Wiadomości z Rudy Śląskiej

Na ulice Rudy Śląskiej wyjadą dwa nowe wymazobusy!

 • Dodano: 2020-04-23 12:15, aktualizacja: 2020-04-27 09:31

Na ulice Rudy Śląskiej wyjadą dwa nowe wymazobusy, których personel będzie pobierać próbki do testów na obecność koronawirusa i przewozić je do sanepidu.

W marcu miasto zapewniło obsługę pielęgniarek dla mobilnej grupy wymazowej utworzonej przez rudzki sanepid, która początkowo obsługiwała nasze miasto, Chorzów oraz Bytom, a obecnie pobiera wymazy tylko od mieszkańców Rudy Śląskiej. Kilka dni temu na jednym z portali społecznościowych pojawił się pomysł, by po Rudzie Śląskiej poruszał się jeszcze jeden tzw. wymazobus. Do radnego Rafała Wypiora odezwał się właściciel ambulansu, który był gotowy za darmo udostępnić ambulans. Wiceprezydent Krzysztof Mejer zapewnił, że w najbliższym czasie skontaktuje się z rudzianinem w celu dopracowania tej oddolnej inicjatywy.

Wczoraj na Facebook'u prezydent Grażyny Dziedzic pojawiła się informacja, że w wyniku współpracy z sanepidem miasto podjęło decyzję o uruchomieniu drugiego wymazobusa, który w warunkach domowych będzie pobierał próbki od rudzian z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

- Podpisaliśmy już umowę na wynajem karetki do drugiego wymazobusa i finalizujemy kompletowanie zespołu wyjazdowego. Wszystko wskazuje na to, że będzie mógł on zacząć funkcjonować nawet od przyszłego tygodnia - napisała prezydent Grażyna Dziedzic. - Karetka zostanie udostępniona przez prywatnego przedsiębiorcę za „symboliczną złotówkę”, natomiast miasto będzie ponosić koszty paliwa, serwisu, dezynfekcji i wynagrodzenia obsługi. Z kolei od wojewody otrzymamy sprzęt ochrony osobistej. Z tego miejsca dziękuję wszystkim za nieocenioną pomoc i wsparcie! - dodała.

Rudzkie organizacje pozarządowe również nie próżnują. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia "Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska", Fundacji Aktywni My, OSP Ruda Śląska, Grupy "Serca Razem" oraz pomocy Salonów samochodowych "Kanclerz", na rudzkie ulice wyjedzie jeszcze jeden wymazobus.

- Nie próżnujemy i działamy w sprawie wymazobusa! Po trzech dniach zmagań (a tak naprawdę to dziś wszystko się rozegrało), chcę Was poinformować, że jesteśmy blisko uruchomienia PIERWSZEGO NA WYŁĄCZNOŚĆ RUDZKIEGO WYMAZOBUSA. Krótko - to inicjatywa organizacji pozarządowych. Robimy to non-profit. W trosce o mieszkańców. Pierwszą informacje, którą na chwilę obecną mogę podać - otrzymaliśmy wsparcie od Salonów Kanclerz - napisał radny Rafał Wypior.

Organizacje poszukują dodatkowej pielęgniarki lub ratownika medycznego do wykonywania wymazów.

Zobacz także

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • Helena

  Dlaczego w kopalniach Rudy Śląskiej nie robi sie testów gornikom. Moze wczesniej mozna zapobiec zakazeniom

 • Natka

  Super sprawa! Kanclerz po raz kolejny pokazał, że angażuje się w życie miasta, a organizacje pozarządowe nie czekają i działają. Oby tak dalej!!!!!

 • Lol

  Szkoda że nie napisali ile kosztuje zrobienie sobie takiego wymazu (558zl)

 • Mieszkaniec

  Ciekawe jak władza zastosuje się u nas w Rudzie śląskiej do rodo i danych wrazliwych

 • hehe

  hatchbacka busem nazwać, ta dzisiejsza młodzież...

 • Jo

  A czy to ważne czym? Ważne, że przyjadą i pobiorą wymaz. Inna sprawa to czy będzie możliwość doczekać się na wynik.

 • Realista

  Ten co nic nie robi, zawsze znajdzie jakoś powód, by se ulżyć :)

 • Salony Kanclerz

  Może być nawet WYMAZOOPEL! Ważne, aby służył dobrym celom. Jesteśmy pewni, że Astra w tym przypadku jako "bus" sprawdzi się perfekcyjnie! ;)

 • hehe

  wyczoowam bool doopy ;)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.