Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mieszkańcy Rudy Śląskiej wzięli sprawy w swoje ręce i odnowili zabytkową kapliczkę

 • Dodano: 2020-12-07 13:45, aktualizacja: 2020-12-08 12:41

Mieszkańcy Rudy Śląskiej wzięli sprawy w swoje ręce i odnowili zabytkową kapliczkę znajdującą się w okolicy ulic Piastowskiej i Wesołej w dzielnicy Ruda. Miejsce to od wielu lat było zaniedbane. Kapliczka notorycznie niszczona była przez wandali. 

Kapliczka usytuowana jest w okolicy ulic Piastowskiej i Wesołej w Rudzie, ma ponad 100 lat. Jak mówi Elżbieta Żurek, kiedyś mieściły się w niej kiosk, kwiaciarnia, mały sklepik, sprzedawano w niej rurki z kremem. Potem  miasto wyremontowało to miejsce i przekazało pod opiekę parafii.

W kapliczce umieszczona została figura św. Józefa. Niestety miejsce to wielokrotnie zostało zdewastowane przez wandali. Decyzją proboszcza tutejszej parafii usunięto z ówczesnej kapliczki figurę Św. Józefa, uznając, że ten budynek nie powinien w złym stanie być miejscem kultu religijnego. Od tego czasu miejsce to niszczeje. 

- Zaciekawiona postem na jednej z rudzkich grup na Facebooku postanowiłam zainspirować mieszkańców do odnowienia tego miejsca. W ciągu kilku dni udało się ustalić właściciela obiektu, pozyskać zgodę na odmalowanie chatki (przy wytycznych konserwatora zabytków), zaprosić do udziału w pracach mieszkańców. W sobotnie południe rozpoczęliśmy prace - mówiła Pani Elżbieta Żurek, znana rudzka działaczka społeczna, nauczycielka i organizatorka akcji.

Grupie mieszkańców naszego miasta udało się odmalować kapliczkę z zewnątrz, uporządkować teren wokół niej oraz wysprzątać ją w środku. Rudzianie zebrali kilka worków śmieci. To jednak nie koniec akcji. Teraz rudzianie planują ustawić w kapliczce choinkę na czas świąt. 

- Mamy już ofiarodawców, którzy przekażą nam choinkę, ozdoby. Nad ozdobami pracują również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 oraz mieszkańcy ze swoimi pociechami. To pierwszy etap przywrócenia tego miejsca mieszkańcom i uratowania przed zniszczeniem. Bardzo dziękuję za udział i cudowną atmosferę paniom Sabinie Szajbel, Magdalenie Szpotan z córką, panom Januszowi Muzyczyszynowi, Krzysztofowi Piechaczkowi z synem, Markowi Szymańskiemu z synem oraz Januszowi Żurkowi. Wśród członków facebookowej grupy "Radzi Rudzie" po sobotniej akcji pojawiła się propozycja przyozdobienia i oświetlenia choinki, która znajduje się na plantach w okolicach Sanktuarium Św. Józefa - mówiła Elżbieta Żurek. 

Zobacz także

Komentarze (22)    dodaj komentarz »

 • Nowa

  Jestem "rudzianka" od urodzenia i chociaz mieszkam juz od ponad 30 lat w innym kraju, to zagladam nieraz do portalu z Rudy Sl.Naturalnie widze te zmiany, ktore w ostatnich latach zaistnialy, czasami z "lezka w oku "ciesze sie, ze "moja Ruda"tak ladnieje.Obecnie jstem na zasluzonej emeryturze i mam duzo czasu, dlatego moje zainteresowanie jest wszechstronne.Pamietam ta zabytkowa kaplice, ktora dla nas byla zwykla budka, najpierw gazety, potem rurki z kremem, kwiaty itd. Moglabym jeszcze dlugo ten temat dalej poglebiac, ale na koniec powiem tylko: brawo tylko tak dalej, moze znajdzie sie wiecej osob, ktore sie takze zaangazuja!!!!Pozdrawiam serdecznieRudzianka...nie tylko

 • Basia

  Brawo.Kiedy chodziłam do pobliskiej szkoły nr 28 ,sprzedawano tam dobre rurki ze śmietaną.

 • Jorguś

  a po co to komu potrzebne, pieniadze wyrzucone w błoto

 • achim

  brawa dla mieszkańców - dewastatorzy miasta pseudokibice

 • kura

  Największy problem miast to gangi pseudokibiców

 • posił

  Najpierw to by trzeba zrobić porządek z kibolami dewastującymi miasta. Ale inicjatywa na plus.

 • Gość

  Przepiękny gest. Szkoda tylko ze nasze miasto nie ma takich gestów. Już nie wspomnę o tym ze nie robią nic z tą patologia która to wszystko niszczy.

 • Iza

  Przepiękna robota, naszemu farorzowi powinno być wstyd że tak piękny zabytek zostawił na pastwe losu.

 • Bunia

  Świetna inicjatywa. Pokazaliście Państwo, że chcieć, to móc. Gratuluję i podziwiam. A tak z innej bajki - czy mieszkańcy Bykowiny muszą zorganizować zrzutkę na wiatę przystankową - aby takowa powstała?

 • Jola

  Sama se ją postaw. Tylko tobie jej brakuje

 • ciekawy

  Ewa?

 • Po

  Porządek zrobiony po to, żeby ekipa zza rogu znowu zdewastowała wszystko.

 • Renata

  szkoda kasy na takie coś, mogli lepiej łaki w parku pomalować

 • ZM

  Moim zdaniem brawo i tak trzymać

 • Ruda śl

  Brawo, nie wstydźmy się takich inicjatyw.To nie jest ani frajerstwo ,ani nie zawsze dobrze kojarzone czyny społeczne. Inni powinni iść za przykładem tej grupy.To nie tylko poprawa wizerunku tego miejsca ale integracja skupionych wokół jednego celu grupy społeczeństwa.To też dobryprzykład dla innych.

 • jo...

  Na pewno to byli te nierobole szukające zaczepek z ul.górniczej co nic w życiu jeszcze nie zrobili tylko chamstwo i wulgaryzmy przed klatkami na schodach że strach tam mieszkać.

 • Vito

  To zrozumiałe że musieli to zrobić sami mieszkańcy, bo lewactwo z władz miasta tnie wierzy w nic oprócz kasy.

 • Oko123

  Tylko że to prawactwo chrystianizujące upadłą Europę a jednocześnie katoliccy patrioci doprowadzili do takiego zniszczenia kapkuczki., bo nie wmówisz że kibole - bez względu na barwy klubowr - są lewactwem

 • Jaaa

  Za chwile znów to samo będzie

 • GGG

  Konserwator powiedział, że nie widzi sensu wydawania kasy na kolejne odnowienie tej kapliczki, bo i tak jest wiecznie niszczona.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.