Wiadomości z Rudy Śląskiej

M. Wesoły przeciwny ustawie dotyczącej m.in. braku możliwości odmowy przyjęcia mandatu

 • Dodano: 2021-01-12 16:00, aktualizacja: 2021-01-12 17:11

Prawo i Sprawiedliwość kilka dni temu złożyło do Sejmu projekt dotyczący zmian w kodeksie wykroczeń. Pomysłodawcy projektu chcą odebrać obywatelom prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Propozycja PiS wzbudziła wiele kontrowersji nawet w Zjednoczonej Prawicy.


Stracimy dotychczasową możliwość odmowy przyjęcia mandatu?

Projekt ustawy o mandatach złożona w sobotę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości budzi liczne kontrowersje. Jeśli nowa ustawa wejdzie w życie, stracimy dotychczasową możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Obecnie jeśli nie zgadzamy się z mandatem, możemy go nie przyjąć, a wówczas organ, który go na nas nałożył, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. Czyli to władza musi udowodnić nam winę, a nie my naszą niewinność. 

Jeśli nowa ustawa wejdzie w życie, sytuacja diametralnie się zmieni. Nie odmówimy już przyjęcia mandatu, choć nadal będziemy mogli dochodzić swoich racji w sądzie po jego przyjęciu. Wówczas sąd, po wniesieniu odwołania, będzie mógł wstrzymać realizację i wyegzekwowanie kary. Ale na początku mandat i tak trzeba będzie przyjąć.

W uzasadnieniu opublikowanym wraz z projektem ustawy czytamy, że takie rozwiązanie ma usprawnić postępowania w sprawach o wykroczenia, a dodatkowo odciążyć sędziów sądów powszechnych.

"Projektowana ustawa ma na celu usprawnienie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz odciążenie sędziów sądów powszechnych od obowiązków związanych z rozpoznawaniem spraw o wykroczenia, z zachowaniem konstytucyjnej i konwencyjnej gwarancji prawa do sądu w sprawach o wykroczenia. [...] w projekcie proponuje się rezygnację z instytucji odmowy przyjęcia mandatu na rzecz możliwości zaskarżenia nałożonego mandatu karnego do sądu. Jak wskazuje praktyka, przeważająca większość spraw o wykroczenia wnoszonych do sądu w związku z odmową przyjęcia mandatu przez sprawcę kończy się wydaniem prawomocnego wyroku skazującego. Poza tym odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o wykroczenie."

Projekt nowelizacji ustawy można znaleźć TUTAJ


Projekt wzbudził kontrowersje nawet w Zjednoczonej Prawicy

Nie wszyscy w obozie Zjednoczonej Prawicy zgadzają się ze złożoną w Sejmie nowelizacją Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Porozumienie, które jest częścią Zjednoczonej Prawicy, wyraziło negatywną opinię dotyczącą projektu ustawy o mandatach. 

"Porozumienie, jako środowisko wolnościowe i proobywatelskie, sprzeciwia się planom zakładającym zniesienie możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego" - napisał Jarosław Gowin.

Swoje zdanie w tym temacie wyraził także poseł PiS z Rudy Śląskiej - Marek Wesoły. 

- Nie ukrywam, że jestem zaskoczony projektem ustawy dotyczącym m.in. braku możliwości odmowy przyjęcia mandatu złożonym przez posłów mojej partii. Jeśli jednak przed jego złożeniem nie został on skonsultowany w ramach wszystkich posłów PiS a także całej Zjednoczonej Prawicy, to nie będzie też zaskoczenia, że nie wszyscy się z nim zgadzają i utożsamiają. Ja jestem przeciwny temu projektowi i mam nadzieję, że wsłuchamy się też w głos naszych wyborców, bo to im obiecywaliśmy - napisał poseł Wesoły.

A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Piszcie w komentarzach!

Komentarze (16)    dodaj komentarz »

 • dobry komuch pisowski

  powinien zostać honorowym obywatelem miasta za bezwzględną walke o prawożądność i za ratowanie polskich i rudzkich kopalń przed likwidacją, tak jak niejaki skworc jest honorowym obywatelem miasta za bezwzględna walkę z pedofilia kleru

  • dobry komuch pisowski
   2021-01-15 13:51
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • ANDI

  Panie Marku weź pan raz stań na wysokości zadania i daj pan sprzeciw tym głupim ustawom, obywatel ma prawo odmówić a pis robi komunę, weź pan raz miej jaja, robicie wszystko nie zgodnie z konstytucją łącznie z zamknięciem gospodarki ciekawe czy pana firma w której pan prezesujesz czy tam coś jest zamknięta, to wredne z pana strony, Jak pan restauracją ADRIA w RUDZIE LATA TEMU ZARZĄDZAŁEŚ BYŁEŚ Pan innym człowiekiem teraz typowym PISOWCEM

 • Grzegorz

  Panie Wesoły nie wystarczy pisać że jest się zaskoczonym, trzeba się łamaniu prawa obywateli do domniemania niewinności i Kostytucji przeciwstawić (i nie wystarczy jak to się po naszymu godo stękać jak baba)

 • Hanys

  Wesoły to akurat nie ma za dużo do gadania.

 • sprawiedliwy

  podoba mi sie ten projekt, mam nadzieję że to przejdzie, wreście oddzielimy plewy od ziarna

 • kotPrezesa

  Ziarno - politycy PiS i kler, plewy - Polacy i Polki. Dzielenie na sorty, plewy i ziarno itp. to akurat pisowscy bolszewicy potrafią.

 • Ja

  A oPOzycja to kto?pachnące kwiatki na łące?

 • TomG

  No cóż, chyba ten Pan czuje, że koniec tej władzy nadchodzi wielkimi krokami. Oby tylko po raz kolejny wyborcy nie dali się zwieźć pustym obietnicom.

 • Rudziol

  To chyba pierwsza rozsądna wypowiedź p. Marka Wesołego od bardzo długiego czasu. Oby nie jedyna, jest nadzieja, że mu tak zostanie.

 • lolek

  Hehe, oni zawsze w PiS są przeciw do momentu głosowania gdzie nagle są za :) No czasem potem nie klaszczą lub nie wstają do braw ale to pewnie dlatego że kręgosłupa nie mają.

 • Dżesika

  Jak wiater zawieje

 • boluś

  Przeca to i tak niy mo szans przejść"opłacynie mandatu jest równoznaczne z przyznaniem sie do winy i przyjęciem sankcji karnej . Bicie piany"

 • as

  I znowu go zawieszą a potem wróci :-)

 • The truth

  Tja mhm, będzie skakał jak mu powiedza i jeszcze grzeczni polkni

 • Mieszkaniec Nowego Bytomia

  Chorągiewka i tyle w temacie

  • Mieszkaniec Nowego Bytomia
   2021-01-12 19:56
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • ehh

  Kolejny krok by zniewolić obywateli. Komuna im się marzy. Aż tak bardzo pisowcy nienawidzicie Polaków ?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.