Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kto jest odpowiedzialny za tę "kupę wstydu"?

 • Dodano: 2013-04-12 10:45, aktualizacja: 2013-04-18 08:51
Blisko setkę kolorowych chorągiewek z hasłami: "kupa wstydu", "kupa nieodpowiedzialności", "kupa lenistwa" rozmieścili w parku im. Kozioła w dzielnicy Ruda uczniowie Szkoły Podstawowej nr 41. Dzisiejszy happening to jeden ze sposobów Rudy Śląskiej na walkę z psimi kupami.
 
 
Kolorowymi chorągiewkami uczniowie zaznaczali miejsca, w których znajdowały się psie odchody. Wbicie setki znaczników zajęło im raptem kilka minut. – Nie spodziewałam się, że tak dużo miejsc zaznaczymy w tak krótkim czasie. To wstyd, żeby tak zanieczyszczać park – dziwiła się Agata, uczennica szóstej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 41.
 
 
Rozmieszczone przez młodzież chorągiewki pozostaną w tych miejscach przez kilka dni, po czym służby porządkujące zajmą się ich usunięciem. Później w tych miejscach zasadzone zostaną kwiaty. - Mamy nadzieję, że ilość wbitych chorągiewek zobrazuje problem, z jakim boryka się miasto oraz skłoni nieodpowiedzialnych posiadaczy psów do sprzątania po swoich pupilach. – tłumaczy Renata Młynarczuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.
 
 
W najbliższych dniach podobne happeningi przeprowadzą uczniowie innych rudzkich podstawówek. W poniedziałek, 15 kwietnia, w Parku Strzelnica w Bielszowicach psie kupy oznaczać będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13, natomiast 18 i 19 kwietnia swoje chorągiewki na plantach w Wirku oraz na terenach zielonych przy ul. Górnośląskiej rozmieszczą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 16. W kampanię włączyło się również Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami "Fauna”. Organizacja zorganizowała konkurs plastyczny wśród dzieci promujący ideę sprzątania po swoich pupilach.
 
 
Akcja edukacyjna nie jest jedynym sposobem walki z problemem zanieczyszczania miasta psimi odchodami. Działania w tym zakresie podjęli również rudzcy strażnicy miejscy, którzy w sposób szczególny podczas patroli zwracają uwagę na to, czy właściciele czworonogów sprzątają po swoich psach. – Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie właściciel psa zobowiązany jest do uprzątnięcia nieczystości pozostawionych przez zwierzę, bez względu na to, czy jest to chodnik czy też zieleniec – tłumaczy Krzysztof Piekarz, komendant straży miejskiej. W ubiegłym roku rudzcy strażnicy miejscy wystawili ponad 400 mandatów właścicielom psów, którzy nie posprzątali po swoim psie.
 
 
Nieczystości pozostawione przez psy są ogromnym problemem. Świadczą o tym głosy mieszkańców podczas spotkań z władzami miasta w poszczególnych dzielnicach. – Podjęte przez nas działania prewencyjne mają zapobiegać temu zjawisku. Chcemy, by właściciele psów zrozumieli, że muszą sprzątać po swoich zwierzakach. Mam nadzieję, że po tej akcji będzie im wstyd, że tego nie robią – zapowiada Grażyna Dziedzic.
 
 
Miasto w tym roku zakupiło 195 tys. biodegradowalnych worków na psie odchody, które za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowych, gabinetów weterynaryjnych oraz Urzędu Miasta przekazywane są bezpłatnie mieszkańcom Rudy Śląskiej. Od początku roku rozdysponowano już około 50 tys. takich worków. W rudzkich parkach i zieleńcach znajduje się około 20 specjalnych pojemników na psie nieczystości. W miejscach, w których się nie znajdują, psie odchody zawinięte w woreczek wrzucać można do każdego z 1198 koszy przyulicznych.
 
 
Działania, które miasto podjęło w związku z likwidacją problemu nie sprzątania po psach, wpisują się w kolejną odsłonę kampanii "Atrakcyjna Ruda”, zatytułowaną "Zielona Ruda”. Akcja ma głównie charakter edukacyjny. 
 
Jednym z takich modelowych działań będzie zaplanowana na drugą połowę kwietnia akcja "Listy dla Ziemi”. Dzieci w ramach zajęć szkolnych wezmą udział w specjalnych lekcjach tematycznych, po czym każde indywidualnie zredaguje krótki list dotyczący prostych działań ekologicznych, jakie można zrobić w domu. Listy pełne dziecięcych oczekiwań oraz pomysłów trafią do rąk dorosłych - rodziców, dziadków, opiekunów - tak by wspólnie z pociechami mogli oni podjąć się ich realizacji. Wybrane prace staną się przedmiotem wystaw, publicznych odczytów oraz wielu innych przedsięwzięć promujących ekologiczny styl życia.

 
Finałem akcji "Zielona Ruda” będzie piknik ekologiczny, który miasto współorganizować będzie z lokalnymi organizacjami ekologicznymi.

Komentarze (65)    dodaj komentarz »

 • właściciel psa

  Najlepiej gdyby ci wszyscy przeciwnicy zwierząt i ich właścicieli dostali zezwolenie na broń wtedy jeden celny strzał i nie ma psa razem z właścicielem i wesoło byłoby tylko musiałyby bez głosu strzelać bo dB byłyby problemem.Jak tzw.homo sapiens załatwia się w windzie w bloku to ok bo co chodzi na dwóch nogach,lepszy może od psa bo sobie nie da nic powiedzieć.Ludzi już nie ma sama chołota i wredne konfidenctwo ale do kościoła biegiem choćby i wczorajsi wstyd przed zwierzętami za tych wszystkich mądrych tu.Żaden pies nie zrobi drugiemu takiej krzywdy jak niby ci ludzie sobie nswzajem i to jest największy wstyd tego się nie sprzątnie wielu powinno sobie gębę psim odchodem wysmarować za to co temu psu i jego właścicielowi robią od lat ŻENADA!!!

 • toja

  Sprzątanie po swoich psach to żaden problem. Wychodzę, biorę woreczek, pies kupka, sprzątam, wyrzucam do najbliższego śmietnika. Na osiedlach śmietniki są. I tyle. Widzisz właściciela psa, który nie posprzątał - zwróć mu uwagę, kulturalnie, bez krzyku i wyzwisk, w pyskówki się nie wdawaj. Na część zadziała, ale trzeba mieć odwagę by taką uwagę zwrócić. Kulturalni właściciele psów mogą nosić zapasowe woreczki, które mogą ofiarować tym, którzy nie sprzątają ze słowami"pewnie Pan/i zapomniał, prosze.." Też częściowo pomoże, a potem, jak coraz więcej ludzi będzie sprzątać, to obciachem będzie nie sprzątać.

 • a.

  "Wszystkim przeszkadzają psie kupy, jednak dzieciaki rzucające opakowanie po chipsach, młodzież rzucająca butelki po wódce i piwie wszędzie, nawet po betonie (co grozi skaleczeniem). Czasami rzygi leżą pod krzakiem. Pomalowane sprayem mury, powywracane kosze na śmieci. Te wszystkie rzeczy nikomu nie przeszkadzają, nikt nie krzyczy, by temu zaprzestać. Jednak narzekać na psie kupy to teraz takie modne i fajne. Dlatego ja nie sprzątam po psie, bo uważam, że najpierw człowiek niech się zmieni"

 • west

  A wiela mandatow wlepiyli strażniki łożyrokom, co biksy po piwie, flaszki po gorzole, wińsku ciepiom kaj popadnie.A co z petami, kiere leżom cołkie lata. Psie [...]o za pora miesięcy sie rozleci, przynajmniej nawoz z nich jest. Flaszki, pety i nylonbojtle poniywiyrajom sie wszyndzie i leżeć bydom pora setek lot abo i dłużyj.Niech Prezydyntka koże opodatkować wszystko i wszystkich co może naśmiecić, wtedy byymy godac o sprawiedliwosći.

 • szaket

  szaket do westa fajnie faflosz,to bierte kupy do sieni doutylizaci skoro sierozlecom czy co.

 • TIK-TAK

  WŁASCICIELA PSÓW Z ULICY LECHA 6 I OKOLICZNYCH NUMERÓW DALEJ SRAJĄ NIŻ OCZY MAJĄ WIDZĄ KTO Z KIM ,KIEDY , DO KOGO JAK .O KTÓREJ,PO CO -TYLKO ŻE POSPRZĄTAĆ ZA OBSRAŃCAMI TO NIE UMIEJĄ.KARAĆ DOKŁADNIE A KUPE CIEPNĄC NA R..

 • łoki

  To wstyd gdy psie odchody są wszędzie.Natomiast nie można wymagać od ludzi sprzątania gdy nie ma koszy. Dla przypomnienia: kto nie sprząta - 500zł, kto sprzątnie i wyrzuci do zwykłego kosza 100zł.Wstyd tym bardziej, że SM nie może wymagać i stawiać mandatów za nieposprzątanie gdy brak jest koszta (nie przyjmujcie mandatów).A z drugiej strony wystawienie 400 mandatów rocznie, gdy zatrudnionych jest 80 ludzi i koszt utrzymania jednostki to 40 mln zł rocznie to wstyd, wstyd tym większy, gdy właśnie SM chwali się akcją PIES (kupa), pieszy (przejście nie na pasach). :/

 • wn

  Kto ci takich głupot naopowiadał, że psich odchodów nie wolno wrzucać do normalnych koszy na śmieci? Bzdura jakich mało i jakaś bezsensowna wymówka na to, że nie chce ci się posprzątać gó...a po SWOIM psie.

 • ola

  BZDURY PISZESZ!!!!!!!!W UM są za darmo rozdawane woreczki na psie kupy w administracjach RSM również i możesz wrzucić do zwykłego kosza . Ale jak komuś sie łapek nie chce zbrudzić to głupoty pisze

 • GW

  Przyuliczne kosze? tzn mam wrzucać psią kupę do kosza na przystanku autobusowym,tak? No bo taki kosz mam najbliżej. Potem jest jeszcze kosz obok ławki, przy której przechadzający tamtędy ludzie przysiadają...Aha, ok.Szkoda,że nie ma koszy specjalnie do tegoż celu przeznaczonych, nad nim woreczki, bo tak to wygląda w Katowicach, np na skwerze przy Bibliotece Śląskiej..No bo do śmietników rozumiem nie wolno.Zrobi się ciepło, na przystanku powieje zapachem psiej kupy...

 • praktykantka

  Kobieto to masz wyrzucić psią kupę nie Twoją ! Psia tak nie śmierdzi !!!

 • MB

  głupoty opowiadasz, KTO CHODZI NA SPACER Z PSEM NA PRZYSTANEK? odzywa się twoje śmierdzące lenistwo, jak te kupska

 • olo

  bylejakiej baletnicy to i rąbek u spódnicy przeszkadza . Tak samo jak brudasowi i flejtuchowi co nie sprząta po swoim psie przeszkadza brak koszy ... martwi cie że obok siedzą ludzie a to że dziecko przewróci się twarzą prosto w śmierdzące guwno już nie ... Dla wiadomości powiem Ci że kosze sa regularnie sprzątane a z trawnika kupa sama nie wyjdzie

 • ZIBI

  KARAC ZA KUPSKA - FUJ

 • lufa

  400 mandatów to troche ponad 1 dziennie, ja codziennie widzę kilka takich osób , chociaż wcale na nich nie poluję :-(

 • nitka

  Psom sie dziwicie podczas kiedy tylu facetów odlewa się na drodze ...

 • ostry/zelter

  psy som bezradne niwinne,cała wina to włascicielipsów ityle,znimi trzeba uswiadamianie prowadzic,gdzie ich pupile majom toalety,wybiegi itd to jasne.

 • mieszkaniec

  Ciekawe, kto to później pozbiera przy najbliższym wietrze te chorągiewki będą latały po całym osiedlu. Ja osobiście jestem za tym by walczyć z właścicielami psów, ale nie w taki sposób, bo ten sposób to dodatkowe zaśmiecenie. Pierwsze koszenie traw ciekawe jak ci pracownicy będą kosić może to omijać ??? KUPA WSTYDU dla pomysłodawcy !!!!!!

 • wn

  Najpierw czytamy, później komentujemy:"Rozmieszczone przez młodzież chorągiewki pozostaną w tych miejscach przez kilka dni, po czym służby porządkujące zajmą się ich usunięciem. Później w tych miejscach zasadzone zostaną kwiaty"

 • ostry

  Nie rozumię, dlaczego rozdaje się woreczki. Masz psa kup 100 woreczków za 50 zeta. idziesz z psem SM powinna cię sprawdzić nie masz woreczka 100 zeta mandatu, drugi raz 500 zeta, grzecznie i konsekwętnie Mam samochód nikt nie daje mi bęzyny, więc dlaczego psiarkorzom ma być dawany woreczek.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.