową, wyznaczone zostały przestrzenie dla samochodów oraz dojścia dla pieszych. W ramach nowego zagospodarowania terenu powstało 37 miejsc parkingowych, wybudowany został także placyk gospodarczy. Zainstalowanych zostało 10 ławek, pojawił się także stojak na rowery. Na dotychczas nieoświetlonym podwórku zainstalowanych zostało 12 słupów oświetleniowych. Powstał plac zabaw oraz zamontowano urządzenia sprawnościowe dla nieco starszych.

Kompleksowa przebudowa podwórka kosztowała 1,2 mln zł, w tym ok. 700 tys. zł stanowić będzie dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Istotnym elementem realizowanej w Wirku inwestycji były nasadzenia zieleni, która stanowi znaczącą część zagospodarowywanej przestrzeni. Ogółem nasadzonych zostało ok. 1000 roślin ozdobnych, bylin, krzewów oraz małych drzewek. Co ciekawe, część prac związanych z nasadzeniami wykonywali sami mieszkańcy.

Obecnie trwają prace przy rewitalizacji podwórka przy ul. Podgórze 5-15 na osiedlu robotniczym Kaufhaus.

W ramach inwestycji postawiono już betonowy płot, wyznaczający granice podwórka, na nim namalowany został mural. Wykonano drogę dojazdową z miejscami postojowymi, chodniki oraz śmietnik, zainstalowano nowe lampy. Całość zostanie obsadzona kwiatami, krzewami i drzewkami, pojawią się też elementy małej architektury m.in. stół do ping-ponga, stoły do szachów z siedziskami i kosze – wymienia Witold Zawisza z Wydziału Inwestycji UM. – Zgodnie z planem, inwestycja ma być skończona w drugiej połowie października – dodaje.

Na dniach ogłoszony został też przetarg na renowację podwórka przy ul. Sobieskiego w dzielnicy Ruda. Rewitalizowana będzie przestrzeń znajdująca się pomiędzy przedszkolem, a parkiem.

W kolejnych trzech latach zrewitalizowanych zostanie jeszcze 7 innych podwórek - trzy w Wirku (teren przy ul. Sienkiewicza 11, 13, 13a, teren przy ul. Strażackiej 12 – Kałusa 18-28, teren przy ul. Dąbrowskiego 7, 9, 11,) dwa w Rudzie (teren przy ul. Matejki 2–12 i teren przy ul. Matejki 7,9 – Górniczej - Wesołej) i po jednym w Nowym Bytomiu (teren przy ul. Niedurnego 28) oraz w Orzegowie (teren przy ul. Hlonda, Grunwaldzkiej, Bytomskiej).

Rudzcy samorządowcy działania związane z rewitalizacją miejskich podwórek rozpoczęli już w 2014 r. Wtedy odbył się cykl warsztatów w terenie z mieszkańcami, którzy zwracali uwagę na problemy z jakimi borykają się w planowanych do rewitalizacji przestrzeniach tj. brak odwodnienia, brak infrastruktury parkingowej, problemy z chodnikami, brak oświetlenia, zły stan techniczny lub brak elementów małej architektury i infrastruktury dla dzieci.

Na tej podstawie opracowaliśmy w 2015 r. program renowacji podwórek, który obejmuje przestrzenie wokół budynków wielorodzinnych, głównie w starej zabudowie. W dalszej kolejności rozpoczęliśmy starania o pozyskanie środków zewnętrznych na realizację tych przedsięwzięć i przystąpiliśmy do opracowywania potrzebnej dokumentacji projektowej – wymienia wiceprezydent Pierończyk.

Przy rewitalizacji podwórek chcemy wykorzystać potencjał mieszkańców, którzy zostaną zaangażowani w ten proces, istnieje bowiem pewna prawidłowość, że im bliżej miejsca zamieszkania znajduje się dane przedsięwzięcie, tym nasze zaangażowanie jest większe – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

To właśnie aktywizacja i zaangażowanie samych mieszkańców jest wyróżnikiem rudzkiego programu renowacji podwórek. Projekt dotyczy w sposób bezpośredni ponad 3 tys. rudzian. 

Mieszkańcy nie tylko biorą udział w konsultacjach. Staramy się angażować ich także w prace remontowe. Dotyczą one głównie nasadzeń zieleni – dodaje wiceprezydent Pierończyk.

Część „społeczna” działań rewitalizacyjnych realizowana jest w ramach projektu " Ruda Śląska stawia na podwórka", którym zajmuje się RAR Inwestor Sp. z o. o. Projekt „miękki” zakłada aktywizację społeczno-zawodową, edukacyjną i kulturalną mieszkańców rewitalizowanych obszarów Rudy Śląskiej, ze szczególnym uwzględnieniem terenów wymienionych podwórek.

Zadania w ramach projektu realizują Programy Aktywności Lokalnej i obejmują np. cykliczne spotkania w ramach Kawiarni obywatelskiej, pomoc doradczą w zakresie prawa oraz zdrowia, czy współpracę z doradcą zawodowym. Chcemy pomóc osobom bezrobotnym w powrocie na rynek pracy dzięki organizacji dostosowanych indywidualnie kursów zawodowych - mówi Piotr Maj z Rudzkiej Agencji Rozwoju INWESTOR Sp. z o.o. - Każde podwórko otrzyma kwotę 5 000 zł na mikroprzedsięwzięcia. Te środki mieszkańcy będą mogli przeznaczyć na wybrany przez siebie podczas spotkań cel. Może to być np. zakup sprzętu niezbędnego do utrzymania ogrodu, dodatkowych ławek czy też małej infrastruktury do gry w tenisa stołowego – dodaje.

W Rudzie Śląskiej znajduje się 1667 podwórek o powierzchni blisko 370 ha. Najwięcej z nich znajduje się w dzielnicy Ruda - 380, co stanowi prawie 23 proc ogółu. Tylko przy samych budynkach komunalnych znajduje się 650 podwórek o powierzchni prawie 105 ha. 88 z nich jest najbardziej predysponowanych do zagospodarowania. To tylko część danych wynikających z programu renowacji podwórek do 2030 roku, który opracowany został w 2015 r. w Rudzie Śląskiej. Oprócz konkretnych rozwiązań dotyczących zagospodarowania wybranych 10 podwórek jest swoistym kompendium wiedzy o pozostałych podwórkach w mieście – ich liczbie, typie oraz stanie technicznym. Program stanowi też podręcznik dobrych praktyk, z którego mogą korzystać również spółdzielnie mieszkaniowe, które zainteresowane są rewitalizacją podwórek na swoim terenie.

Komentarze (3)    dodaj »

  • Z.

    Super ale dlaczego ul.Gojawiczyńskiej i Kłodnicka w Halembie jest omijaną szeroki łukiem jeśli chodzi o płace zabaw ?Jak mamy nakłonić dzieci do wyjścia na dwór skoro huśtawki pamiętają moje dzieciństwo a mam 40lat .

  • chop

    Odpowiedź jest prosta, to teren pod zarządem GSM Nasz Dom.

  • jo

    Teraz tylko szanować. Jeszcze bardziej przyjemniej by pewnie było jak by te bazgrozły również znikły z kamienic. Jestem kibicem Górnika ale jak widze byle co na tych ścianach czy to Górnik czy Ruch to odechciewa sie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również