Wiadomości z Rudy Śląskiej

Minął rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Jak rudzianie pomagali uchodźcom?

  • Dodano: 2023-02-24 10:45, aktualizacja: 2023-02-24 11:53

Dziś, 24 lutego 2023 r. mija rok od rozpoczęcia przez Rosję wyniszczającej wojny z Ukrainą. Polacy, także mieszkańcy Rudy Śląskiej, już od pierwszych minut wojny rozpoczęli akcję pomocy sąsiadom zza wschodniej granicy.

- Dziś mija rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Aż trudno uwierzyć, że ten czas tak szybko minął, a za naszą wschodnią granicą wciąż trwa wojna i cierpią ludzie... - napisał prezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk

24 lutego 2022 roku rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Mimo zakończonych sukcesami ukraińskich kontrofensyw oraz obrony niepodległości kraju, pod rosyjską okupacją wciąż znajduje się około jednej piątej Ukrainy. W wyniku brutalnych działań zbrojnych Rosjan, życie straciły tysiące osób, a miliony musiały opuścić swoje domy.

Ruda Śląska solidarna z Ukrainą

Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie, mieszkańcy Rudy Śląskiej zaangażowali się w pomoc Ukraińcom, zarówno tym, którzy postanowili przyjechać do naszego kraju, jak i tym, którzy zostali w swoim. 

Na terenie całej Rudy Śląskiej odbywały się zbiórki darów m.in. w szkołach, parafiach, klubach sportowych, czy prywatnych firmach. Hala MOSiR w Nowym Bytomiu na kilka miesięcy zamieniła się w centralny punkt przyjmowania darów dla Ukraińców. Pomysłodawcami akcji byli radny Rafał Wypior i dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - Aleksandra Poloczek. Wolontariusze niemal przez całą dobę przyjmowali i segregowali dary, wydawali pakiety z jedzeniem i potrzebnymi rzeczami, a także wysyłali pomoc za naszą wschodnią granicę. 

Warto pamiętać także o osobach, które przyjęły do siebie uchodźców z Ukrainy. Na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Bytomiu zorganizowano przejściową bazę noclegową dla uchodźców. W salkach parafii pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu odbywały się cotygodniowe spotkanie integracyjne dla mieszkających w Rudzie Śląskiej Ukraińców. Na terenie naszego miasta odbywały się także charytatywne koncerty i imprezy. 

Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ 

Działania miasta w czasie trwania konfliktu na Ukrainie

Działania prowadzone przez miasto od początku skupiały się na dwóch aspektach – koordynacji przyjęcia uchodźców w domach i mieszkaniach tych, którzy wyrazili chęć niesienia w ten sposób pomocy oraz uruchomieniu wspólnych punktów zakwaterowania. W Rudzie Śląskiej powstało 9 takich punktów. Całość nadal koordynuje Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta.

- Dzięki pomocy osoby posługującej się biegle językami polskim i ukraińskim tylko w pierwszych miesiącach konfliktu przyjęliśmy kilka tysięcy połączeń – mówi Roman Dymek, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego. – Praca trwała „na okrągło” – przez całą dobę. Ludzie szukali mieszkania, pożywienia, możliwości transportu. Na każdym kroku spotykaliśmy otwarte serca i ciągle nowe pomysły na to, jak można pomóc ludziom uciekającym przed wojną, mającym za sobą często kilkadziesiąt godzin drogi, szukającym wytchnienia – relacjonuje.

W miarę upływu czasu zmieniała się również forma oferowanej przez miasto pomocy. W drugiej połowie roku 2022 przygotowanych i wyposażonych zostało pięć mieszkań z przeznaczeniem na czasowy pobyt uchodźców, którzy swoją przyszłość wiążą z Rudą Śląską. Na początku listopada na ten cel przygotowano kolejne dwa mieszkania. Obecnie przebywa w nich łącznie trzydzieścioro obywateli Ukrainy, w ogromnej większości kobiet i dzieci. Pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego sprawują nad nimi stałą opiekę.

Przez rok Ruda Śląska gościła kilka tysięcy Ukraińców

Przez ten rok Ruda Śląska gościła z różnym natężeniem kilka tysięcy ukraińskich uchodźców. Część z nich podczas trwania konfliktu, wróciła do swojego kraju, część znalazła schronienie w innych europejskich państwach

- Nasze miasto od pierwszych dni dołączyło do systemowo zorganizowanej pomocy, oferując uciekającym przed wojną dach nad głową, wyżywienie oraz realizując ich podstawowe potrzeby. Z takiej instytucjonalnej pomocy skorzystało ponad tysiąc osób. Aktualnie w punktach zakwaterowania koordynowanych przez miasto przebywa nadal ponad 80 obywateli Ukrainy - napisał Michał Pierończyk.

Z kolei do końca stycznia tego roku w urzędzie nadano obywatelom Ukrainy 2 428 numerów PESEL, a Wydział Spraw Lokalowych niezmiennie prowadzi sprawy związane z refinansowaniem kosztów pobytu uchodźców w prywatnych domach i mieszkaniach. Do urzędu trafiło blisko 1 500 takich wniosków. W 2022 roku wypłacono z tego tytułu środki w wysokości ponad 5 mln zł.

- Również rudzianie od pierwszego dnia konfliktu otworzyli swoje serca i ruszyli z pomocą. Dzięki wielu ludziom dobrej woli udało się zebrać 86 palet darów. Bardzo za to dziękuję! Sława Ukrainie! - napisał prezydent.

Komentarze (8)    dodaj »

  • mieszkaniec

    A obecni Prezydenci też dostaną nagrody?

  • Gieroj

    Hala SP 1 była częścią pomocy zorganizowanej przez miasto, nie jakąś odrębną inicjatywą, jak wynika z tego tekstu.

  • Jorg

    Jak Rudzianie pomogli i pomagają to wiemy. Wiemy też kto zgarnął 15000 premii za "pomoc" uchodźcom.

  • Zażenowany

    Jacy Rudzianie? To przecież Prezydent Morek najbardziej pomógł Ukraińcom i dostał za to 15 tys. nagrody! :)

  • Wyborca

    A czy to ważne jak rudzianie pomagali ukraińcom?! Ważne że Morek przytulił nagrodę w wysokości 14 K za rzekomą koordynację tego

  • wyborca

    Bezinteresowna pomoc, wyliczona dla p.Morka na kwotę 15000 zł (oczywiście tylko od lipca do końca roku). Brawo!

  • Klops

    Czy wszyscy mieszkańcy pomagający Ukraińcom też dostaną po 15000?

  • Achim

    lepszo samotno matka z ukrainy niz z polski

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również