Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nie mamy się czego bać - Katarzyna Adamek, Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2016-12-28 10:00

O planach wobec rudzkiej lecznicy rozmawiamy z prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, Katarzyną Adamek.

W listopadzie tego roku została Pani powołana na stanowisko Prezesa Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Celem było między innymi, aby przeprowadzić w placówce zmiany. Na czym będą one polegały? Co to oznacza dla szpitala?

Dla placówki oznacza to lepsze czasy. W tle mamy zmiany regulacyjne, do których szpital musi być przygotowany. Walczymy, aby szpital zakwalifikowany został do II stopnia referencyjności. Mamy w Rudzie Śląskiej szpital wielospecjalistyczny, z dużą renomą - szczególnie w zakresie ginekologii i położnictwa. Bardzo bym chciała, żeby odpowiedzialni za zmiany regulacyjne w ochronie zdrowia to dostrzegli.

Czy będzie to dla placówki trudny czas?

Mam nadzieję, że nie będą to trudne zmiany, a co za tym idzie nie będzie to trudny czas. Szpitala nie czeka restrukturyzacja, a reorganizacja. Restrukturyzacja to zbyt duże i negatywnie brzmiące słowo. Pozytywne zmiany są oczekiwane przez personel. Przychodząc do szpitala, spotkałam się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony personelu. Pracownicy szpitala mają dobre nastawienie do liczenia kosztów i ich kontrolowania. Takie podejście jest dla mnie gwarancją sukcesu.

Niebawem zaprezentuje Pani radzie nadzorczej swój plan reorganizacji placówki. Co zaplanowała Pani wobec spółki?

To przede wszystkim oddech płynnościowy dla szpitala. W tych pracach jesteśmy już mocno zaawansowani. Mam nadzieję, że od stycznia ruszymy z nowym oddechem. W województwie mamy do dyspozycji duże środki unijne - chcę o nie aplikować dla placówki. Wierzę, że to pozwoli na całkowite uporządkowanie pracy szpitala pod kątem przepisów i potrzeb demograficznych naszych mieszkańców. To, co jeszcze jest do zrobienia, to wprowadzenie racjonalnego budżetowania. Hołduję zasadzie, że pracownik czy jego komórka nie mogą być obciążani kosztami, na które nie mają realnego wpływu. Planuję wprowadzenie systemu motywacyjnego w szpitalu i zmiany regulaminów obowiązujących w Spółce. Pierwszy krok jest już podjęty - mamy przygotowany regulamin pracy. Będziemy konsultować się w tej sprawie ze związkami zawodowymi. Moje pierwsze decyzje w szpitalu związki zawodowe zaakceptowały jednogłośnie, z czego jestem dumna. Spotkałam się z bardzo pozytywnym odzewem. Wydłużyliśmy okres rozliczeniowy czasu pracy. To w znaczny sposób usprawni działanie. Udało nam się także wypłacić pracownikom częściowo fundusz socjalny, który nie był w szpitalu wypłacany. Wierzę, że w przyszłym roku dzięki optymalizacji działalności uda się wygospodarować środki nie tylko na fundusz socjalny, ale przede wszystkim na dalsze unowocześnianie szpitala.

Czyli pracownicy nie mają się czego obawiać?

Oczywiście że nie. Generalnie uważam, że jeżeli chodzi o pielęgniarki i lekarzy - nie są to grupy nadmiernie liczne w całym systemie, dotyczy to również naszego szpitala. Personel biały nie ma się czego obawiać. Najwyższą wartością firmy usługowej, a takową jest szpital, są ludzie. Bardzo sobie ich cenię. Każdy, kto ma pieniądze, może kupić najlepsze sprzęty, ale gdy nie będzie miał odpowiednio wykwalifikowanych ludzi do obsługi i koordynacji, nie jest w stanie świadczyć wysokiej jakości usług.

Co z pacjentem? Jak on odczuje planowane zmiany?

Tak naprawdę te wszystkie zmiany nie są wprowadzane dla nas - pracujących w szpitalu, a dla pacjentów. Planowane zmiany mają przede wszystkim wpłynąć na wzrost jakości świadczonych przez szpital usług. Chcemy, aby każdy czuł się tu dobrze. Pierwsze małe sukcesy w postaci pozytywnego odzewu już mamy. To spotkania wcześniaków, naszych byłych pacjentów - zarówno wigilijne jak i z okazji Dnia Wcześniaka i Dnia Dziecka. Te osoby wracają, mimo że już naszej pomocy nie potrzebują. To dowód na to, że w tym szpitalu dawana jest nie tylko profesjonalna pomoc, ale także serce i pozytywne emocje, a pacjenci tego bardzo potrzebują. Chciałabym aby na skutek przeprowadzonych w szpitalu zmian pacjenci zawsze czuli, że dostają usługę na najwyższym poziomie.

Miasto zapowiedziało kolejne 4 mln zł w formie planowanych na cały przyszły rok dotacji dla szpitala - to budzi wielkie nadzieje dla placówki.

Wcześniej jako członek rady nadzorczej szpitala byłam pod wielkim wrażeniem tego, jak gmina łaskawym okiem patrzy na szpital, uwzględniając jego potrzeby i chcąc stworzyć pacjentom dogodne warunki leczenia. Ze strony władz możemy liczyć na wsparcie zarówno merytoryczne jak i finansowe. Miasto nie szczędzi pieniędzy, aby usprawniać placówkę dla dobra mieszkańców. Dla nas to wielka odpowiedzialność, aby tych środków nie zmarnować i wydać najbardziej efektywnie dla dobra naszych pacjentów. Środki przeznaczone na przyszły rok chcielibyśmy przeznaczyć na wkład własny, który jest konieczny, aby uzyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Pozwoli to na pomnożenie pieniędzy przeznaczonych przez władze gminy na inwestycje w szpitalu. 

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia.

Dziękuję.

Zobacz także

Komentarze (23)    dodaj »

 • mama

  proszę o pediatrię w Rudzie Śl.to co jest to horror!!!! z innych ościennych miast lekarze przestrzegają -tylko nie do Rudy-to nie świadczy dobrze o naszym szpitalu

 • Jo

  Te [...] prezesi to sie jakoś na wszystkim znajom od nieruchomości do medycyny !!!

 • Dziwbe

  Ta głowa ze zdjęcia jest doklejona czy oryginalna?

 • jo

  Wkręcona

 • pacjent

  Pierwsze słyszę że szpital to nie szpital tylko firma usługowa nastawiona tylko na zysk i ta pani do tego doprowadzi. Strach się bać !

 • Niea

  Takie czasy. Komuna juz dawno sie skończyła. Szkoła to tez biznes.

 • hybza

  Pani prezes jeżeli pani to przeczyta to proszę z tych 4 mln zakupić 1 pulsoksymetr izbie przyjęc . dziękuje

 • pacjent

  Same ble,ble,ble. Brak konkretów ,związki,żeby istnieć musiały się podpisać.Proponuję P.Pilocik o przeprowadzenie rozmów z pacjentami,bez obstawy personelu i związków :-)) ( wyżywienie,usługi,leczenie )

 • ratatuj

  Nie mamy się czego bać?? Zapraszam na oddział pediatryczny pani prezes szpitala!!! Ja bym się bał na pani miejscu, ale chyba pensją oczy przyslonilo.

 • Lekarz

  Każdy wie od dawna ze dzieci nie leczy sie w rudzkiej szpitalach. Nie wiedziałeś tego?

 • rodzic

  Problem taki ze odsyłaja rudzkie dzieci z innych placówek na Bielszowice, uważają że przecież mamy swój oddział pediatryczny....

 • Matka

  Dorosły rodzic decyduje gdzie zawieść dziecko. Nikt nie zmusza.

 • Tonasz

  Pani Katarzyno niech pani się przyzna jak pani dostała stołek prezesa !!! Bo ma pani plecy u pana wice prezydenta Krzysztofa Mejera który nie dostał ani jednego głosu od mieszkańców. .... Żenada

 • Pani

  Przyznaje sie Tomaszu. Moja wina moja wina... wybaczysz juz mi czy dalej będziesz mściwym katolem?

 • Chudy i ladny

  Idź poczytać Biblię bo pyrdlisz jak potłuczona baba.

 • Juk

  A rada nadzorcza w MPGM? Ludzie to nasze miejskie pieniadze rozdawane ludziom z zewnatrz. Ta pani jest w tej radzie nadzorczej. Pan L. B. Mąż pani Ewy B. Przeszedł do rady nadzorczej szpitala. A ludzie w jednostkach miejskich zarabiają grosze a pieniądze są dzielone właśnie tak. Czy tej pani jedna wypłata z naszego miasta to za mało? Mamy tego dosyć.

 • Prostaczek jeden

  Mściwy katol Ślązak. Sam nic nie umie a innym zazdrości zarobków. Trza było sie uczyć a nie ino myśleć o grubie. Tera ci zol.

 • ciekawy

  Kto to ten B?

 • Macierewski

  Bolek. Tajny sowiecki agent.

 • pracownik

  Proszę potwierdzić albo zaprzeczyć czy za Pana Stanii miała być Pani w Zarządzie tego szpitala ? Czy to tylko plotka wśród pracowników.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.