Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kontrole autokarów w okresie wakacji. Gdzie je zgłaszać?

 • Dodano: 2021-06-22 10:00

W okresach wzmożonej ilości wyjazdów turystycznych wzrasta zainteresowanie organizatorów przewozów autokarowych w zakresie kontroli pojazdów. Policjanci rudzkiej drogówki informują o możliwości przeprowadzenia takich kontroli po wcześniejszym jej zgłoszeniu. Zgłoszenia można kierować na adres Wydziału Ruchu Drogowego rudzkiej komendy, a także pod nr telefonu 47 854 1290.

W związku z okresem wyjazdów na wakacje i zwiększonym zainteresowaniem organizatorów przewozów autokarowych w zakresie kontroli tych pojazdów, policjanci rudzkiej drogówki informują:

 • stałym miejscem, w którym odbywają się kontrole autokarów jest: parking przy zbiegu ulicy Hallera i Objazdowej,
 • w miarę posiadanych sił i środków policjanci ruchu drogowego realizują również kontrole zgłaszane telefonicznie przez rodziców wyjeżdżających dzieci, które wcześniej nie były zgłoszone przez organizatora.

W celu sprawnego przeprowadzenia kontroli, policjanci informują, że osoby zainteresowane przeprowadzeniem kontroli autokarów wyjeżdżających na kolonie mogą je zgłaszać pod nr telefonu 47 854 1290 w godzinach 8-15. Uprasza się o zgłaszanie kontroli telefonicznych z przynajmniej 2-3-dniowym wyprzedzeniem. W trakcie zgłoszenia należy podać:

 • datę i godzinę wyjazdu,
 • liczbę autokarów.

Aby nie dublować wielokrotnie zgłoszeń o kontroli, prosimy zgłaszających do wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi e-usługę, która pozwala każdemu sprawdzić każdy zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Dzięki niej, za pośrednictwem specjalnej platformy cyfrowej możemy dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:

 • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
 • ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie,
 • jak jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe,
 • czy pojazd figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.

Usługa taka pozwala szybko i wygodnie uzyskać informacje, które mogą wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa w trakcie podróży. Zachęcamy do korzystanie z e-usługi dostępne pod adresem: bezpiecznyautobus.gov.pl

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

 • fajerberga

  "Kontrola" stanu technicznego wykonywana przez policjantów to parodia. Piszę to na podstawie osobistych doświadczeń - jedynym skutkiem takiej "kontroli" był opóźniony wyjazd. Polegało to na wzrokowej kontroli pojazdu z zewnątrz, chyba pod kątem uszkodzonych szyb lub defektów oświetlenia. Potem dzielni policjanci kazali skręcić koła do oporu i to chyba w celu oblookania bieżnika? Mogą jeszcze sprawdzić działanie wycieraczek i klaksonu, ew. użyć alkomatu. W sumie ma to sens, bo przy słabych hamulcach (a tego sprawdzić statycznie nie mogą) dobry klakson to podstawa :-) Przecież to uprawianie fikcji, która daje jednak lemingom poczucie bezpieczeństwa w trakcie podróży. Najbardziej na to poczucie wpływa fakt, że na specjalnej stronie mogę sobie sprawdzić m.in. stan licznika autokaru, którym mam podróżować ja lub moja rodzina... :-) normalnie rewelacja.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.