Wiadomości z Rudy Śląskiej

Koncert charytatywny "Ruda Śląska solidarna z Ukrainą!" [FOTO+FILM]

 • Dodano: 2022-07-16 09:15, aktualizacja: 2022-07-18 23:09

Wczoraj na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu odbył się koncert charytatywny "Ruda Śląska solidarna z Ukrainą!", którego organizatorami byli: Miasto Ruda Śląska i Telewizja TVS. 

"Ruda Śląska solidarna z Ukrainą!"

Podczas koncertu rudzianie mieli okazję podziwiać wirtuoza akordeonu Yurija Dakunchaka oraz Bozhenę Dar i Romana Skorpiona, popularnych na Ukrainie piosenkarzy. Wystąpił również Rostyslav Kushyna, tenor, w którego repertuarze znajdują się zarówno pieśni ludowe, jak i operowe. Artyści są laureatami wielu konkursów krajowych, jak i międzynarodowych.

Polską scenę muzyczną reprezentowali znani z Telewizji TVS: Piotr Herdzina, Kasia Piowczyk, a także Zespół Cztery Piąte, zespół wokalny Młodzieżowego Domu Kultury, Schola Duchu Ogniu oraz chór św. Barbary z Bykowiny.

Wydarzenie miało charakter charytatywny. Podczas koncertu Fundacja TVS prowadziła kwestę na rzecz Ukrainy. 

- Cały czas prowadzona jest zbiórka, więc zachęcam do wpłat na konto Fundacji TVS (87 1050 1214 1000 0090 3167 5623 z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”) – mówiła Małgorzata Piechoczek, Wiceprezes Fundacji TVS.

Warto podkreślić, że w zbiórkę aktywnie włączyli się rudzcy przedsiębiorcy m.in. „Kuś” i „Rozruch”, a Fundacja TVS od początku aktywnie działa na rzecz pomocy dla Ukrainy.

Miasto zapewniło pomoc ponad 480 uchodźcom z Ukrainy

Przypomnijmy, że Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Od tego momentu trwają krwawe walki, a wiele miast ukraińskich zostało zniszczonych. Trudno jednoznacznie określić liczbę ofiar. ONZ podała, że do 20 kwietnia zginęło ponad 2,2 tys. cywilów, a blisko 3 tys. zostało rannych. Rzeczywista liczba ofiar jest z pewnością wielokrotnie wyższa. Wraz z rozpoczęciem wojny wielu obywateli Ukrainy, szczególnie kobiety, dzieci, osoby niepełnosprawne oraz starsze, znalazło schronienie w krajach sąsiedzkich. Najwięcej uchodźców, ponad 4,5 mln, trafiło do Polski.

W Rudzie Śląskiej od początku wojny miasto zapewniło pomoc ponad 480 uchodźcom z Ukrainy. Ponadto wielu Ukraińców schronienie znalazło w domach i mieszkaniach rudzian. Tylko w miejscach noclegowych zgłoszonych do Centrum Zarządzania Kryzysowego dach nad głową znalazło ponad 460 obywateli Ukrainy. Co ważne wielu mieszkańców przyjęło gości z Ukrainy na własną rękę, nie zgłaszając tego do miasta.

Komentarze (7)    dodaj »

 • Jadwiga

  Brak dystansu i maseczek... Rudzianie jak widać nie przejmują się tym co nas czeka na jesień....

 • Mieszkaniec

  A może należy pomagać starszym ludziom Polakom a nie bogatym urkaińcom ???

 • Stefek

  Przecież Owsiak pomaga , a poza tym znam wielu starszych bogatych Polaków

 • Jaga

  Jak się bawił Stefek?

 • Stefek

  Niestety jestem w Moskwie

 • Zyga

  Na imprezę przybyły tłumy ludzi uwielbiających i kochających Ukraińców, nie tylko z Rudy ale i okolic. Widać to na zdjęciach . Llll

 • Erich

  Bo nie było krupnioków ,piwa i wiców o gorolach czyli naszyj "rozrywki"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również