Wiadomości z Rudy Śląskiej

Oszustwo na "wyłączenie prądu". 34-latek stracił 1000 zł. Uważajcie na fałszywe SMS-y!

 • Dodano: 2021-10-05 10:45

Rudzcy policjanci otrzymują informacje od mieszkańców naszego miasta na temat fałszywych wiadomości SMS wysyłanych na ich telefony. Przestępcy wykorzystują odpowiednio spreparowane wiadomości, które mają nakłonić zapłacenia rzekomo nieopłaconej faktury poprzez link z SMS-a. Na taką wiadomość dał się oszukać wczoraj 34-latek tracąc 1000 złotych.

SMS z wezwaniem do zapłaty za energię. To oszustwo

Fałszywe wiadomości SMS wysyłane przez oszustów, pozornie wyglądają jak autentyczne, a w rzeczywistości mają skłonić odbiorcę do otwarcia linku z wiadomości. Wśród używanych tytułów jest między innymi Powiadomienie o wyłączeniu prądu lub Powiadomienie o niedopłacie za energię.  Dla nieświadomej osoby, wiadomość może wyglądać jak autentyczna, w rzeczywistości link do strony ma za zadanie przechwycenie naszych danych np. loginu i hasła do bankowości elektronicznej.

W związku z tym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, nie powinniśmy bezmyślnie otwierać załączników do wiadomości SMS. W takich przypadkach należy racjonalnie podejść do treści wiadomości dokonując porównania czy ma ona odzwierciedlenie z faktycznymi działaniami np. oczekiwanie na wystawienie rachunku za prąd, czy gaz. Pokrzywdzonych, którym z kont bankowych znikają oszczędności jest coraz więcej.

Tylko wczoraj do halembskiego komisariatu zgłosił się mężczyzna, z którego konta dokonano wypłaty przy pomocy BLIK kwoty 1000 złotych. Dotarcie do sprawców działających w cyberprzestrzeni jest dużo trudniejsze, niż nasza przezorność czy zabezpieczenie telefonu lub komputera.

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • tojka

  naiwny więc zapłacił

 • aw

  on nie zapłacił, zostały skradzione jego login i hasło i ktoś wykorzystał je żeby zrobic przelew

 • Monia

  Tez takiego smas dostałam juz jakis czas temu, nawet nie otworzylam tej wiadomosci bo po pierwsze byl PGNig a jakas fima kogucik..Ludzie nie dajcie sie nabierac jak macie jakies wątpliwosci to najpierw dzwonic na infolinie

 • Jorg

  Wystarczy zalogowaś sie w eBOK. Tam jest historia wszystkich faktur i wpłat. Na infolinię ani nie próbuj i tak nikt nie odbierze.

 • szukacz

  Podobno według ekspertów i policji w sieci nikt nie jest anonimowy i nic nie ginie. Jak sie chce to się wydłubie nawet z dna .TYLKO TRZEBA CHCIEĆ.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.