Wiadomości z Rudy Śląskiej

Konsultacje w sprawie programu Kolej Plus - wypełnij ankietę!

  • Dodano: 2021-09-20 09:45

Trwa opracowywanie dokumentacji wymaganej w II etapie Programu „Kolej+”.

Jednym z etapów tych prac jest przeprowadzenie konsultacji społecznych dot. projektów zgłoszonych przy udziale Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w tym jednego wspólnie z Województwem Śląskim. Wszystkie zainteresowane osoby oraz podmioty będą mogły zgłosić swoje uwagi lub przekazać opinię za pośrednictwem ankiety internetowej do 26 września br. włącznie.

Celem konsultacji jest przedstawienie mieszkańcom poszczególnych miejscowości propozycji działań w ramach Programu „Kolej+” związanych z rozwojem kolei oraz zebranie opinii mieszkańców w zakresie proponowanego w ramach programu przebiegu na ich terenie linii kolejowych lub usytuowania przystanków, oczekiwań dot. rozkładu jazdy pociągów itp. Możliwe będzie również przekazanie innych informacji i wniosków na tematy związane z transportem publicznym na naszym terenie.

Konsultacje te odbywają się w formie ankiet online opracowanych przez wykonawcę Wstępnych Studiów Planistyczno-Prognostycznych (oddzielnie dla każdego z 13 projektów na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w tym jednego realizowanego wspólnie z Województwem Śląskim), do których linki zostaną udostępnione na stronie internetowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz na stronach internetowych poszczególnych miast i gmin, które uczestniczą w Programie.

Urząd Miasta zachęca Państwa do zapoznania się z prezentacjami opisującymi zamierzenia związane z projektami dotyczącymi obszaru Rudy Śląskiej, a następnie do udzielenia odpowiedzi na pytania.

Projekty liniowe:

  1. Prace na liniach kolejowych nr 189 i 132 oraz budowa nowych łącznic Kuźnica - Bytom Bobrek Wsch. w celu stworzenia nowego połączenia Ruda Chebzie/Zabrze - Bytom, w tym budowa nowych p.o. Ruda Orzegów i Bytom ul. Zabrzańska.
  2. Przygotowanie alternatywnego połączenia aglomeracyjnego Gliwice - Ruda Kochłowice - Katowice liniami kolejowymi nr 141 na odcinku Gliwice - Ruda Kochłowice, 165 na odcinku Ruda Kochłowice - Hajduki i 651 Hajduki - Gottwald.

Konsultacje społeczne realizuje firma Databout Sp. z o.o., która na zlecenie GZM opracowuje niezbędną dokumentację, zawierającą również wnioski uwzględniające otrzymane w ramach konsultacji opinie.

Drugi etap Programu zakończy się 25 listopada br.

Do tego czasu komplet wymaganej dokumentacji Wstępnych Studiów Planistyczno-Prognostycznych musi zostać złożony w PKP PLK S.A. przez liderów projektów. Projekty, które zostaną zakwalifikowane do realizacji poznamy w pierwszym kwartale 2022 roku.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • n4u

    Tylko magazyny i magazyny - tir na tirze, a ty dymaj kilka kilometrów na stacje a potem ze stacji kilka kilometrów do roboty ...Z auta nie zrezygnuje - choćby te pociągi za darmo ;) Tym bardziej że zlikwidowali jedyny autobus (870) którym było sens jechać.

  • roman

    Według mnie to całkowita abstrakcja. Jakoś ciężko sobie wyobrazić żeby w miastach od Gliwic do Katowic biorąc pod uwagę wysoki stopień wyludniania regionu powstawały jeszcze nowe linie kolejowe. Kolejny problem to liczba połączeń które Koleje Śląskie sukcesywnie redukują, więc co mi po linii skoro tam 2-3 pociągi na dobę może pojadą. Jedyny plus jaki mógłby wynikać z ich budowy to dostosowanie ich do ruchu towarowego i wprowadzenia zakazu wjazdu tirów do miasta. Jak jeszcze zbudują te pseudo magazyny panatoni to dopiero będą problemy z płynnością ruchu w mieście. Nasza aglomeracja niestety nie ma potencjału na rozwój bo co to za sztuka zasypać miasta magazynami, które w stosunku liczby miejsc pracy do powierzchni zakładu nie poprawiają kompletnie sytuacji. W każdym mieście ponadto jest płacz rządzących, że nie ma pieniędzy na nic, a oni kolej chcą rozwijać :) Nawet dotacje z unii nie pomogą.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.