Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejny sukces rudzkich lekarzy w ratowaniu najmłodszych pacjentów!

 • Dodano: 2019-08-01 08:30, aktualizacja: 2019-08-06 10:31

Kolejny sukces rudzkich lekarzy! Kilka dni temu zespół ginekologów i neonatologów z Szpitala Miejskiego w Goduli przeprowadził po raz kolejny wysoce specjalistyczną "procedurę exit" na noworodku z guzem szyi. Przeczytajcie o szczegółach tego zabiegu.

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej poinformował we wtorek 30 lipca br. o kolejnej przeprowadzonej przez tamtejszych lekarzy z sukcesem wysoce specjalistycznej "procedurze exit".

Procedura exit jest stosowaną w perinatologii procedurą polegającą na tym, że gdy rodzi się dziecko z poważnymi problemami w czasie cięcia cesarskiego, lekarze nie odcinają go od pępowiny. Utrzymują krążenie pępowinowe i w tym czasie neonatolodzy, w razie potrzeby także chirurdzy dziecięcy, wykonują procedury, które ratują dziecku życie.

- Udaje nam się to świetnie skoordynować i jesteśmy z tego bardzo dumni. Z powodzeniem po raz pierwszy procedurę exit wykonaliśmy w Goduli przed rokiem. Do tej pory przeprowadziliśmy 5 takich, logistycznie bardzo skomplikowanych, zabiegów. Dziś mój zespół wspólnie z neonatologami pod kierownictwem prof. Janusza Świetlińskiego ratował życie noworodka, który miał guza szyi, uciskającego drogi oddechowe"- tłumaczy ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej dr hab. n. med. Wojciech Cnota.

W szpitalu w Goduli przeprowadza się również unikatowe w skali kraju i regionu zabiegi jeszcze w łonie matki - operacje fetoskopowe.

- Operacje fetoskopowe, tylko my robimy je na Śląsku. Zabiegi te polegają na ratowaniu życia bliźniaków w dość specyficznym powikłaniu ciąży bliźniaczej, jakim jest zespół przetoczenia zwany również zespołem podkradania. Jest to zjawisko, w którym jeden bliźniak drugiemu jeszcze w łonie matki, kolokwialnie mówiąc, kradnie krew - tłumaczy ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej dr hab. n. med. Wojciech Cnota.

Procedura fetoskopowa polega na tym, że lekarze niewielką kamerą wchodzą do macicy ciężarnej, włóknem laserowym niszczą połączenia naczyniowe, zamykają je i przez to ten "złodziejski proceder” się kończy.

- W tej chwili mamy na koncie kilkadziesiąt wykonanych z sukcesem tego typu zabiegów. Wykonujemy ich coraz więcej i nie są już dla nas czymś wyjątkowym - mówi dr hab. n. med. Wojciech Cnota.

Od roku Godula jest także ośrodkiem referencyjnym dla przypadków łożysk wrośniętych, które są przypadkami bardzo niebezpiecznymi dla matek i dzieci.

- Tylko w pierwszej połowie 2019 roku zrobiliśmy dziesięć takich operacji, a to jest bardzo duża liczba. Zyskaliśmy duże doświadczenie, wypracowaliśmy swoje procedury, które działają i maksymalizują szanse powodzenia, uratowania życia tych pacjentek. Teraz większość przypadków łożysk wrośniętych trafia do nas, tym samym do Rudy Ślaskiej przyjeżdżają pacjentki z całego południa kraju - podkreśla kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Położnictwa SUM w Rudzie Śląskiej.

Kolejny sukces rudzkich lekarzy w ratowaniu najmłodszych pacjentów!

Komentarze (9)    dodaj »

 • Ola

  Ginekologia i położnictwo w Goduli zawsze były na najwyższym poziomie już od czasów dr Pozowskiego.Wielokrotnie leżałam tam ,3-krotnie byłam operowana ,raz była to operacja ratująca życie .Zawsze opieka była bardzo profesjonalna .Nigdy na nic nie mogłam narzekać.

 • Olololo

  Ten szpital ma fest parcie na szkło a tan naprawdę to mordownia.

 • Padre

  Brawo. Wszystko pięknie. Tylko dlaczego rudzkie matki muszą się tuać po sąsiednich miastach żeby urodzić.

 • Mieszkaniec

  Ja jestem z Rudy i urodziłam dziecko na Goduli. Do dzisiaj jestem wdzięczna za opiekę jaką sprawowano nade mną i dzieckiem. Gdy coś się dzieje lekarze szybko reagują i dzięki temu mam zdrowego malucha. Dziękuję.

 • Jola

  A leczyła się Pani prywatnie czy panstwowo ?I zależy u którego lekarza .

 • Mieszkaniec

  Chodziłam do lekarza z Luxmedu, który nie pracuje w tym szpitalu. Oczywiście w Luxmedzie ubezpiecza pracodawca. Także nie miało to żadnego znaczenia jeśli chodzi o opiekę w tym szpitalu

 • Bunia

  Miało. To prywatne ubezpieczenie bez względu kto za nie płaci

 • matka która rodziła w Goduli

  Dlatego żeby bardziej potrzebujące matki i dzieci wymagające natychmiastowej interwencji mogły żyć !

  • matka która rodziła w Goduli
   2019-08-01 22:13
  • odpowiedz
 • Byly pacjent

  Brawo dla tych lekarzy niech inni lekarze z tego szpitala biorom przyklad

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również