Wiadomości z Rudy Śląskiej

Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej nabiera blasku

 • Dodano: 2020-05-29 11:15

Około 900 metrów kwadratowych przestrzeni wystawienniczej będzie miało po remoncie Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Prace budowlane wewnątrz budynku są bardzo zaawansowane. Obiekt zyskał już też nową dachówkę i efektowne oświetlenie fasady. Roboty mają zakończyć się w listopadzie br. Potem przyjdzie czas na wykonanie nowej wystawy stałej „Czas to pieniądz”, po której oprowadzać będą wirtualni przewodnicy – Karol Godula i Joanna Gryzik.

Po modernizacji cała placówka przy ul. Wolności 26 będzie miała do dyspozycji ok. 1430 m2

Po remoncie rudzkie muzeum zyska zupełnie nowy charakter, a wystawa „Czas to pieniądz” z pewnością będzie ciekawą, nową odsłoną naszej historii – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Całkowity koszt inwestycji oszacowano na ponad 8,7 mln zł, z czego prawie 4 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Do remontu dołożyła się również Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która przekazała na ten cel 333 tys. zł z Metropolitalnego Funduszu Solidarności.

Jaki jest zakres prac?

Zakres wykonanych do tej pory w muzeum prac objął m.in.: wymianę poszycia dachowego z blachy na dachówkę, wykonanie nowej instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania i wentylacji, instalację nowoczesnego monitoringu wizyjnego oraz systemu przeciwpożarowego. Wewnątrz budynek został już też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wybudowano dodatkową klatkę schodową, w której umieszczono szyb windy.

Również pomieszczenia biurowe przeszły gruntowny remont, a przestrzenie wystawiennicze przygotowane są zgodnie z projektem wystawy stałej, wykonanym przez profesjonalne biuro architektoniczne – mówi Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. - W ramach inwestycji przywrócona została także kawiarnia, która funkcjonowała w budynku jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku – dodaje.

Na zewnątrz wymieniono schody od strony frontowej, a fasada budynku muzeum została podświetlona.

Wykonane zostanie profesjonalne nagłośnienie do wystawy "Czas to pieniądz"

Wirtualnymi przewodnikami po ekspozycji i zarazem po świecie ekonomii będą dwie sztandarowe dla Rudy Śląskiej i dla fenomenu kapitalistycznych fortun postacie: Karol Godula, który świadczy swoim życiem o tym, że poprzez wykształcenie, pracowitość, inwencję i konsekwencję jednostka potrafi prawie z niczego stworzyć imperium przemysłowe na skalę europejską oraz Joanna Gryzik, która wielokrotnie pomnożyła otrzymany od niego w spadku majątek. Ekspozycja będzie zlokalizowana na dwóch kondygnacjach - na parterze i na piętrze prawego skrzydła oraz w łączniku budynku. Lewe skrzydło przeznaczono na pomieszczenia biurowe dla pracowników muzeum oraz na wystawy czasowe.

Na zakończenie renowacji zostanie poddana elewacja, a podwórko muzeum zyska nową powierzchnię z kostki granitowej i ogrodzenie. Warto dodać, że cały budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dobudowana zostanie jeszcze pochylnia dla osób poruszających się na wózkach. Remont planowany jest do końca listopada br. Prace nad modernizacją Muzeum Miejskiego rozpoczęły się w 2017 roku. W pierwszym etapie wykonane zostały roboty związane z adaptacją i przebudową pomieszczeń po byłym komisariacie Policji i wykonaniem klatki schodowej wraz z szybem windy. Drugi etap rozpoczęty w sierpniu ubiegłego roku obejmuje remont budynku i obejścia muzeum oraz przystosowanie pomieszczeń pod aranżację nowej wystawy stałej.


Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka zostało powołane uchwałą Rady Miasta 13 grudnia 1990 roku. Powstał wtedy zespół do organizacji poszczególnych działów i opracowywania zbiorów zgodnie ze standardami obowiązującymi w muzealnictwie. Zbiory dokumentują historię wszystkich dzielnic Rudy Śląskiej, a więc Bielszowic, Bykowiny, Chebzia, Czarnego Lasu, Goduli, Halemby, Kochłowic, Nowego Bytomia, Orzegowa, Rudy i Wirku. W kolekcji znajdują się pisma urzędowe, dokumenty stowarzyszeń, instytucji i osób prywatnych, korespondencja, mapy, afisze, pocztówki i zdjęcia. Oprócz archiwaliów Muzeum Miejskie posiada sztandary, porcelanę, meble, zegary i medale.

Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej nabiera blasku

Komentarze (10)    dodaj »

 • Gregor

  Niech latarnie na ulicach sie zapala światłem a nie przed muzeum.

 • Odpadam

  A teraz na spokojnie przeczytaj to co napisałeś i zastanów się czy ktokolwiek ma szansę zrozumieć o co Ci chodzi.

 • Z Norwida

  Otwierają Kapet! Edyta, Regina powraca!

 • :)

  Wyłączają oświetlenie na chodnikach a oświetlają elewację budynków - takie pomysły to mogą mieć tylko władze miasta.

 • Łone mielone

  Lepiej żeby tam dali najmocniejsze żarówki niż pincet plus patologi. Tutaj efekt dla oka będzie lepszy

 • Iks

  Cała ta elewacja zużywa pewnie tyle energii co jedna zwykła lampa uliczna, a przy okazji również oświetla i upiększa okolicę...

 • Igrek

  Opowiadasz piramidalne głupoty .szkoła podstawowa się kłania

 • Kobieta

  Wydaje mi się, że to na potrzeby zdjęcia..., które swoją drogą jest b.dobrze wykonane. Szkoda,że piszący nie popatrzy na aspekt prezentacji budynku... to będzie jedna z naszych cenn6ch wizytówek. Szkoda, że piszący nie zwróci uwagi na wartość prezentacji, uczącej o pięknie naszego miasta, kultury i wartości pracy. Pozdrawiam piszącego. PS.jestem tylko mieszkańcem Rudy- mnie się to podoba i za tę pracę oraz trud włożony w przywracanie takich zabytków DZIĘKUJĘ!

 • Spacerowiczka z Rudy

  Zdjęcie zrobiłam idąc spacerkiem któregoś wieczorku jeszcze w maseczce.. fakt piękny widok pięknego budynku szkoda było się nie zatrzymać i zrobić parę fotek.

 • the truth

  i spójrz na zdjęcie i zobacz ile światła daje elewacja.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również