Wiadomości z Rudy Śląskiej

Miasto jednak finansowało „Niebieską Rudę Śląską”?

 • Dodano: 2023-03-01 13:45, aktualizacja: 2023-03-02 12:24

W grudniu informowaliśmy o szokujących zeznaniach byłego członka Psychofans, Marka K., który twierdził, że Urząd Miasta Ruda Śląska finansował pseudokibiców Ruchu Chorzów. Wówczas urząd informował, że są to nieprawdziwe informacje. Po upływie niemalże 3 miesięcy, otrzymaliśmy z magistratu sprostowanie.

Zeznania Marka K.

W grudniu 2022 roku, były członek gangu Psychofans, Marek K. podjął współpracę z prokuraturą i zaczął zdradzać kulisy działalności pseudokibiców Ruchu Chorzów. Były kibol o pseudonimie Celebryta zdradził, że działania Psychofansów finansowały również zewnętrzne podmioty, w tym Urząd Miasta Ruda Śląska!

- Władze Rudy Śląskiej dawały nam pieniądze, które przeznaczaliśmy na narkotyki. Pseudokibice Ruchu Chorzów mieli świetne kontakty w Urzędzie Miasta Ruda Śląska i byli przyjmowani w Magistracie przez wysokich rangą urzędników. Dostawaliśmy miejskie granty i te pieniądze przeznaczaliśmy na narkotyki. Przedstawiciele urzędu zapewniali nas, że jak przyjdą do nich kibice Górnika Zabrze, to nie dostaną ani grosza – zeznaje Celebryta.

Poprosiliśmy wówczas Urząd Miasta o ustosunkowanie się do słów Marka K. Ówczesny rzecznik, Adam Nowak zaprzeczył, aby rudzki magistrat w jakikolwiek sposób finansował Stowarzyszenie Niebieska Ruda Śląska.

 - W odpowiedzi na maila dot. rzekomego finansowania przez Miasto grupy Psycho Fans, informujemy, że Urząd Miasta Ruda Śląska nie udzielał dotacji i nie współpracował oraz tym samym nie przekazywał środków finansowych Stowarzyszeniu Niebieska Ruda.  

Teraz, po prawie 3 miesiącach, stanowisko urzędu uległo zmianie.

Jednak finansował?

Otrzymaliśmy sprostowanie z Urzędu Miasta Ruda Śląska, w którym obecna rzeczniczka UM, Agnieszka Piekorz-Hałczyńska wyjaśnia, że magistrat przekazał Stowarzyszeniu dotację. 

- Po przeprowadzeniu szczegółowej kwerendy w archiwach Urzędu Miasta (w przypadku tej sprawy wymagany okres przechowywania dokumentacji w archiwum minął w lipcu 2021 roku) informuję, że w 2016 r. Miasto Ruda Śląska przekazało Stowarzyszeniu „Niebieska Ruda Śląska” dotację w wysokości 7.500,00 zł. Środki te przeznaczone były na wkład własny do projektu realizowanego z budżetu Miasta Chorzów. Z posiadanej dokumentacji wynika, iż środki otrzymane w ramach wsparcia finansowego zostały rozliczone przez organizację w sposób prawidłowy.

Dofinansowane przedsięwzięcie, o którym mowa, dotyczyło organizacji turnieju piłkarskiego połączonego ze śląską biesiadą na boisku GKS „Grunwald” Ruda Śląska.

Czy takich dotacji było więcej? Z odpowiedzi uzyskanej z urzędu wynika, że miasto tylko raz przekazało pieniądze Stowarzyszeniu Niebieska Ruda Śląska.

Komentarze (35)    dodaj »

 • Kibic

  DLACZEGO TU NIE PISZECIE na co te pieniądze otrzymywało to stowarzyszenie.Np.Swoją pomoc udzieliło przy organizacji festynu w Bykowinie, zorganizowali cieszący się dużym powodzeniem festyn w Halembie.Wspomagali różnymi akcjami Ośrodek dla niepełnosprawnych.Jestem ostatnim ,który tylko dobrze się wyraża o kibicach ,ale czy jak ktoś spośród nich chce coś w grupie robić pożytecznego ,to czy to należy krytykować i teraz na podstawie wypowiedzi jakiegoś kibola snuć zarzuty miastu że współpracowało z bandytami.

 • Mieszkanka

  Kibol to nie kibic, a mafia to nie organizacja. Jak nauczysz się, ze tych pojęć nie używa się zamiennie to wtedy przemysł sens swoich wypocin. I spróbuj powiedzieć o tych superlatywach osobom, które były zastraszane, okradane (między innymi właściciele sklepików- haracze za ochronę), bite jak np. Pan z chebzia. Powiedz to dzieciom, które nie mogły wychodzić na podwórko po ciemku, bo strach było ze banda idiotow z maczetami wyskoczy. Powiedz to właścicielom posesji pomazanych lub mieszkańcom bloków, które systematycznie są bazgrane.

 • Górnik

  dlaczego nie odniesiesz się i potępisz słów i czynów kibola, iż pieniądze były przeznaczane na narkotyki

 • Urwis

  Raz przekazało, a kto dokładnie? Woleli bandziorom na narkotyki dać niż na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Pierończyk przecież był w tych strukturach władzy i dokładnie wiedział o wszystkim. To nie mój prezydent.

 • Kaesgie

  Od dawna uważałem, że kibice Górnika zbyt mało interesują się tym co dzieje się w mieście! Jest nas wielu! A władze miasta grają nam na nosie! Musimy się bardziej zaangażować, szczególnie w czasie wyborczym.

 • NiewygotneFakty

  Pierończyk też o tym wiedział i dał przyzwoleniem pytanie dla niego czemu i jaki był w tym interes poprzednich władz miasta ( mniej bójek pomalowanych murów czy też zastraszanie ludzi którzy chcieli dobrze dla naszego miasta )

 • ruda

  Jak można takie głupoty wypisywać to jedno ,a to że niektórzy to łykają to jeszcze inna sprawa.Jak w ogóle można się podpierać tym co głosi ten jak sam nawet autor tego artykułu go lekceważąco nazywa -kibol.Przeczytajcie dokładnie ten materiał , bo choć idzie z niego taki przekaz ,że miasto współpracowało z tą grupą i finansowało jej przestępcze działania w tym zakup narkotyków ,to w innym miejscu jasno mówi o tym ,że to stowarzyszenie jak dziesiątki innych w mieście otrzymało grant na określony cel.W tym przypadku dotyczyło to organizacji turnieju piłkarskiego połączonego ze śląską biesiadą na boisku GKS „Grunwald” Ruda Śląska.Nie zgłosili do miasta wniosku o pieniądze na narkotyki jak sugeruje ten fan niebieskich ,a co najgorsze ktoś tu usiłuje podążać za jego wypowiedziami .Robicie smród wokół czegoś co nie ma oprócz naiwności urzędników żadnych znamion przestępstwa .

 • Ernest_Vitczok

  Nie wiem czy mieszkasz w tym mieście, a jeżeli tak, to od kiedy. Niepodważalny fakt jest taki, że miasto współpracowało z kibolami zrzeszonymi pod nazwą jak w artykule, jeżeli interesowales się choć trochę to pewnie pamiętasz rok, chyba 2015, w którym to się chwalili takową współpracą, obszerny komentarz w tej sprawie wygłosił Pan Mejer. Już wtedy wzbudzało to dość spore zdziwienie wśród mieszkańców, przecież wiadomo jak wyglądają podziały w Rudzie Śląskiej, nie wspominając już o tej ciemnej stronie kiboli (pobicia, narkotyki, wymuszenia itd.). Jeśli ci mało, wspomnę historię o tym jak to Ruch Chorzów miał dokonać prezentacji swoich zawodników! Co skończyło się ogólną zadymą. Czy tak powinny działać władze Miasta reprezentujące wszystkich mieszkańców? Więc jakkolwiek na to nie spojrzeć smród w tej sprawie jest, pytanie tylko jak wielki?

 • ruda

  Erneście Vitczoku odpowiadam ,Jeżeli coś w tym wszystkim może się nie podobać to niezrozumiała dla mnie naiwność rządzących w naszym mieście.Naiwnośc i prawdopodobnie niewiedza w temacie zwaśnionych grup kibiców w naszym mieście. Fakt że takie prezentacje klubu się z powodzeniem odbywają w miejscach publicznych w wielu zakątkach kraju.Ale trzeba było znać realia w naszym mieście ,bo wtedy nikt odpowiedzialny nie zgodził by się na taką prowokację .Bo każdy trochę się interesujący lokalną piłką nożną ,musiał wiedzieć ,że taka prezentacja zakończy się jak się zakończyła .To akurat mnie dziwi jak miasto zgodziło się na imprezę , która była z góry skazana na niepowodzzenie. Tłumaczę to tylko ich całkowitą niewiedzą .O ile pani Grażyna Dziedzic jako kobieta mogła tu jakoś nie być rozeznana w tym temacie o tyle taki znawca i kibic sportowy jak p.Mejer powinien mieć wtedy większe rozeznanie i nie ryzykować zezwoleniem na to wydarzenie organizowane przez kibiców gości. TU SIĘ WSZYSTKO ZGADAZA .Ale nie próbujcie z tego robić afery na zasadzie ,że miasto współpracowało z gangiem zapewniając im narkotyki i pieniądze.Zresztą sami dobrze wiecie ,że żaden sąd tak tego nie potraktuje .Trochę szacunku dla ś.p. Grażyny Dziedzic , bo co by o niej nie powiedzieć ,to jak mało komu zależało ,żeby w jej mieście panował spokój i porządek.

 • Karminadel

  Już sam fakt, że w sprawie Miasto lawiruje powoduje pytanie dlaczego? Kto chce coś ukryć? Miło, że bronisz Miasta, ale cała sprawa wygląda dziwnie. Można to wszystko bardzo łatwo i dość naturalnie połączyć z pasją małżonka wiceprezydent, co zresztą było widoczne na jego pogrzebie. Zbyt wiele przypadku!

 • wyborca

  Po pierwsze ta kwota to jedynie niewielki ułamek prawdziwej sumy! Po drugie: skandal! Miasto finansuje handlarzy narkotyków, dokonujących rozbije, pobicia czy morderstwa! Przecież to jest upadek moralny! Po trzecie: oczekuje oświadczeń Mejera, Krzysteczko oraz Pierończyka! Byli w zarządzie, wiedzieli, wyrażali zgodę, dlaczego nie byli przeciwko!? Milczenie jeszcze bardziej skompromituje tych ludzi!

 • Emeryt

  Jeszcze Burloch nazwali imieniem sponsorki bandytów wstyd i hipokryzja jak by w naszej Rudzie Śląskie nie było wybitnych sportowców .

 • Urwis

  Miasto, które promuję bandziorów i narkomanów. Wstydź się obecny prezydencie wraz ze swoimi przybocznymi.

 • SZU

  Jej się nie czepiaj. Gdyby nie ona to na stadionie Burlocha trawa byłaby po jaja, a po lodowisku byłoby tyla co po muszli koncertowej

 • wyborca

  Czyli co tam hajs na bandziorów, ważne, że Burloch zrobiony? Dość ograniczone spojrzenie na rzeczywistość!

 • Fryna

  Nie da się tego czytać.Burloch to jedna z takich inwestycji ,która jak mało które służy mieszkańcom naszego miasta.Oblegany jest od rana do późnego wieczora.Wszyscy to widzimy i doceniamy.Każdy też wie ,że Grażyna Dziedzic mocno zabiegała o ten obiekt ,a jeżeli zkimś współpracowała to z klubami,które korzystały z tego obiektu.Zamieniła zapuszczony mocno zaniedbany stadion na coś czym się możemy pochwalić i czego nam zazdroszczą inni.I ty tam teraz próbujesz zarzucać komuś ,że ma ograniczone spojrzenie na rzeczywistość,stawiając po drugiej stronie wydumany zarzut współpracy z bandziorami.Sam w to nie wierzysz ale dolewasz oliwy do ognia po to by ten ogień palił się pod nogami rządzących.Przeciwstawiasz dwa działania .Z jednej strony mega inwestycję zrobioną dla tysięcy ludzi .Z drugiej pieniądze dla grupy kibiców ,która pod szyldem stowarzyszenia miała prawo ubiegać się o grant.W takich sytuacjach wnioskując o takie pieniądze trzeba podać co oczywiste cel na jaki mają być przeznaczone.Idąc waszym tokiem rozumowania kibice wpisali jako cel ćpanie i jaranie i naparzanie .Dobrze wiesz ty i wszyscy inni ,że cel był jak najbardziej pożyteczny.Teraz jest tylko kwestia jak ci którzy te pieniądze otrzymali ,je wydali i jak się z nich rozliczyli.W ten sposób rozlicza się wszystkich benificjentów takich grantów .Zarzucanie Miastu ,że sponsoruje bandytów jest takim niepoważnym myśleniem na skróty .O pieniądze z budżetu miasta ubiega się kilkaset podmiotów,stowarzyszeń,różnej maści ,klubów sportowych itd.Nie zawsze jest to możliwe by wszystkie na to przeznaczone środki rozliczyć co do złotówki,a tym bardziej jak te pieniądze zostały spożytkowane.Imprezy organizowane przez środowiska związane z klubami sportowymi są czymś powszechnym na całym świecie.Jedno jest pewne .Miasto zaryzykowało wspierając akurat to stowarzyszenie i już więcej prawdopodobnie nie zaryzykuje z żadnym innym tego rodzaju .Szkoda,że oprócz tego zeznającego kibola nie mogą się tu wypowiedzieć ci którzy organizowali za te pieniądze ten festyn.

 • kibol z krwi i kości

  Zadaję sobie pytanie, czy aby nie uczestniczyły w tym procederze spółki gminne uzaleznione od Prezydenta.Panie Pierończyk, Morek i pozostałe wice co WY na to? A gdyby tak sprawdziź darowizny na kampanię Prezydencką, kto darował, CO?

 • wyborca

  To akurat nie jest pytanie do Morka

 • fafik

  Chodzę i jeżdżę po Rudzie i do głowy mi przyszło że to miasto na "B" Brud, brzydota i bandytyzm. Wkrótce po zamknięciu kopalń dołączą bezrobocie i bieda. A kiedy tak Polskę pooglądać z góry, to rzuca się w oczy, że to kraj bez gospodarza. Tu można byle co byle gdzie i byle jak postawić a potem na ścianach płotach w ogródkach ponastawiać koszmarnych reklam wszystkiego "Róbta co chceta" no to ludzie robią co chcą. Jutro jak z domów wyjdzieta to rozglądnijta się a zobaczyta o czym piszę ze smutkiem

 • Haha

  Śmiech i jeszcze raz śmiech szkoda że nie policyjna ruda śląska

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również