Wiadomości z Rudy Śląskiej

Narodowe Czytanie 2020 w Rudzie Śląskiej wirtualnie

  • Dodano: 2020-08-28 06:30, aktualizacja: 2020-08-28 06:37

Ruda Śląska po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie”. W tym roku będzie ona nietypowa, ponieważ ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, odbędzie się „wirtualnie”. 

Mimo tego, że nie spotkamy się w tradycyjnej formie, żeby wspólnie czytać „Balladynę” Juliusza Słowackiego,  to i tak  zachęcam wszystkich rudzian do wzięcia udziału w tej popularnej akcji. Ułatwią to nowoczesne narzędzia komunikacji – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Aby zgłosić się do rudzkiej odsłony „Narodowego Czytania” trzeba nagrać filmik smartfonem i przesłać go do wtorku (1 września) na adresy e-mail Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej: biblio@r-sl.pl lub bibliotekaruda@gmail.com. Natomiast podsumowanie, czyli publikacja nagrań, nastąpi w sobotę (5 września) na stronie internetowej biblioteki.

Zapraszamy do udziału w „Narodowym Czytaniu”! Myślę, że warto przypomnieć sobie to wybitne dzieło pochodzące z epoki romantyzmu oraz  uniwersalne prawdy w nim zawarte lub, kto jeszcze tego nie zrobił, zapoznać się z nim – zaznacza Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.

Filmik przesłany do nas powinien  być  maksymalnie dwuminutowy i  uwieczniać moment czytania  wybranego fragmentu „Balladyny”. Na uczestników, którzy zdecydują się wysłać do nas taki film, czekają książkowe nagrody niespodzianki – dodaje.

Do przesłanego materiału filmowego należy dołączyć także skan lub zdjęcie oświadczenia o wyrażeniu zgody na publikację wizerunku, które dostępne jest na stronie internetowej biblioteki oraz TUTAJ.

Tegoroczna edycja  „Narodowego Czytania” w całym kraju nie może odbyć się w tradycyjnej formie

Jest to spowodowane sytuacją epidemiologiczną związaną z pojawieniem się wirusa SARS-CoV -2. Wspomina o tym Prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym liście, w którym zachęca do  współtworzenia akcji.

Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Andrzej Duda.  

Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne „Narodowe Czytanie” było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury „Balladyny” według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – dodał.

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest od 2012 roku

Pierwszą wspólnie czytaną lekturą był „Pan Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Z kolei w ubiegłym roku czytano polskie nowele autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

W Rudzie Śląskiej wydarzenie to było organizowane w różnych przestrzeniach miejskich. W ostatnich dwóch latach odbyło się w „Starym Orzegowie”, który jako Centrum Inicjatyw Społecznych MBP został otwarty w 2014 roku. Wcześniej rudzianie spotykali się na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu oraz Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty.

Przypomnijmy, że  oprócz centrali oraz dwóch „CIS-ów”, w mieście działa 10 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Warto dodać, że zbiory MBP w Rudzie Śląskiej mają katalog cyfrowy, dzięki któremu jest stały dostęp do aktualnej informacji o zasobach biblioteki. Można też elektronicznie dokonywać prolongaty, rezerwacji lub zamówienia dokumentu czy książki. Zbiory dotyczące miasta i regionu są zdigitalizowane, a dorobek lokalnych muzyków można poznać dzięki e-bazie utworów i audycji muzycznych. Na koniec 2019 roku księgozbiór rudzkiej MBP wynosił ponad 250 tysięcy pozycji. Tylko w 2019 roku książki były wypożyczane blisko 272 tysiące razy.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu

Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Z kolei osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularnym przekaźnikiem uniwersalnych wartości.  Wywarła ona duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Informacje na temat "Narodowego Czytania 2020” można znaleźć na stronie Miejskiej Biblioteki w Rudzie Śląskiej.

Narodowe Czytanie 2020 w Rudzie Śląskiej wirtualnie

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.