Wiadomości z Rudy Śląskiej

Opłata śmieciowa nie będzie podwyższona - to efekt burzliwych obrad Rady Miasta

 • Dodano: 2018-12-11 19:00

11 grudnia o godzinie 13 zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miasta, podczas której rozmawiano przede wszystkim o gospodarce odpadami w Rudzie Śląskiej. 

O zbliżającym się problemie potencjalnego wzrostu cen wywozu śmieci władze miasta sygnalizowały już od dawna, teraz jednak koszty składowania odpadów są już na tyle duże, że podjęto pod obrady uchwałę o wzroście tak zwanej opłaty śmieciowej w Rudzie Śląskiej. 

Wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer zaproponował  cztery rozwiązania dotyczące zmian wysokości opłat:
Według pierwszego modelu opłata będzie identyczna dla każdego gospodarstwa domowego –planowo miała wynosić około 23 złotych. Problem polega na tym, że opłata, która jednakowo traktuje wszystkich, jest demotywująca dla tych, którzy faktycznie odpady segregują, nie zachęca również do segregacji tych, którzy jeszcze tego nie robią.

Drugi system jest oparty na ilość zużytej wody – w tym przypadku wysokość opłaty byłaby ustalana na podstawie tego, ile wody zużywa gospodarstwo domowe, znowu jednak problem polega na tym, że wysokość wody nijak nie przekłada się na segregację śmieci, a raczej jest statystycznie będzie jedynie wyznacznikiem ilości osób mieszkających pod jednym adresem. Trudno tutaj mówić też o jakiejś sprawiedliwości, ponieważ nie zachęca do segregacji, a wręcz może zniechęcać.

W trzecim wariancie opłata byłaby ustalana na postawie powierzchni nieruchomości, z której odpady miałby być wywożone. Jak zauważył radny Witold Hanke, również jest to wysoce niesprawiedliwe, ponieważ w bliźniaczo podobnych nieruchomościach mogą mieszkać wieloosobowe rodziny, które generują sporo odpadów, albo osoby samotne, które śmieci wyrzucają odpowiednio mniej, zaś opłatę poniosą identyczną.

Czwarty wariant bierze pod uwagę ilość osób w gospodarstwie domowym i na tej podstawie byłaby wyliczana kwota do zapłaty.
Jak widać żaden z zaproponowanych systemów nie jest idealny, jednak jeżeli jakieś zmiany nie nastąpią koszty wywozu będzie musiało ponieść miasto, co odbędzie się kosztem innych inwestycji.

Na wzrost cen ma też przełożenie bardzo niski poziom segregowania śmieci przez samych mieszkańców. Wedle ustawy gminy, które nie przekroczą odpowiedniego progu procentowej segregacji śmieci, będą płaciły kary – ten próg procentowy z każdym rokiem rośnie. W tym powinien wynosić 30%, jednak większość mieszkańców nie przywiązuje wagi do segregacji, więc o uniknięciu kary nie ma mowy – a zatem trudno uniknąć wzrostu kosztów związanych z odpadami. Jeżeli dodamy do tego wzrost cen paliwa i przyszłoroczny, zapowiadany wzrost cen energii nawet o 60%, trudno się dziwić, że koszty gospodarowania śmieciami również wzrasta o kilkadziesiąt procent.

Radni jednak nie poparli proponowanej przez władze miasta uchwały, nie pomogły tez tłumaczenia, że podwyżka odbywa się w zasadzie w większości polskich gmin. Po ponad trzech godzinach burzliwej dyskusji w głosowaniu uchwała została odrzucona, a zatem opłata śmieciowa pozostanie na razie na takim samym poziomie – na jak długo? Czas pokaże.

Opłata śmieciowa nie będzie podwyższona - to efekt burzliwych obrad Rady Miasta

Komentarze (59)    dodaj komentarz »

 • maxx

  co za debil wymyślił punk drugi co ma segregacja śmieci do zużycia wody chyba ze częste mycie

 • Kazimierz N.

  Kiedy by się człowiek nie spotkał z Panem Mejerem zawsze się słyszało o podwyższeniu opłaty za śmieci.

 • zosia

  A gdzie nasza pani Prezydent !!!!!!!!!!! Czyżby znowu na zwolnieniu lekarskim Teraz widać ze miastem rządzi Pan Mejer

 • Mirka

  Ja segerguję śmieci od 10 lat bo uważam że to słuszne , ale uważam, że miasto tez musi zacząć od siebie. Bardzo wkurzyłam się na cmentarzu we Wszystkich Świętych, nie było koszy by oddzielać odpady wtedy kiedy jest to bardzo łatwe szklane znicze i plastiki !!!- tego było na tony i wszystko razem . No chyba ktoś tu musi zacząć myśleć a nie tylko zwalać na mieszkańców . Władze i urzędnicy zacznijcie od siebie !!!

 • qwert

  kto normalny myśli we wszystkich świętych o segregacji? 99% osób o tym nie myśli!! śmieci z cmentarzy idą na zupełnie inną "kupkę" w ripoku na Gliwicach... Wy ludzie nic nie wiecie o śmieciach totalnie nic... jakiś cmentarz nie zmieni cen w żaden sposób, w rudzie śląskiej musi powstac RIPOK lub spalarnia śmieci inaczej śmieci będą coraz droższe!!

 • smietnikorz

  bawią mnie te komentarze, jak wynika z tresci i z likow i dislikow to widac ze wszyscy chcecie placic więcej za śmieci wszyscy chcecie miec podwyzkę? jakoś na uliach miedzy obywatelami tego nie slychac (ciekawe ile kosztuje taka propaganda w internecie i kto za nia placi?) mało tego wczoraj w wiadomosciach podano kwoty w kraju gdzie mieszkancy placili w 2018 roku 8-9 zł od osoby a u nas z grobej rury jak zawsze ...ale kieszen trzeba napchac

 • obserwer

  Ignorancja radnych to jedna sprawa a druga to brak planu co zrobić aby problem rozwiązać. Te "sposoby" rozliczania są słabe. Już dobre kilka lat temu na terenach po dawnym Walencioku miała powstać spalarnia śmieci. Prędzej czy później i tak trzeba będzie ja zbudować. Może miasto by na tym jeszcze zarobiło. W Katowicach szczyt klimatyczny (a właściwie hipokryzji) bo przy podwyżkach prądu i wywozu śmieci coraz więcej ludzi będzie się ich pozbywać "inaczej".

 • halembiorz

  Witam wszystkich mieszkańców tego pięknego miasta . Ja mieszkam sam na 50 metrach i pracuję na kopalni . Nie mam kredytu . I mam na tyle pieniędzy że nawet jakby ta opłata wzrosła o 500 % to mam to gdzieś to i tak nie będe segregował . Najpierw niech podwyższą zarobki żeby wszystkich było na wszystko stać a potem możemy rozmawiać o segregowaniu Amen Pozdrawiam wszystkich górników i rodaków z tego najbardziej śląskiego miasta jakim Ruda Śląska jeszcze jest :-)

 • Halymba

  A wspodzielni deklaracja, ze segreguje bo przeciez nie bede placil wiecej! A tu taki kozak!

 • halembiorz

  Żadnej deklaracji spółdzielnia nie wymagała jak się wprowadzałem do nowego mieszkania . Taki jestem o to kozak . Ja za śmieci mogę płacić nawet i 100 zł i tak nie będe segregował . Niech dadzą zarobić 6 tyś na ręke to możemy rozmawiać o segregowaniu a tak wiesz gdzie to mam

 • and

  Fajny chop z ciebie yno szkoda że taki gupi...

 • halembiorz

  Dzięki za piękny komentarz :-)

 • Brol

  Najsprawiedliwiej jest płacenie od ilości osób zamieszkujących w danym lokalu i tak powinno pozostać,a nie wymyślać jakieś nowinki nie mające nic wspólnego ze sprawiedliwym płaceniem.O segregacji już nie wspomnę bo takowa nie istnieje oprócz tych co mają worki do segregacji i pojemniki do biomasy i to oni powinni płacić najmniej.

 • obserwator

  wystarczy iść na bloki i będziecie widzieli tą pseudo segregację tam prawie nikt nie segreguje a najwięcej mają do powiedzenia.

 • QQ

  Wstaw sobie do kuchni 2x2 4 pojemniki na śmieci :) Powodzenia.

 • obserwator

  wystarczy iść na bloki i będziecie widzieli tą pseudo segregację tam prawie nikt nie segreguje a najwięcej mają do powiedzenia.

 • lol

  Wybudować w okolicach walencioka RIPOK i spalarnie i problem drogich śmieci sam się rozwiąże! Do póki tego nie będziemy mieć to śmieci będą drogie!

 • ruda

  A dlaczego w okolicach Walencioka może w okolicy twojego domu tam też będzie dobrze.

 • lol

  mieszkam na karmańskim i nie przeszkadza mi RIPOK i spalarnia w tym rejonie! Najbardziej smierdzi od madeja to od nich jest smród w lato a nie z tonsmeier! Ze spalarni nic nie smierdzi z ripoka tak samo wszystko by bylo daleko od zabudowan na karmanskim! Albo powstaje utylizacja w rudzie slaskiej albo placimy za NASZE smieci drozej proste!

 • mieszkaniec

  radni są radnymi chyba tylko dla pieniędzy

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.