Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejni oszukani na OLX przez Whatsapp. Rudzianie stracili w sumie 4500 złotych!

 • Dodano: 2021-11-29 16:45, aktualizacja: 2022-01-07 14:30

Kolejny raz internetowi oszuści dali o sobie znać.

Plaga oszustw na OLX

Posługując się znaną już wielu osobom metodą, preparują link, który rzekomo ma służyć do zapłaty za przedmiot wystawiony na OLX. W ciągu ostatnich trzech dni ich ofiarą padli kolejni mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy przez kliknięcie linku i wykonywanie wszystkich poleceń oszustów, stracili w sumie 4500 złotych. Policja apeluje o rozwagę podczas finalizowania internetowych transakcji.

Od kilku miesięcy oszuści za pośrednictwem komunikatora WhatsApp informują osoby wystawiające do ogłoszenia sprzedaży za pomocą OLX, że zapłacili za przedmiot, trzeba tylko wypełnić formularz do odbioru pieniędzy. Przesyłając link do fałszywej strony płatności, wyłudzają dane autoryzacyjne do kont bankowych. Wielokrotnie już informowaliśmy o tej metodzie, ale w dalszym ciągu cyberprzestępcy oszukują kolejnych mieszkańców Rudy Śląskiej. Policja przypomina i przestrzega na przykładzie kolejnych przypadków z naszego miasta.

Na czym to oszustwo polega?

 • cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator WhatsApp.
 • sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX, pozwalającą na finalizację transakcji.
 • oszuści zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Schemat oszustwa zawsze wygląda podobnie

Na platformie OLX ktoś sprzedaje – dajmy na to – sukienkę. Kontaktuje się osoba „zainteresowana”, a robi to za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Następuje normalna w takich sytuacjach rozmowa, dopytywanie o szczegóły towaru, negocjacja ceny. W końcu „zainteresowany” wysyła link, rzekomo prowadzący do strony umożliwiającej realizację płatności, i to właśnie jest rdzeń podstępu. Jeśli wypełniamy zawarte tam rubryki, pozbywamy się władania naszym kontem bankowym — przejmuje je grupa przestępcza. Tak było w przypadku trzech pokrzywdzonych w ciągu trzech dni. Niestety w finale transakcji, zamiast zarobić stracili. Z ich kont przy pomocy danych, które przekazali, przestępcy wypłacili kolejno 1200, 1300 i 2000 złotych.


Pomoc w odzyskaniu pieniędzy

Osobom poszkodowanym przez cyberprzestępców pomocy udziela Kancelaria EUROLEGE. Jeżeli dotknęło cię oszustwo na OLX to Kancelaria pomoże ci odzyskać pieniądze. Już dziś skorzystaj z darmowej konsultacji prawnej w EUROLEGE - tel. 530 333 130, www.eurolege.pl. 

Zobacz także

Komentarze (9)    dodaj »

 • Doda

  Mnie się zdarzył ten incydent - właśnie na ols. Straciłam w ten sposób 900 PLN. Kim trzeba być? Wystarczyła chwila nieuwagi, nieznajomość zasad sprzedaży itd.... Sprawę zgłosiłam na policję z końcem sierpnia, o ile dobrze pamiętam. Do dzisiejszego dnia echo z ich strony. Żadnego kontaktu do mnie jako pokrzywdzonej z informacją o statusie postępowania. To jest żenujące. Na policji w dniu kradzieży, kiedy zgłaszałam sprawę zapytałam, jakie są szanse na odzyskanie pieniędzy - otrzymałam odpowiedź od przyjmującego zgłoszenie, że nie będzie drugi raz odpowiadał na moje pytanie (żeby nie było to za pierwszym razem odpowiedzi wyczerpującej też nie dostałam). Także zgłoszenie na policję jest konieczne - jako czysta formalność!!Pieniądze odzyskałam w ramach reklamacji w banku. Prosto nie było bo za pierwszym razem otrzymałam odmowę. Złożyłam odwołanie wraz z szczegółowymi pytaniami - pieniądze bank zwrócił na moje konto bez udzielenia jakiejkolwiek odpowiedzi na pytania jakie postawiłam.Ze swojej strony mogę radzić, by próbować w banku, a jeśli to nie pomoże rekomenduję zwrócić się o pomoc do urzędu ochrony konsumenta.Artykuł, który pomógł mi podjąć działania: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=17553

 • Krzysztof

  Żenujące jest to, że pomimo tylu ostrzeżeń dalej są osoby, które się dawają na to naciąć..

 • Misiek

  nie ma kogo żałować, nawini zawsze tracą

 • Em

  Mam wystawione przedmioty na allegro i wczoraj probowano mnke oszukac w ten sposob ma w apie odezwala sie dziewczyna ze zdjeciem profilowym niby wszystko ok a chciala wysylke kurierem inpost wyslala dziwnego linka

 • RS

  Kim trzeba być żeby dać się złapać na taki numer? Tyle się o tym mówi i na samym whatsupie jest mnóstwo komunikatów! Żenujące ...

 • lola

  suuper kolejni naiwni wtopili kase

 • Ola

  Dlatego nie podaje nr tel na olx. Kontakt tylko przez portal

 • Rs

  A jaka to różnica? Przecież każdy może odkryć numer ...

 • Ola

  Odkryje numer jak sama go podam. Bez numeru jest tylko kontakt na portalu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.