RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nadmierna prędkość główną przyczyną wypadków. Policjanci apelują: Kierowco! Zwolnij i Żyj!

  • Dodano: 2021-05-06 06:30, aktualizacja: 2021-05-06 13:33

Prędkość jest nadal jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych.

Nadmierna prędkość wciąż problemem

Nawet nieznaczne przekroczenie prędkości może doprowadzić do wypadku drogowego, a w ostateczności do istotnych zmian w życiu naszym i innych osób spotkanych w podróży. Konsekwencje takich zdarzeń niejednokrotnie są odczuwane przez całe życie, zarówno przez ofiary wypadków jak i ich sprawców.

grafika - droga hamowania

Ostatnie dni to czas, gdy mamy do czynienia z częstymi zmianami warunków atmosferycznych

Intensywnie świecące słońce czy opady deszczu, sucha czy mokra nawierzchnia jezdni wymagają od nas dostosowania swojego stylu jazdy i prędkości do panujących warunków. Nie bez znaczenia w tym wszystkim ma również natężenie ruchu samochodów, rowerzystów czy pieszych. Wszystkie te elementy, obserwacja drogi i otoczenia, nasza dyspozycja w danym dniu, przestrzeganie obowiązujących przepisów i ograniczeń ma wpływ na bezpieczeństwo nas wszystkich. Im większa prędkość, tym większe prawdopodobieństwo doprowadzenia do wypadku drogowego. Wzrasta długość drogi hamowania naszego pojazdu, jak i odcinek, jaki pokonujemy w ciągu jednej sekundy. Mamy mniej czasu na reakcję, co zwiększa siłę, z jaką uderzamy w przeszkodę. Nadmierna prędkość powoduje, że nasz pojazd może stać się śmiercionośnym narzędziem.

wykres - droga hamowania

Policja przypomina, że na terenie naszego miasta działa policyjna grupa SPEED, której głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości. Policjanci pełnią służbę z wykorzystaniem najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestratory, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z wizualizacją. Kierujący, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi, w tym z zatrzymaniem prawa jazdy.

W trosce o bezpieczeństwo Policja apeluje o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze, zwłaszcza na mokrej nawierzchni.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • Padre

    Wprowadzić ograniczenie prędkości w całym kraju łącznie z autostradami do 20km/h oraz wzrost mandatów o 1000%, to ograniczymy się ino do kolizji. A tak naprawde to mamy super infrastrukture drogową, która wybacza błędy kierowcy, mamy zabezpieczone wszystkie niebezpieczne miejsca przy drodze typu: przepusty, skarpy, rowy i drzewa grubości szafy 3 drzwiowej, skrzyżowania z dobrą widocznością i oświetlone drogi i przejścia dla pieszych i wiele innych

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.