Wiadomości z Rudy Śląskiej

Lecytyna rzepakowa czy sojowa - poznaj różnice

  • Dodano: 2018-07-02 14:15, aktualizacja: 2023-09-19 08:56

Powszechnie wiadomo, że stosowanie zdrowej zbilansowanej diety pozytywnie wpływa nie tylko na nasz organizm, ale również samopoczucie. Coraz więcej osób czyta etykiety oraz zwraca uwagę na produkty, które znajdują się w codziennym jadłospisie. Dowiedz się, jakie jest zastosowanie lecytyny rzepakowej oraz czym różni się ona od pozostałych.

Znaczenie diety w funkcjonowaniu naszego organizmu
Współcześnie stosujemy bardzo wiele diet. Dużą popularnością cieszą się nie tylko te odchudzające, ale również o znaczeniu prozdrowotnym. Wiele chorób leczonych jest aktualnie nie tylko lekami, ale również zmianą stylu życia. W dużej mierze spowodowane jest to coraz większą świadomością społeczną w zakresie przyjmowanych przez nas substancji i ich wpływu na to, jak funkcjonuje nasz organizm na co dzień. To samo tyczy się również produktów dodawanych do żywności. Lecytyna rzepakowa jest chętnie przyjmowana ze względu na swoje pozytywne działanie na cały organizm. Nie tylko wspiera ona pracę mózgu czy metabolizmu, ale także wspomaga zapamiętywanie. Kobiety bardzo chętnie wybierają także kosmetyki bogate w lecytynę rzepakową ze względu na zahamowanie starzenia skóry i redukcję drobnych zmarszczek.
 

Kwasy omega i ich działania
Do kwasów nienasyconych, które są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu, należą omega 3, 6 i 9. Wszystkie one są potrzebne, aby regulowały pracę organów. Proszę jednak pamiętać, że w zdrowej diecie występują one w odpowiednich proporcjach. Omega 3 i 6 mają ten sam szlak metaboliczny dlatego to w ich przypadku, najważniejsze jest, aby występowały w odpowiednim stosunku. Najbardziej pożądana proporcja to 1:5 lub 1:6. Niestety w diecie przeciętnego Polaka jest zdecydowanie więcej tłuszczów roślinnych niż rybnych, co powoduje, że stosunek ten wynosi 1:10, a nawet do 12. Kwasy omega 9 mają oddzielne szlak metaboliczny oraz pełnił inne funkcje, a mianowicie odpowiadają za prawidłową budowę błon komórkowych. Jeżeli zaś chodzi o omega 3 i 6 to odpowiadają one za prawidłową przepuszczalność tych struktur w związku z czym, do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu potrzebujemy wszystkich tych trzech kwasów. W odpowiednich proporcjach wspomagają one procesy życiowe już od momentu poczęcia.
 

Lecytyna rzepakowa i jej skład
Pochodzenie lecytyny ma wpływ na procentową zawartość kwasów. Porównując te pochodzenia sojowego i rzepakowego okazuje się, że różnice widoczne są gołym okiem. Przede wszystkim lecytyna Rzepakowa ma zdecydowanie mniej kwasów nasyconych. Jeżeli zaś chodzi o proporcje omega 3,6 i 9 okazuje się, że są one dużo bardziej zachowane niż w przypadku sojowej. Wnioski nasuwają się same. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu prawidłowych proporcje między poszczególnymi kwasami, zdecydowanie lepiej sprawdzi się lecytyna rzepakowa. Jeżeli zaś mamy niedobór kwasów nasyconych lub potrzebujemy więcej omega-6 lub omega-9 to lecytyna podchodzenie sojowego będzie lepszym wyborem.
 


Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (2)    dodaj »

  • Teresa

    Tylko jak sprawdzić poziom kwasów w organizmie ?

  • ted

    Bez problemu każdy Quantum pokaże w ciągu 60s

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.