Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mieszkańcy Rudy Śląskiej wzięli sprawy w swoje ręce i odnowili zabytkową kapliczkę

  • Dodano: 2020-12-07 13:45, aktualizacja: 2020-12-08 12:41

Mieszkańcy Rudy Śląskiej wzięli sprawy w swoje ręce i odnowili zabytkową kapliczkę znajdującą się w okolicy ulic Piastowskiej i Wesołej w dzielnicy Ruda. Miejsce to od wielu lat było zaniedbane. Kapliczka notorycznie niszczona była przez wandali. 

Kapliczka usytuowana jest w okolicy ulic Piastowskiej i Wesołej w Rudzie, ma ponad 100 lat. Jak mówi Elżbieta Żurek, kiedyś mieściły się w niej kiosk, kwiaciarnia, mały sklepik, sprzedawano w niej rurki z kremem. Potem  miasto wyremontowało to miejsce i przekazało pod opiekę parafii.

W kapliczce umieszczona została figura św. Józefa. Niestety miejsce to wielokrotnie zostało zdewastowane przez wandali. Decyzją proboszcza tutejszej parafii usunięto z ówczesnej kapliczki figurę Św. Józefa, uznając, że ten budynek nie powinien w złym stanie być miejscem kultu religijnego. Od tego czasu miejsce to niszczeje. 

- Zaciekawiona postem na jednej z rudzkich grup na Facebooku postanowiłam zainspirować mieszkańców do odnowienia tego miejsca. W ciągu kilku dni udało się ustalić właściciela obiektu, pozyskać zgodę na odmalowanie chatki (przy wytycznych konserwatora zabytków), zaprosić do udziału w pracach mieszkańców. W sobotnie południe rozpoczęliśmy prace - mówiła Pani Elżbieta Żurek, znana rudzka działaczka społeczna, nauczycielka i organizatorka akcji.

Grupie mieszkańców naszego miasta udało się odmalować kapliczkę z zewnątrz, uporządkować teren wokół niej oraz wysprzątać ją w środku. Rudzianie zebrali kilka worków śmieci. To jednak nie koniec akcji. Teraz rudzianie planują ustawić w kapliczce choinkę na czas świąt. 

- Mamy już ofiarodawców, którzy przekażą nam choinkę, ozdoby. Nad ozdobami pracują również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 oraz mieszkańcy ze swoimi pociechami. To pierwszy etap przywrócenia tego miejsca mieszkańcom i uratowania przed zniszczeniem. Bardzo dziękuję za udział i cudowną atmosferę paniom Sabinie Szajbel, Magdalenie Szpotan z córką, panom Januszowi Muzyczyszynowi, Krzysztofowi Piechaczkowi z synem, Markowi Szymańskiemu z synem oraz Januszowi Żurkowi. Wśród członków facebookowej grupy "Radzi Rudzie" po sobotniej akcji pojawiła się propozycja przyozdobienia i oświetlenia choinki, która znajduje się na plantach w okolicach Sanktuarium Św. Józefa - mówiła Elżbieta Żurek. 

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (22)    dodaj komentarz »

  • Rudzianka

    a my, mieszkańcy Rudy Śląskiej nie widzimy sensu wydawania kasy na takiego konserwatora. Podział won!

  • Jan

    A prawactwo niech może dopilnuje, żeby ich orły, które w sklepie obok kupują piwo i małpki, nie wyrzucali pustych butelek do wnętrza kapliczki.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.