Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od dziś wchodzą nowe przepisy. Konfiskata auta za jazdę po pijanemu

 • Dodano: 2024-03-14 14:15

W czwartek 14 marca wchodzi w życie przepis mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi.

Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

 • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
 • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów - lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
 • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:

  a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
  b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Komentarze (10)    dodaj »

 • wyborca

  Przepis w stylu, zakaz zadawania prac domowych uczniom. Czyli beznadziejny wprowadzający więcej złego niż pożytecznego. Wysoka kara finansowa plus zabranie prawa jazdy to najprostsze i sprawiedliwe rozwiązanie. Ciężko takiemu rządowi jak ten na to wpaść.Tak samo jak na to ,że w szkole nauczyciel powinien sam dokonywać wyboru kiedy, ile, komu i jakie zadawać prace domowe. Czy pijany właściciel starego rzępa odczuje tak samo karę jak właściciel wypasionej fury.

 • tere

  Prawnicy którzy wypowiedzieli się zaczeli masowo kupować Fiaty Seicento z 1997 roku jako auta rodzinne.

 • Peowcy zdrajcy narodu

  A politycy i reporterzy to lepsi ich też się to tyczy?Cimoszewicz potrącił kobietę na pasach i uciekł i nic, Durczok po środkach stwarzał zagrożenie i nic przykładów można znaleźć więcej. Odebrać posłom i senatorom immunitet Ten rząd to jedna wielka porażka..

 • FAHRER

  Jednemu co miał ponad 3 promile zabrali już samochód,ale na drugi dzień go oddali bo nie wiedzą gdzie go mają przechowywać i kto za to ma płacić

 • Pokusa

  Toż to dopiero będzie korupcja.Policjant za 500 zł nie zaryzykuje,za 5tys.i owszem.

 • Hans

  Przepisy nie zgodne z konstytucją czyli bubel za nasze pieniądze. Poczytajcie sobie opinie prawników.

 • TK

  To jest bezpodstawne i nie zgodę z konstytucją tylko straszak na konfiskatę samochodu.

 • lol

  O jakie to śmiszne. Jak kogoś zabijesz zobaczymy jak będziesz się śmiał.

 • Rudolf

  Dobrze, że pijany jeżdżę tylko służbówką.

 • Motuś

  Napewno z czerwonym nosem jak na Rudolfa nagrzanego przystało. Poczytaj resztę przepisów w tej kwestii!Skoro jedziesz samochodem który nie należy do Ciebie(np.sluzbowy) to baranku a nie reniferze zapłacisz równowartość tego pojazdu na dany dzień z własnej kieszeni!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również