Wiadomości z Rudy Śląskiej

Oficjalnie ul. Sosinki w dzielnicy Ruda 1 zmieniła nazwę na ul. Ernesta Pohla

 • Dodano: 2020-10-14 13:00

Ernest Pohl, pochodzący z Rudy Śląskiej trzykrotny król strzelców, a także zdobywca największej liczby bramek w najwyższej klasie rozgrywek piłkarskich w Polsce, został patronem ulicy w Rudzie Śląskiej. Jego imieniem nazwana została dotychczasowa ul. Sosinki, przy której znajduje się stadion Slavii Ruda Śląska. To właśnie wychowankiem tego klubu był 46-krotny reprezentant Polski. 

Z inicjatywą uhonorowania najlepszego ligowego strzelca w historii polskiej piłki wyszli przedstawiciele jego macierzystego klubu - Slavii Ruda Śląska, którzy w ten sposób chcieli uczcić przypadającą w ubiegłym roku 100. rocznicę jego powstania. Natomiast z wnioskiem o przyjęcie uchwały w tej sprawie wystąpiła Komisja Infrastruktury i Rozwoju Miasta Rady Miasta. 

W piątek, 9 października, przedstawiciele Ośrodka Sportu i rekreacji Slavia Ruda Śląska poinformowali, że oficjalnie ul. Sosinki w dzielnicy Ruda 1 zmieniła nazwę na ul. Ernesta Pohla.

- Zmiana nazwy ulicy przy której mieści się stadion rudzkiej Slavii stała się faktem. Ulica Sosiński została zmieniona na ul. Ernesta Pohla – napisali w mediach społecznościowych.

Ernest Pohl był wychowankiem Slavii Ruda Śląska. W latach 1953–1956 grał dla Legii Warszawa, natomiast od 1957 roku przez 11 sezonów do 1967 r. występował w Górniku Zabrze. To właśnie w tym drugim klubie odniósł największe sukcesy. W brawach Górnika zdobył m.in. 8 tytułów Mistrza Polski. Podczas 13 sezonów gry w najwyższej piłkarskiej klasie rozgrywkowej w Polsce zdobył łącznie 186 bramek. Do tej pory jest to najlepszy wynik w historii. Ernest Pohl 46 razy wystąpił także w reprezentacji Polski i zdobył dla niej 39 bramek.

Zobacz także

Komentarze (16)    dodaj komentarz »

 • Rudzianin

  Był to Wielki Piłkarz! !Najpierw jako Wojskowy grał w CWKS W- wa teraz Legia.Nie były to lekkie Czasy.Do 11.00 godz. Praca na Kopalni a pozniej TreningiZeby Rusom Bramki nie Strzelił w Lipsku to siedział na Ławce .

 • egon

  Bardzo dobrze, ze patron ulicy jest z Śląska. Bo ostatnio tylko Wyklęci albo święci.

 • Hynio

  A umi mi ftoś pedzieć, ftoto boł abo była ta Sosinka? Możno wcale niy myni zasłużono?

 • Irma

  a myślałam ze bedzie nazywała sie "Braci Bliźniaków " :(

 • Taki tam.

  Niebawem zwycięzca grzybobrania będzie też miał zaszczyt być imiennikiem ulicy.W Zabrzu nadali imię Ernesta P. stadionowi - a kto wie dlaczego?Odpowiedź jest banalna - bo od czasu wojny nosił imię Adolfa H. - musiało upłynąć kilkadziesiąt lat i zmieniono nazwę.

 • Wierny Kibic

  Masz Rację Ernest Pohl juz nie Żył Żona byla na tej Uroczystości. To był Pilkarz Zawsze Pelny Stadion szkoda że mogł pomieścić tylko 25 tys.Gornik to Wielka Druzyna !!Mecze z Romą A dziś gdzie sa Polskie Druzyny a Zarabiają Mln.Żenada!

 • Ryl

  Eksperci to ile tych dowodów trzeba wymienić? Podpowiem 0 słownie zero.

 • Bunia

  Z jednej strony zabieracie pieniądze na sport, Slavia musiała wycofać się z rozgrywek, a drugiej dumni i bladzi szczycicie się wychowankiem tegoż klubu. Szczyt hipokryzji

 • erte

  Pomysł zmiany nazwy tej ulicy wywodzi się z gatunku radosnej twórczości pod nazwą jadłodzielnia i ubrania rozwieszone na przystankach, ale w tym przypadku będzie to miało daleko większe skutki. W czasach pandemii sprawa pierwszej potrzeby! Brawo dla Urzędu za przyklepanie. To już wiemy na kogo nie należało głosować? Teraz tak!

 • n4u

  Marnowanie kasy, i powiedzcie jeszcze że ludzie mają płacić za wymianę dowodów z powodu waszego widzimisie ...

 • XYZ

  w dowodzie nie ma adresu to i nie trzeba go wymieniać,....... nie rób zamętu.

 • Iks

  Na szczęście w nowych dowodach nie ma adresu...

 • darek

  Z tego co pamiętom to tam chyba nie ma budynków mieszkalnych, żeby ludzie musieli dokumenty wymieniać, tylko budynki klubowe

 • Gość

  Jaki koszt tego przedsięwzięcia? To nie tylko wymiana paru tabliczek. W mieście kasy brak na oświetlenie ale widocznie jest kasa na zmianę nazwy. Siódmy miesiąc stanu epidemii a w magistracie zajmują się sprawami najmniej ważnymi. Właśnie przechodzi na zdalne nauczanie SP 40. Dziękuję za uwagę.

 • Miki

  Za to SP 39 nie wprowadziła i żadnych chorych tam nie mają ;D

 • tbs

  Co za tuman

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.