Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od marca znacznie wzrosną opłaty za wywóz odpadów w Rudzie Śląskiej!

 • Dodano: 2019-02-01 11:30, aktualizacja: 2019-02-04 13:07

Od 1 marca 2019 roku będą obowiązywały nowe, zdecydowanie wyższe stawki opłat za odbiór odpadów w Rudzie Śląskiej - taką uchwałę podjęli radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

Osoby segregujące śmieci zapłacą miesięcznie 21.70 zł, z kolei ci, którzy tego nie robią - 43.40 zł. Dotychczasowe stawki były zdecydowanie niższe i wynosiły odpowiednie 14,50 zł oraz 29 zł.

Nowe stawki za odbiór odpadów będą obowiązywały już od 1 marca

Dla większości przypadków nowe opłaty będą obowiązywały już od 1 marca, chociaż dla domków letniskowych oraz dla nieruchomości wykorzystywanych w celach rekreacyjno-wypoczynkowych uchwałą zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia przyszłego roku.

Na mocy uchwały Rady Miasta od 1 marca 2019 r. miesięczna stawka za odbiór odpadów komunalnych wzrośnie z 14,50 zł za osobę do 21,70 zł za śmieci segregowane i z 29 zł za osobę do 43,40 zł za śmieci niesegregowane. Wzrosną również opłaty za odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady. Przykładowo za pojemnik 120 l stawka będzie wynosiła 30 zł (obecnie 19 zł) za odpady zbierane w sposób selektywny i 60 zł (obecnie 40 zł) za odpady niesegregowane. Natomiast w przypadku domków letniskowych oraz innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe nowe stawki obowiązywać będą dopiero od 1 stycznia 2020 r. Ryczałtowa opłata roczna wzrośnie wówczas z 42 zł do 75 zł za śmieci segregowane i z 84 zł do 150 zł za śmieci niesegregowane - czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta Rudy Śląskiej.

Większość rudzian nie segreguje śmieci, ale płacimy za to wszyscy

O tym, że w Rudzie Śląskiej w końcu będą musiały obowiązywać wyższe stawki za wywóz śmieci było wiadomo już od dawna. Ceny proponowane przez firmy w kolejnych przetargach ciągle rosną, co związane związane jest z podwyższeniem kosztów operacyjnych takich usług (podwyżki cen za energię i paliwa nie pozostają tutaj bez znaczenia). Jednocześnie miasto musi sprostać wymogom ustawy, która wymusza na samorządach doprowadzenie do sytuacji, w której stosunek śmieci segregowanych do niesegregowanych będzie coraz większy.

Widziałeś coś ciekawego? Daj Cynk! Nagrodzimy Twoją aktywność Daj Cynk

Wymagany poziom recyklingu papieru, plastiku, szkła i metalu rośnie z każdym kolejnym rokiem. O ile jeszcze w 2013 roku, kiedy obowiązek ustawowy wszedł w życie, prób segregacji wynosił 12%, przy czym z każdym kolejnym rokiem rósł o 2 punkty i jeszcze. dwa lata temu, w 2017 roku, wynosił 20%. Skok nastąpił w kolejnym, 2018 roku, kiedy poziom wymaganego recyklingu wzrósł do 30%. Mało tego, w tym roku próg znowu wzrośnie o kolejnych 10%, a w 2020 ma już wynosić 50%!

Wskaźniki osiągnięte w Rudzie Śląskiej w tym zakresie to odpowiednio 12,08% w 2013 r., 14,52% w 2014 r., 16,36% w 2015 r., 19% w 2016 r., 20% w 2017 r. - W ostatnich latach poziom segregacji w naszym mieście powoli rośnie, trzeba jednak pamiętać, że wymagane poziomy rosną jeszcze szybciej. Jeżeli nie zwiększymy znacząco segregacji, to w 2020 r. kara dla miasta za nieosiągnięcie wskaźników może być liczona w setkach tysięcy złotych – mówi na temat progów wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Innymi słowy im więcej śmieci będziemy jako mieszkańcy segregować, tym więcej pieniędzy pozostanie w kasie miasta. Niestety, pomimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych, wielu mieszkańców wciąż pozbywa się odpadów w sposób nieuporządkowany, a koszty tego ponosimy wszyscy.

Koszty, które miasto ponosi w związku z odbiorem odpadów, stale rosną. Winą za podwyżki opłat dla mieszkańców obarcza się samorządowców, a tak naprawdę winna jest zła „ustawa śmieciowa”, wprowadzona w 2013 roku. Musimy pracować w ramach przyjętych w tej ustawie rozwiązań, a w żaden sposób nie poprawiła ona gospodarki odpadami w polskich gminach. Analizowaliśmy sytuację w innych miastach i okazuje się, że borykają się z tymi samymi problemami – zaznacza wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Radni obradowali już nad podwyższeniem stawek w grudniu - wtedy jednak nie wyrazili na to zgody

Podczas grudniowej sesji Rady Miasta również podjęty był temat stawek za odbiór odpadów, wtedy jednak radni nie zgodzili się na ich podwyższenie. Proponowana wtedy wysokość stawek byłą podyktowana między innymi faktem, że w przetargu udział wzięła tylko jedna firma. W związku z odrzuceniem uchwały przetarg został unieważniony, a sytuację ratowane poprzez podpisanie stosownych aneksów:

W tej sytuacji musieliśmy unieważnić przetarg i podpisać tymczasowe aneksy, aby miasto nie „utonęło” w śmieciach – informuje wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Teraz chcieliśmy zaproponować mniejszą podwyżkę, odpowiednio do 19,70 zł i 39,40 zł. Aby system się bilansował, musielibyśmy jednak równocześnie ograniczyć zakres usług dotyczących odbioru odpadów – tłumaczy Krzysztof Mejer.

Już niebawem miasto ma ogłosić kolejny przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na okres od 1 maja bieżącego roku do końca roku 2020.

Statystyki dotyczące odpadów komunalnych w Rudzie Śląskiej za rok 2018

A jak odbiór odpadów komunalnych wygląda pod względem statystyk?

Zebrano 58 tysięcy ton śmieci ogółem, w tym:

 • 38 tys. ton odpadów zmieszanych
 • 20 tys. ton odpadów segregowanych

Wysegregowano:

 • 797 ton papieru i tektury
 • 1436 ton opakowań  z tworzyw sztucznych
 • 5,5 ton opakowań z metali
 • 1,5 ton opakowań wielomateriałowych
 • 1471 ton szkła
 • 5916 ton gruzu
 • 6229 ton biomasy

Oprócz tego wiele ton odpadów wielkogabarytowych, a także elektroodpady, baterie czy przeterminowane leki.

Komentarze (146)    dodaj komentarz »

 • MJ

  500+

 • Ewa

  Macie już 2000 +

 • Ja

  Nikt nie kazał ci mieć 4 dzieci znając życie nie pracujesz a co z tymi rodzinami co maja 2 dzieci i oboje rodziców pracuje za grosze nam nic za darmo nie dają

 • Ja

  Poniżej nie czytasz tylko znasz życie...Tak pracuje na 1,5 etatu, żona podobnie,.Znając życie mierzysz wszystkich swoją miarą

 • Kate

  Macie już 500+,mało?To weź się do roboty, nierobie!!

 • Ja

  Patologie szerzysz czy co? Ja pracuję z reguły na 1,5 etatu, żona podobnie jest nauczycielem, firmę zakładam. Dlaczego nazywasz mnie nierobem? Nie znasz mnie a traktujesz jak siebie czy o co CI chodzi?

 • Hahahs

  Głosowaliście na Dziedzic, to teraz macie...

 • karamba

  To akurat radni uchwalili.

 • SEBAzKafałzu

  Mało wiesz o życiu. Radni uchwalili a wice ich broni? Obudź się z niego żaden książę!

 • Zdegustowany

  Jako osoba, która segreguje śmieci czuję się zażenowany. Jestem w stanie zrozumieć kilkuprocentową podwyżkę wynikającą, ze wzrostu cen energii elektrycznej, ale nie prawie 67%. Nie rozumiem jak można tak bezczelnie wyzyskiwać mieszkańców. Pominę już fakt, że od momentu wprowadzenia "mody" na segregację odpadów nadal nie potrafię zrozumieć, czemu mam płacić za wywóz śmieci i jeszcze je segregować, dla mnie to jest dodatkowa praca i czas, który muszę poświęcić. Nie ma to nic wspólnego z ekologią, a raczej z wykonywaniem części roboty za służby, które są za to odpowiedzialne. Ja bym chciał wiedzieć, co zostało zrobione żeby osoby, które nie segregują, jednak zaczęły to robić. Czy może lepiej jest karać pozostałych mieszkańców? Nie tędy droga.

 • Segregator

  Również od początku starałem się segregować jak najlepiej. Więc uganiałem się z kilkoma workami. Ba, starałem się, żeby plastiki, butelki były czyste. Teraz "w nagrodę" za moją nadgorliwość mam zapłacić więcej. To chyba wiadomo już, w którym miejscu będę miał całą tę segregację. Wychodzi na to, że lepiej zaoszczędzić pieniędzy na workach, wodzie, nie mówiąc o oszczędności czasu, i po staremu walić wszystko w jeden wór. I jak widzę nie tylko jak tak sobie pomyślałem. Trzeba przyznać bardzo motywujące posunięcie. Gratulatacje!

 • Zyga

  Zastanówcie się Rudzianie i przypomnijcie sobie kto jest winien i kto sprzeciwiał się i organizował protesty przeciw budowie spalarni i budowie RIPOK - tam do niej idźcie teraz z pretensjami .

 • kandydat na chama

  No kto bo tak piszesz że ni w ...ni w oko

 • Tyle w temacie

  Nikt drużyny Grażyny nie broni? Znów mieszkańców okłamała! Trzeba było iść na wybory!!! Przecież to Prezydent i Rada mniejszości!!!!

 • zeflik

  Jak w Korei Północnej - odpowiedzialność zbiorowa. Obowiązkiem Miasta jest obciążyć tych, którzy nie segregują, a nie wszystkich jak popadnie.

 • Berta

  I dlatego (między innymi) się stąd wkrótce wyprowadzam, sia la la.... Witaj wioseczko nieopodal, gdzie starosta jest miłym człowiekiem a cały urząd pełen przyjaznych ludzi, z uśmiechem na buzi :)

 • synonim

  Zazdroszczę. :)

 • andrzej

  Macie wiedziałem że jaśnie Pani Prezydent ze swoją świtą nas wy[...]i i tak u[...]i że hej zgroza w Rudzie się pomału nie do żyć zdzierają na każdym kroku, woda też jest droga Ruda ma jedną z najdroższych w Polsce . A może jakieś referendum i wywalić ich w końcu na zbity pysk

 • lele

  Jak zwykle wszystko od duoy strony. Dobrze wiedzieli, że podniosą stawki. Więc najpierw trzeba było przystosować do tego śmietniki, czyli zrobić je pod klucz. A tak co? Jeżeli każdy może przyjść, wrzucić, podrzucić, rozwalić worek. Postawili 3 bombki na papier, plastik i szkło na osiedlu, gdzie po jednym dniu wszystko jest pełne i nie ma gdzie wrzucać. WIĘC PYTAM JAK MAM SEGREGOWAĆ?Więc najlepiej dowalić podwyżkę i powiedzieć nie segreguje. Dobrze glosowaliście. Ja przynajmniej pod tym względem mam czyste sumienie

 • Grażyna

  Popieram Twoją opinie.Wymagania są,ceny wzrastają ,a warunków do stosowania wymogów nie MA!!!Gdzie np.mamy wrzucać odpady ,,bio"???Przy działkach,,zaplecze Młynskiej"ani jednego pojemnika na plastikani na szkło!!!Płacimy za cały rok a kto na działce robi od nawet listopada do konca lutego??Płacimy za friko przez 4-ry miesiące!!!

123456

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.

Drogi Użytkowniku!

Dokładamy wszelkich starań by korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe.

Dlatego staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez administratora danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych.

Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.

Przejdź do serwisu