Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowe technologie dla inteligentnych miast. Za nami I Konferencja "Smart City – Nowe Technologie"

 • Dodano: 2024-03-27 08:15, aktualizacja: 2024-03-27 08:57

W Śląskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Rudzie Śląskiej odbyła się wczoraj I Konferencja Naukowo-Technologiczna „Smart City – nowe technologie”. Wydarzenie poświęcone było wymianie doświadczeń, strategii oraz nowinek ze świata biznesu i nauki w zakresie transferów technologii do struktur lokalnych podmiotów.

Pierwsza Konferencja "Smart City – Nowe Technologie"

- Na współczesne wyzwania nie odpowiemy bez nowoczesnych rozwiązań. Dzisiejsze miasta muszą być smart. Najważniejsze jednak, aby pamiętać, że smart city to nie cel sam w sobie, ale środek do zapewnienia mieslllzkańcom jak najlepszych warunków zamieszkania, pracy i wypoczynku - mówi prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk, który objął konferencję swoim patronatem.

Jednym z gości konferencji był prof. dr hab. Marek Gzik, wiceminister nauki.

– Tam, gdzie jest dobra współpraca trójkąta gospodarka - nauka - samorząd, tam są odpowiednie efekty. Rząd tworzy fundamenty, ale nie zastąpimy oddolnych inicjatyw - zaznaczył podczas debaty.

Minister podkreślił też znaczenie środków z nowej perspektywy unijnej, szczególnie w transformacji województwa śląskiego.

W wydarzeniu uczestniczyli także m.in. przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu, Głównego Instytutu Górnictwa, Sieci Badawczej Łukasiewicz - Warszawskiego Instytutu Technologicznego oraz firm wdrażających innowacyjne rozwiązania. Debaty i prezentacje podzielono na dwa moduły. Pierwszy poświęcony był roli nowych technologii w realizacji różnych aspektów smart city, a drugi – w transformacji energetycznej regionu.

Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in.

 • kwestie inteligentnego systemu transportu,
 • różnych aspektów bezpieczeństwa,
 • zagospodarowania terenów poprzemysłowych,
 • gospodarki odpadami,
 • nowoczesnego budownictwa
 • czy nowych trendów na rynku energii.

Gospodarzem konferencji był Śląski Park Przemysłowo Technologiczny Sp. z o.o., w którym miasto Ruda Śląska jest właścicielem ponad 86% udziałów.

– Realizując swoją misję pełnimy funkcję swoistej klamry, łączącej świat biznesu i nauki – powiedział Tomasz Leszczyński, prezes ŚPPT. Zapowiedział też organizację kolejnych podobnych spotkań.

Nowe technologie dla inteligentnych miast / fot. UM Ruda Śląska

Komentarze (4)    dodaj »

 • zbynio

  Może jakieś miejsce z ciekawymi restauracjami by powstało. Ewentualnie jakiś klub muzyczny.

 • Mieszkaniec

  Nowe technologie w tym mieście? Żart. Np gospodarka odpadami idziesz do pszoka i tam chcą od Ciebie analogową kartkę z administracji że płacisz za śmieci. Nie wystarczy np pokazanie w telefonie potwierdzenia przelewu za czynsz...karka ma być ...tak Ruda tu się żyje, czuje się człowiek jak w Matrixie tylko chyba ja zła pigulkę łyknąłem

 • Maria

  Super, to dla zapewnienia najlepszych warunków zamieszkania mamy na Karmańskim przystanek, ścieżkę rowerową, stado hulajnóg pod oknem? Dziękuję za takie rozwiązania. A i jeszcze niebawem pojawią się elektryczne rowery

 • boluś

  Problem w tym co trudno nazwać Ruda INTELIGENTYM MIASTEM patrząc przez pryzmat zarządzających nią YNTELYGETYCH WŁADCÓF !

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również