RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Koncert karnawałowy Orkiestry Dętej KWK "Bielszowice"

  • Dodano: 2019-02-25 11:30, aktualizacja: 2019-02-25 15:28

W piątek w bielszowickim Domu Kultury odbył się koncert karnawałowy w wykonaniu Orkiestry Dętej KWK "Bielszowice". Zebrana na miejscu publiczność mogła usłyszeć światowe hity muzyki klasycznej.

Podczas koncertu przyznano wyjątkowe odznaczenia. Mieszkańcom Rudy Śląskiej, którzy przyczyniają się do popularyzacji śląskiej mowy, przyznano tytuł "Pszociela Ślonskiej Godki". Tytuł otrzymali: Urszula Koszutska - radna Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Grzegorz Poloczek - autor wielu skeczy, monologów, piosenek i scenariuszy do programów telewizyjnych.

Z szacunkiem przyjęłam tytuł "Pszociela Ślonskiej Godki". Dziękuję Wszystkim osobom, które są zaangażowane w to, aby nasza godka była żywa, aby nasze tradycje trwały i dodawały nam mocy do działania. Gratuluję Grzegorzowi Poloczkowi podobnego tytułu. Kapitule dziękuję za wyróżnienie. Dziękuję także za pamiątkowy znaczek z cyklu "Rudzianie 60-lecia" - mówiła Urszula Koszutska.

Orkiestra Dęta KWK " Bielszowice" powstała w 1919 roku, a jej pierwszym kapelmistrzem był Pantaleon Bronny. Orkiestra liczyła wtedy 15 muzyków. W 1936 roku batutę kapelmistrza przejął syn Pantaleona – Fryderyk, a 27 lat później syn Fryderyka – Melchior. Kolejnymi kapelmistrzami byli: Emil Czyż, Henryk Hahn i Herbert Hahn. W 1976 roku orkiestra kopalni "Bielszowice” została połączona z orkiestrą kopalni "Zabrze”, a kapelmistrzem połączonego zespołu został Alfred Skutela. Od 1999 orkiestrę prowadzi Zygmunt Kliks, który jest także puzonistą Filharmonii Zabrzańskiej i nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej w Zabrzu.

Obecnie w orkiestrze gra około 40 muzyków. Są to pracownicy kopalni, emeryci górniczy, a także wielu młodych muzyków i absolwentów różnych szkół muzycznych. W orkiestrze nie brakuje też kobiet. Orkiestra Dęta KWK " Bielszowice", podobnie jak inne zespoły działające w mieście, gra podczas różnych uroczystości i festynów, jak Barbórka czy coroczny Festiwal Orkiestr Dętych im. Augustyna Kozioła.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.