Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od 25 maja uczniowie klas I-III szkół podstawowych będą mogli wrócić do szkół

 • Dodano: 2020-05-15 11:45, aktualizacja: 2020-05-18 10:30

Od 25 maja miasto umożliwi uczniom klas I-III szkół podstawowych udział w stacjonarnych zajęciach opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych.

Prezydent Grażyna Dziedzic poinformowała, że obecnie nauczyciele kontaktują się z rodzicami i opiekunami, by zebrać informacje, ilu z nich chce posłać swoje pociechy do placówek. Warto przypomnieć, że wychowaniem wczesnoszkolnym w Rudzie Śląskiej objętych jest ponad 3,8 tys. uczniów.

- Takie rozeznanie jest nam potrzebne do tego, by przeorganizować pracę szkoły pod kątem wytycznych sanitarnych. Mamy "twardy orzech do zgryzienia" - nie tylko ze względu na restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa, ale również z uwagi na to, że zajęcia będą musiały być prowadzone zarówno dla uczniów, którzy przyjdą do placówki, jak i dla tych, co pozostaną w domach i będą uczyć się zdalnie - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Obecnie nie ma wymogu, by posyłać dziecko na zajęcia do szkoły, jeżeli ktoś nie ma takiej potrzeby, albo odczuwa obawy co do jego bezpieczeństwa zdrowotnego. Warto podkreślić, że zasiłek opiekuńczy na dzieci do lat 8 został wydłużony do 14 czerwca i rodzice mają pełne prawo, by z niego skorzystać.

Jak wyglądać będzie organizacja pracy szkoły w klasach I – III? Oto najważniejsze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej:

 • w grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2;
   
 • w miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele;
   
 • jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali;
   
 • minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę;
   
 • w sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m (1 uczeń – 1 ławka szkolna);
   
 • należy utrudnić stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny przerw lub zajęć na boisku);
   
 • nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny min. 1,5 m;
   
 • personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami;
   
 • należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała ucznia;
   
 • w miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia pracowników powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.

Co sądzicie o takiej możliwości? Wyślecie swoje dzieci do szkoły? Piszcie w komentarzach! 

Zobacz także

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • Tak se mysle

  Albo dzieci idą po to żeby statystyka wzrosła bo tak na serio ta cała pandemia jest śmieszna. A jak zachoruje z 50 tyś ludzi to już będzie ok i nie trzeba się będzie tłumaczyć po co zroujnowali gospodarke. Ot tak...

 • Grażyna

  Pomysł idiotyczny tym bardziej kiedy został trochę ponad miesiąc do końca roku szkolnego! Jeśli nie ma możliwości żeby wszystkie dzieci korzystały z zajęć to szkoły powinny zostać zamknięte. Kolejny przykład dzielenia ludzi, w tym przypadku dzieci, na lepszy i gorszy sort. Jedne z zajęć będą mogły skorzystać, inne nie. Już są sygnały, że dzieci kwalifikuje się na zajęcia na podstawie ankiet. Pierwszeństwo mają dzieci rodziców pracujących, szczególnie tych w służbach mundurowych, służbie zdrowia. Nic nie szkodzi, że podatki płacą wszyscy, a obowiązek szkolny jest powszechny. Prawo do równego traktowania jest zapisane w Konstytucji! Art.32! Ale to przecież republika banasiowa, kto się przejmuje konstytucją. PRL bis, tam też byli uprzywilejowani! Jak to szybko wróciło!

 • asa

  Grażyna siedzi w domu i dostaje kasę. Inni muszą pracować a dzieci nie mogą zostać same w domu. Taki przywilej - szkoda słów. Codziennie wracają i nie wiedzą czy już są nosicielami i zarażają czy nie. Dzieci wiedzą, że mama lub tata może zachorować, ciągle ich w domu nie ma i tak trwają dwa miesiące. Faktycznie uprzywilejowani chyba do corony.

 • Rsl

  2000 zarażonych zamykamy lasy, 8000 zarażonych otwieramy lasy, 18000 zarażonych otwieramy szkoły! Czego nie rozumiecie?

 • k...a

  Robią tak żeby Polska nie zginęła!

 • Ruda z Rudy

  Zachorowań jest więcej, a my startujemy! Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zdecydowała kilka dni temu, że wszyscy pracownicy przedszkoli i żłobków muszą zostać przebadani, nim podejmą pracę z dziećmi. To bardzo uczciwe dla wszystkich: pracowników, dzieci i ich rodzin. Czy testy są dla elit?

 • Anna

  Tak nieśmiało zapytam... czy ktoś w końcu zacznie coś mówić o dzieciach w klasach IV-VII ???

 • dlp

  Zamiast nieśmiało pytać, wejdź na stronę ministerstwa edukacji i przeczytaj informację na ten temat. Mniej czasu ci to zajmie niż pisanie komentarzy i czekanie na ich opublikowanie.

 • ja

  Ilość zakażonych nam przyrasta …. a my otwieramy szkoły … czegoś tu nie rozumiem … jak było 11 zakażonych w całej Polsce, to dzieci nie powinny chodzić do szkoły, wychodzić z domu itp. … a teraz jak w jeden dzień w samej Rudzie przybyło nam 13 zakażonych … obostrzenia można poluzować? Nonsens, goni nonsens … I o co tak naprawdę chodzi? A wyborów być nie mogło korespondencyjnych nawet, bo koperty to zagrożenie … i pójście do lokalu wyborczego, też jest zabójcze … ale jak dzieci będą siedzieć w szkole ileś godzin, to jest ok - nikt się nie zarazi … Jedni wykopali te wybory w kosmos, bo chcieli zmienić fatalnego kandydata … a inni forsowali na siłę, bo chcieli swojego szybcikiem przepchnąć … zresztą nic się nie zmieniło - całe to luzowanie, gdy ilość zakażonych wzrasta, jest właśnie pod wybory skrojona … a tamci, już kandydata zmienili na kolejnego kolesia- warszawiaka cwaniaka … i teraz będą pewnie mogły być wybory, jak kolega kampanię zrobi i będzie dobrze w sondażach wypadał … a chyba, że nie będzie … no to wtedy wybory dalej będą zabójcze. Banda cwanych kolesi jak z jednej, tak z drugiej strony !!!!

 • Binia

  A byłesś/ łaś w jakimkolwiek markecie?? Gdzie te restrykcje sanitarne?? I po co to wszystko było? Żeby tylko ludzi na bruk posłać... Paranoja

 • Truda

  Pomyśl, czemu dzieci z kl.1-3 idą do szkoły a starsze nie. Kasa na zasiłki opiekuńcze się kończy a rodzic dziecka do lat 8 mógł z takiego skorzystać.Skrobią o dno skarbonki, ot cała tajemnica.W du.. nosie mają zdrowie, wirusa i ludzi.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.