Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ograniczenia dotyczące korzystania z terenów zielonych dotyczą także cmentarzy

 • Dodano: 2020-04-03 13:15, aktualizacja: 2020-04-04 09:38

Zbliżający się czas Wielkiego Tygodnia, to obok Święta Zmarłych okres, gdy Polacy częściej odwiedzają groby bliskich. W tym roku to będzie jednak utrudnione. W Polsce wprowadzono stan epidemii, a w związku z tym szereg obostrzeń. Ograniczenia dotyczące korzystania z terenów zielonych dotyczą także nekropolii.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe ograniczenia związane z epidemią. Wśród nich znalazł się między innymi ograniczony dostęp do parków, miejsc rekreacji, zamknięcie hoteli, wprowadzenie limitu osób przebywających jednocześnie w sklepie, rozszerzenie kwarantanny domowej, oraz dodatkowe wymogi w miejscach pracy. Nowe obostrzenia dotyczą także cmentarzy.

Władze Rudy Śląskiej poinformowały dzisiaj, że zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody terenami zielonymi są również cmentarze. Dlatego obowiązujące do 11 kwietnia br. ograniczenia dotyczące korzystania z takich terenów dotyczą także nekropolii.

- Informujemy, że zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody terenem zielonym są również cmentarze. Dlatego obowiązujące do 11 kwietnia br. ograniczenia dotyczące korzystania z takich terenów dotyczą także nekropolii. Przypominamy więc, że w tym czasie nie powinniśmy odwiedzać grobów najbliższych, z wyjątkiem uczestnictwa w pogrzebach - czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Komentarze (98)    dodaj »

 • richat

  Nie szukajcie każdy dla siebie powodu ,żeby wyjść z domu , już chyba nikt nie ma wątpliwości ,że ten wirus bardzo łatwo się przedostaje z osoby na osobę .Gdyby ktoś z twojej rodziny pracował w szpitalu , to byś tu się nie wymądrzał .Z dnia na dzień przybywa kolejnych przypadków zakażeń ,Nie ma innego sposobu jak ograniczenie do maksimum kontaktów z inną osobą .Nie szukajmy usprawiedliwień , przykładów , porównań .Zakupy robić raz w tygodniu i siedzieć w domu.Jeden tylko chce wyjść z psem , drugi odwiedzić krewnego inny zapalić świeczkę na cmentarzu , jeszcze inny pojeździć na rowerze.Każdy myśli ,że jest sam ,a wystarczy jeden przypadek ,że któryś z nich się zarazi i już cała masa problemów , badania , kwarantanny , hospitalizacja itd.Przez takie ignorowanie rozporządzeń nigdy tego wszystkiego nie zahamujemy .A do sytuacji gdzie szpitalom się zacznie wszystko wymykać spod kontroli już naprawdę niewiele brakuje .....ale jo musza sie na kole pojeźżdzić , a jo sie musza poszpacyrować,łone som gupie

 • rvin

  Nie "łone som gupie" ino "dioboł tkwi w szczegółach". Najprościej zabronić wszystkim wszystkiego. Najlepiej zakazać oddychania, bo to bezpośrednia droga zarażenia. Kiedy ryzyko zakażenia jest większe - podczas jazdy na rowerze (zaznaczam jazdy, a nie spotkania w lesie z grupą innych kolarzy) czy w Lidlu / Biedronce? Sam sobie odpowiedz. No chyba że wychodzimy z założenia że 90% narodu to idioci.

 • Piotrek

  Wirus przedostaje się tak samo jak grypa droga kropelkowa i jak informuje specjaliści musi być kontakt co najmniej 15 min i to w pomieszczeniu. Ktoś musiałby na mnie kaszlnac, kochać czy popluc. Nikt nie mówi o zgromadzeniach. Trzeba podejść do tematu zdroworosadkowo. Dzisiaj właśnie byłem na cmentarzu po za mną były 2 osoby w innych częściach cmentarza jak mógłbym się od nich zarazić. Wieksze restrykcje są wprowadzone spowodu tych ktorzy tlumnie podkreslam tlumnie wyszli do parkow itp. Po prostu musimy na siebie uwazac.

 • jaszczur

  Bo tych dwóch było nieodpowiedzialnych .Gdyby nie było tego rozporządzenia byołoby ich tam o wiele więcej.każdy z nas ma kogoś na cmentarzu i co tych was trzech myślicie ,że jak uporządkujecie teraz groby to jesteście lepsi od reszty , bo nie wiem jak to wytłumaczyć .Podkreślasz ,że restrykcje są wprowadzone dla tych którzy tłumnie wyszli do parku .Czytasz to co piszesz .Przypadkiem sam dałeś tu super przykład .Każdy do parku poszedł albo w pojedynkę albo co najwyżej z żoną i dzieckiem .I każdy z nich dokładnie myslał tak jak ty ,że jak tam sam idzie to to nie jest nic takiego,A tu nagle przychodzi jeden , potem drugi , nagle robi się tłum .A głowę daję ,że wszyscy uważali ,że nie będą stwarzać sytuacji , w której ktoś od kogoś się by mógł zarazić.

 • Wściekła

  To ztymi cmentarzami to władze Rudy Slaskiej wyszły przed szereg bo nigdzie we wiadomosciach nic nie mówili o cmentarzach,pierwsze słyszę że cmentarz jest terenem zielonym to chyba w Rudzie Śląskiej.

 • xxx

  jeszcze nie ma tak żle w Chinach żeby ludzie nie wychodzili z bloku to były spawane dzrzwi ale jeszcze wszystko przed nami

 • bonk

  Jo miyszkom na parterze bez łokno moga włazić.

 • Ryl

  U nos nie zaspawają, bo momy drewniane

 • XD

  No niestety Rząd Polski wprowadził rygorystyczne zakazy i to jeszcze nie wszystko? ,szanowni obywatele za niedługo odczujemy to na własnej skórze.

 • zbibol

  A opozycja chce stanu wyjątkowego czy klęski żywiołowej to dopiero by było. Pamiętam stan wojynny

 • Gosc

  Najlepiej niech zamontuja do drzwi okien kraty a zeby ludzie nie wychodzili tylko siedzieli w domu zamknieci jak w ZK skazani takie moje zdanie

 • Rudzianka

  Ostrożność ostrożnością ale to co Oni robią to już jest ograniczenie naszych praw ktoś powinien się tym wreszcie zająć przejrzyjcie na oczy jak nami manipulują połową ludzi zwariuje w tych zamknieciach

 • dorudzianki

  tyś już zwariowała , albo nie czujesz w ogóle bluesa

 • Ika11

  Szlak trafia z rzadu nikt nue mowil o cmentarzach ale o dezynfekcji przystankow tak a w rudzie slaskiej rzadzi platforma i przystankow nie odkazaja ale rece dezenfekowac rekawiczki zakladac a wiecie co niech toszlak

 • rvin

  A jaki kolor tego szlaku?

 • dla rvin

  Czarny

 • mały

  Droga Rudzianko, kto ma się tym zająć, jeżeli opozycja chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, czyli bardziej restrykcyjnego ograniczenia praw obywateli. Stan klęski, to nie tylko przełożenie wyborów, to również szereg zmian, nakazów, zakazów, które z pewnością ludziom się nie spodobają.

 • Zrozpaczona

  Mały zakazy i ograniczenia już są, są wysokie mandaty i łapanki jak sam dziadek idzie do siebie na ogródek. Tylko nie ma odszkodowań dla tych co tracą dorobek swojego życia. No, a to zapewnił by stan klęski żywiołowej. Przeżyłam stan wojenny, ale przy tej władzy je sto razy gorzej. Komuna wróciła

 • Zbych

  Zrozpaczona, z twojego wpisu wynika, że według ciebie, w stanie wojennym było lepiej!!!Uwierz mi, nie wszyscy są takiego zdania.

 • Maria

  Masz rację rudzianko, nam każą stosować odleglość na 2 metry od 2 osoby a zobaczcie w sejmie gdzie taką odleglość utrzymują chodza w grupach po korytarzach... ludzie nie dajcie sie zwariować toż to zniewolenie ludzi a nie ochrona

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również