Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Oficjalnie ul. Sosinki w dzielnicy Ruda 1 zmieniła nazwę na ul. Ernesta Pohla

 • Dodano: 2020-10-14 13:00

Ernest Pohl, pochodzący z Rudy Śląskiej trzykrotny król strzelców, a także zdobywca największej liczby bramek w najwyższej klasie rozgrywek piłkarskich w Polsce, został patronem ulicy w Rudzie Śląskiej. Jego imieniem nazwana została dotychczasowa ul. Sosinki, przy której znajduje się stadion Slavii Ruda Śląska. To właśnie wychowankiem tego klubu był 46-krotny reprezentant Polski. 

Z inicjatywą uhonorowania najlepszego ligowego strzelca w historii polskiej piłki wyszli przedstawiciele jego macierzystego klubu - Slavii Ruda Śląska, którzy w ten sposób chcieli uczcić przypadającą w ubiegłym roku 100. rocznicę jego powstania. Natomiast z wnioskiem o przyjęcie uchwały w tej sprawie wystąpiła Komisja Infrastruktury i Rozwoju Miasta Rady Miasta. 

W piątek, 9 października, przedstawiciele Ośrodka Sportu i rekreacji Slavia Ruda Śląska poinformowali, że oficjalnie ul. Sosinki w dzielnicy Ruda 1 zmieniła nazwę na ul. Ernesta Pohla.

- Zmiana nazwy ulicy przy której mieści się stadion rudzkiej Slavii stała się faktem. Ulica Sosiński została zmieniona na ul. Ernesta Pohla – napisali w mediach społecznościowych.

Ernest Pohl był wychowankiem Slavii Ruda Śląska. W latach 1953–1956 grał dla Legii Warszawa, natomiast od 1957 roku przez 11 sezonów do 1967 r. występował w Górniku Zabrze. To właśnie w tym drugim klubie odniósł największe sukcesy. W brawach Górnika zdobył m.in. 8 tytułów Mistrza Polski. Podczas 13 sezonów gry w najwyższej piłkarskiej klasie rozgrywkowej w Polsce zdobył łącznie 186 bramek. Do tej pory jest to najlepszy wynik w historii. Ernest Pohl 46 razy wystąpił także w reprezentacji Polski i zdobył dla niej 39 bramek.

Zobacz także

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • egon

  Bardzo dobrze, ze patron ulicy jest z Śląska. Bo ostatnio tylko Wyklęci albo święci.

 • Hynio

  A umi mi ftoś pedzieć, ftoto boł abo była ta Sosinka? Możno wcale niy myni zasłużono?

 • Irma

  a myślałam ze bedzie nazywała sie "Braci Bliźniaków " :(

 • Taki tam.

  Niebawem zwycięzca grzybobrania będzie też miał zaszczyt być imiennikiem ulicy.W Zabrzu nadali imię Ernesta P. stadionowi - a kto wie dlaczego?Odpowiedź jest banalna - bo od czasu wojny nosił imię Adolfa H. - musiało upłynąć kilkadziesiąt lat i zmieniono nazwę.

 • Ryl

  Eksperci to ile tych dowodów trzeba wymienić? Podpowiem 0 słownie zero.

 • Bunia

  Z jednej strony zabieracie pieniądze na sport, Slavia musiała wycofać się z rozgrywek, a drugiej dumni i bladzi szczycicie się wychowankiem tegoż klubu. Szczyt hipokryzji

 • erte

  Pomysł zmiany nazwy tej ulicy wywodzi się z gatunku radosnej twórczości pod nazwą jadłodzielnia i ubrania rozwieszone na przystankach, ale w tym przypadku będzie to miało daleko większe skutki. W czasach pandemii sprawa pierwszej potrzeby! Brawo dla Urzędu za przyklepanie. To już wiemy na kogo nie należało głosować? Teraz tak!

 • n4u

  Marnowanie kasy, i powiedzcie jeszcze że ludzie mają płacić za wymianę dowodów z powodu waszego widzimisie ...

 • XYZ

  w dowodzie nie ma adresu to i nie trzeba go wymieniać,....... nie rób zamętu.

 • Iks

  Na szczęście w nowych dowodach nie ma adresu...

 • darek

  Z tego co pamiętom to tam chyba nie ma budynków mieszkalnych, żeby ludzie musieli dokumenty wymieniać, tylko budynki klubowe

 • Gość

  Jaki koszt tego przedsięwzięcia? To nie tylko wymiana paru tabliczek. W mieście kasy brak na oświetlenie ale widocznie jest kasa na zmianę nazwy. Siódmy miesiąc stanu epidemii a w magistracie zajmują się sprawami najmniej ważnymi. Właśnie przechodzi na zdalne nauczanie SP 40. Dziękuję za uwagę.

 • tbs

  Co za tuman

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.