Wiadomości z Rudy Śląskiej

Oszustwa na OLX. Kolejni Rudzianie stracili po kilkaset złotych!

 • Dodano: 2021-06-21 14:30

Kolejny raz internetowi oszuści dali o sobie znać.

Kupujesz na OLX? Uważaj na oszustów

Posługując się nową metodą preparują link, który rzekomo ma służyć do zapłaty za przedmiot wystawiony na OLX. W ciągu ubiegłego weekendu ich ofiarą padli kolejni mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy przez kliknięcie w link i wykonywanie wszystkich poleceń oszustów, stracili po kilkaset złotych. Policja apeluje o rozwagę podczas finalizowania internetowych transakcji.

Na czym to oszustwo polega?

 • cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator WhatsApp.
 • sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX, pozwalającą na finalizację transakcji.
 • cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.
 • aby uniknąć oszustwa czytaj SMS-y od banków i zwróć uwagę na to, co autoryzujesz

Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich

 • Gdy korzystasz z portali aukcyjnych, miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
 • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX
 • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX
 • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Na oficjalnym blogu olx możemy przeczytać:

"OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.

Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX. Możesz być pewien, że to oszustwo, szczególnie gdy wiadomość przesyła poza OLX, np. za pośrednictwem komunikatora WhatsApp"

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność. Nie daj się oszukać.

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • Pelagia

  Tak zaliczam się do naiwnych emerytek.Chciałam sprzedać sokowirówkę niepotrzebna,ledwo dałam ogłoszenie na Olx za chwilkę już pisała pani,ze kupuje.Wysłała pieniądze na konto Olx i ci mi przęsła,podała link który mam otworzyć i wypełnić formularz,wypełniłam UWAGA! Było podaj numer karty to wyślemy pieniądze …trwało to nim SMS z banku przyjdzie…przyszedł! I oczy moje ujrzały,ze tam nie ma moich 350 zł! I nic nie przyszło! Okradli mnie bo ja przestałam myśleć ,ze są iszuszci na świecie i nigdy nie podaje się danych do karty.Taki proceder kwitnie! Zamias zyskać do emerytury 250 zł to „oddałam” oszustom 350 zł! Jestem „czysta”

 • równiez poszkodowana

  Jest mi strasznie przykro z tego powodu. Czy zgłosiła Pani sprawę na policję? Jaka jest szansa odzyskania utraconych pieniędzy? Czy policja poza tym, że apeluje i ostrzega ma również jakieś osiągnięcia w tym zakresie? Namierzyła hakerów i odzyskała komuś wyłudzone pieniądze?

  • równiez poszkodowana
   2021-06-25 14:17
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • ren

  Banda idiotów, przez OLX sprzedaje/kupuje się najlepiej osobiście

 • lol

  Ofiarami są ludzie uczciwi i naiwni, którym nawet do głowy nie przyjdzie, że można kogoś oszukać. Ale podawać nieznanym dane swej karty... DRAMAT! A inna rzecz, to co robi policja? Czemu nie łapie tych złodziei?

 • Mrówa

  Już tyle się słyszy o oszustwach a ludzie dalej dają się nabierać. Normalny szok.

 • zaciekawiony

  Już tyle się słyszy o wypadkach, a ludzie dalej nie uważają i giną na drogach.... To jest chwila, moment nieuwagi, chwilowe zaćmienie. Fajnie jest komentować patrząc na to z boku. Nie wszyscy widzą w drugim złodzieja i oszusta. Wszystko wygląda tak normalnie i prawdopodobnie, że nie dziwię się, że tak wielu dało się już oszukać, a to z pewnością będzie jeszcze trwać. Dziwi mnie jednak to, że proceder ten trwa już wiele miesięcy, a brak tu wpisu, że udało się kogoś namierzyć, odzyskać pieniądze. Co z opcją banku "chargeback". Skoro wiadomo, że dane do zrealizowania przelewu zostały wyłudzone, dlaczego nie można zrobić przelewu zwrotnego?

 • kluska

  nie żal mi ich wcale, tyle sie mówi o oszustach a ludziska nie uważają

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.