Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ogromna podwyżka cen za ogrzewanie. Rudzkie spółdzielnie apelują: podpisz petycję!

 • Dodano: 2023-03-15 15:00

Wszystko drożeje – woda, odbiór ścieków, śmieci oraz ogrzewanie. Grupa Węglokoks wprowadziła nową taryfę, która przewiduje podwyżkę opłat za ciepło o nawet 150%. Instytut Gospodarki Nieruchomościami postanowił wystosować petycję do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, aby wywalczyć rekompensaty bezpośrednie za energię cieplną. Do akcji przyłączają się rudzkie spółdzielnie.

Ogromne podwyżki cen ciepła. Mieszkańcy oburzeni

Spółka Węglokoks wprowadziła nową taryfę ciepła – mieszkańcy spodziewali się, że ogrzewanie podrożeje, jednak nie sądzili, że aż tak. Podwyżki sięgają aż 150-180%! Z pretensjami ruszyli do swoich spółdzielni, które załamują ręce – informują, że nie mają żadnego wpływu na obowiązujące taryfy i nie czerpią żadnych korzyści z podwyżek cen. Sprawą postanowił zająć się Instytut Gospodarki Nieruchomościami, który dostrzegł, że czas podjąć realne działania. 

- Bez zorganizowanego i uporządkowanego sposobu działania, wszyscy personalnie odczujemy na najbliższych zebraniach wspólnot mieszkaniowych oraz walnych zgromadzeniach skutki podwyżek cen energii oraz narastającą frustrację odbiorców końcowych energii. Wtedy będzie już niestety za późno – mówi Arkadiusz Borek, Prezes Zarządu Instytutu Gospodarki Nieruchomościami.

Działania podejmowane przez IGN mają na celu ochronę mieszkańców przed kolejnymi podwyżkami cen energii, a także zneutralizowanie ich wpływu.

Zapytaliśmy Spółkę Węglokoks o nową taryfę – póki co spółka w żaden sposób nie ustosunkowała się do sprawy.

Petycja Instytutu Gospodarki Nieruchomościami

Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłosiła, że przyłącza się do ogólnopolskiej petycji, którą Instytut Gospodarki Nieruchomościami skieruje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Do podpisywania petycji zachęcają lokatorów również MGSM „Perspektywa” oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej TBS.

- Petycja zawiera żądanie przyznania wyższych niż dotychczas i na przejrzystych zasadach rekompensat bezpośrednich za energię cieplną dla wszystkich właścicieli zbiorowych, w tym wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych, TBS-ów itp. począwszy od trwającego już sezonu grzewczego – czytamy w oświadczeniu Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Petycja jest dostępna do zapoznania się i podpisania we wszystkich Administracjach RSM oraz MPGM TBS, a także Dyrekcji RSM lub MPGM TBS. Treść dostępna jest również na stronie internetowej IGN – petycję można samodzielnie wydrukować, wypisać i zanieść do administracji.

Swój podpis na petycji można złożyć do 18 marca!

Komentarze (73)    dodaj »

 • max

  Dalej sprzeciwiajcie się budowy spalarni śmieci !!!

 • Richtig Hanys

  My mieszkańcy Kochlowic mówimy zdecydowanie TAK ! w poczynaniach Rządu !!!

 • wiaterek

  Cotam moji mili przeca idzie lato,toi słonko wycieczki wczasy,majowki rowerki spacerki,kopcenie wendzenie na rodo no ifajno jest.

 • Donek

  Będziemy prowadzić dialog z Rosją taką jaka ona jest .Oj ryży ,ryży.

 • Zonk

  Ciekawe, czy za sprzedaż PEC-u Węglokoksowi też postawią pani tablicę pamiątkową?

 • VENUS

  Państwo nas zajedzie. Inflacja w Niemczech 8%, Francja 6%,Polska 18,4%.dziwnie Putin podzielił te koszty.

 • Inflacja

  No patrz taka tam inflacja niska ,taki dobrobyt,a we Francji już 2 tygodnie ludzie manifestują na ulicach ,a w Niemczech się zaczyna .Na razie paraliż komunikacji .Domagają się podwyżki zarobków,a państwo odmawia bo się boi ,że podniesie się...inflacja.My jakoś się nie wzbraniamy przed podwyżkami zarobków,Może państwo powinno nam wyperswadować ,że jak obniżą nam zarobki to gwałtownie ta inflacja u nas spadnie.Idziesz na to Venus?

 • Venus

  Cieszę się że miałaś/miałeś podwyżkę,

 • tyta

  8 % w euro a 18 % w zł to całkiym co innego ty wełniana istoto.

 • Haha

  Dawno się tak nue usmualem ? Pewnie też 2+2 w euro jest inaczej niż 2+2 w PLN?

 • Karl

  Najpierw niech spółdzielnie (szczególnie Perspektywa) rozliczają uczciwie wg orzecznictwa podzielniki, a nie że właściciele środkowych mieszkań nie grzeją wcale bo ogrzewają i ci ze skrajnych. A najlepiej niech wcale nie zmuszają mieszkańców do dość kontrowersyjnych podzielników...

 • krips

  Dzisiaj dostałem aneks o podwyżce czynszu który podpisał prezydent, kiedy będzie petycja o odwołanie tego platfusa ? PO to złodzieje.

 • lyjo

  Nie uważacie że pisanie komentarzy pseudo-śląskim jest żenujące? Jeśli macie kaleczyć i ośmieszać śląską gwarę i język to dajcie sobie z tym spokój.

 • Urwis

  Nie da się poprawnie napisać śląskiego wyrazu bo brak takich liter w obecnym polskim alfabecie.

 • wyborca

  Prawda to ,że Tusk wybiera się do Francji by wytłumaczyć manifestującym tłumom ludzi,że muszą pracować dłużej , bo będą mieć słabe emerytury? Ma dar przekonywania ,nas przekonał niech tam spróbuje.

 • Aaa

  Jak mówi przysłowie.Głupich nie sieją głupi sami się rodzą.

 • antypo

  Dzisiaj na spotkaniu w Bytomiu takie oto słowa wypowiedział Tusk,,Nie mam natury człowieka, który donosi" Koń by się uśmiał.

 • Kpina + ironia / szydera

  Bo donosić można ciążę, a on tylko powiadamia... :-)

 • Lol

  Jak dostaniesz 1300 emerytury to będziesz błagał by cię nie zwolnili.

 • vice

  We Francji na emeryturę przechodzą w wieku 60 lat a chcą im dołożyć 4 to i tak mniej niż my. skończyła im się kasa zagrabiona w koloniach to się teraz buntują paląc samochody i okradając sklepy.

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również