Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pełną parą ruszają prace przy rewitalizacji przestrzeni przed Miejskim Centrum Kultury

 • Dodano: 2020-09-08 11:00

Od dziś pełną parą ruszają prace przy rewitalizacji przestrzeni przed Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu. Jak mówi prezydent Grażyna Dziedzic, teren, który do tej pory służył głównie jako parking, będzie po przebudowie miejscem przyjaznym dla mieszkańców. Dodatkowo zakres robót obejmuje ciąg komunikacyjny wzdłuż ul. Niedurnego od skrzyżowania z ul. Markowej do skrzyżowania z ul. Hallera.

W związku z rozpoczęciem prac budowlanych od dziś także występować będą utrudnienia w ruchu pieszym na odcinku objętym inwestycją. 

- W związku z rozpoczęciem robót występować w tym rejonie będą zmiany w organizacji ruchu. Będą one dotyczyć głównie ruchu pieszego. Wyłączony zostanie fragment chodnika wzdłuż ul. Niedurnego od MCK-u w kierunku ul. Hallera, drożne cały czas będą natomiast wszystkie przejścia dla pieszych, zapewnione jest także dojście do samego Miejskiego Centrum Kultury. Proszę o zwracanie uwagi na znaki oraz stosowanie się do nich – napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

W ramach przedsięwzięcia przed Miejskim Centrum Kultury ma powstać mały plac z ławkami i oświetleniem ledowym. We wszystko wkomponowana zostanie zieleń. Na trawniku przed budynkiem ustawione zostaną podświetlane płyty z granitu i szkła. Wjazd i wyjazd zabezpieczone zostaną obniżanymi słupkami.

Przebudowa nie ograniczy się do obszaru przylegającego do budynku, ale obejmie też ciąg komunikacyjny wzdłuż ul. Niedurnego od skrzyżowania z ul. Markowej do skrzyżowania z ul. Hallera. Na całej długości tego odcinka powstanie nowy chodnik z płyt betonowych oraz ścieżka rowerowa z nawierzchni mineralno-żywicznej. Ta ostatnia kończyć się będzie na wysokości przejścia dla pieszych w pobliżu willi "Florianka" (ul. Niedurnego 73). Wzdłuż przebudowywanego odcinka zainstalowane zostaną także ławki i kosze na śmieci. Co istotne, znajdujące się tam okazałe drzewa zostaną zachowane i dodatkowo wyeksponowane za pomocą oświetlenia. 

Wszystkie prace, zgodnie z podpisaną umową z wykonawcą, mają się zakończyć do końca listopada br.

– Realizowana inwestycja to także ważny element domykający projekt „Rewitalizacja centrum Nowego Bytomia z terenami przyległymi, ukierunkowana na nowe funkcje centrotwórcze”, na który pozyskaliśmy ponad 1,7 mln zł ze środków Unii Europejskiej – podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk.

Wartość wspomnianego projektu to ponad 3,2 mln zł, a unijne dofinansowanie przyznane zostało w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). W ubiegłych latach:

 • zagospodarowano przestrzeń w rejonie ul. Pileckiego 24-33,
 • odnowiono podwórko przy ul. Podgórze 5-15,
 • wyremontowano części wspólne, przede wszystkim dachy, w budynkach przy ul. Pileckiego 28 i 33,
 • wykonano nową nawierzchnię boiska przy ul. Podgórze,
 • a także zaadaptowano pomieszczenia w budynku przy ul. Pileckiego 23/2 na cele społeczne.
Pełną parą ruszają prace przy rewitalizacji przestrzeni przed Miejskim Centrum Kultury

Zobacz także

Komentarze (16)    dodaj komentarz »

 • Dorota

  Temat parkowania zawsze aktualny. A bedzie coraz gorzej. Centrum miasta a parkingów zero . Jak urzędnicy przyjezdzaja do pracy to juz szpilki nie ma jak wsadzic. Tak naprawde to czas na konkret inwestycje. Albo ogrodki albo miasto 21 wieku

 • Inga

  Zmotoryzowani zawsze mają problem , ten odcinek drogi powinien być w ogóle wyłączony z ruchu kołowego coś na wzór Chorzowa lub Świętochłowic a co do samochodów zapychające każde wolne miejsce wywalić na parkingi ,a dla nie zdyscyplinowanych wlepiać kary

 • jojo

  No ja a parkować bydymy w Bielszowcach żeby coś załatwić w urzędzie!!!!!!!!!

 • error

  Jestem ciekaw gdzie zaparkują ci biedni ludzie, którzy przyjadą do MCK na imprezę? Na prawdę nie ma większych problemów do rozwiązania w tym mieście niż skomplikowanie mieszkańcom i tak już skomplikowanego życia?

 • Gieniek

  Niech zaparkują na tym łysym placu przed Urzędym Miejskim

 • Stefan

  kultura?? w tym regionie ? bez komentarza.....

 • Endriu

  Teraz wiem po co pani Grażyna spotkała się z Panem Trzaskowskim. Sprzedał jej strefę relaksu z palet bo w Warszawie już nie potrzebne.

 • Niebieski111

  Najpotrzebniejsza inwestycja w naszym mieście...

 • n4u

  Jak nie będzie ciągu to ta ścieżka jest tam zbędna, pewnie będzie jak na karmańskim przy kauflandzie - na moście trzeba zjechać na ulicę, ale są tak duże krawężniki że wjazd z powrotem na ciąg pieszo-rowerowy nie zjeżdżając na środek pasa ruchu jest problematyczny. Więc albo olewasz ścieżkę (mandat), albo olewasz ten znak i jedziesz chodnikiem przez most (mandat), tak źle i tak nie dobrze ...

 • lol

  ten teatr co tam ma być nazwijcie "TEATR PIESZEGO WIDZA"

 • gość

  Parking bardziej był potrzebny,ludzie którzy przyjadą na jakiś koncert,przedstawienie itd.gdzie zaparkują? To chyba jakiś żart,żeby przy domu kultury nie było parkingu.

 • Janusz

  Idealnie . Babcie i rowery

 • Michał

  Wynika z tego, że parking to nie jest teren przyjazny mieszkańcom. Ciekawie też będzie wyglądał ten kawałeczek drogi rowerowej. Jadąc np. od Chebzia rowerem będzie trzeba na ten kawałek zjechać z ulicy (obowiązek jazdy ścieżką rowerową), a po minięciu Domu Kultury zjeżdżamy z powrotem na ulicę (zakaz jazdy rowerem po chodniku). Jeśli ktoś się zagapi to nawet nie zdąży skorzystać z tej ścieżki rowerowej :)

 • biker

  Jeżeli ścieżka rowerowa miała by tylko tak krótki przebieg to rzeczywiście pomysł średni. Należy jednak sądzić, że zostanie przedłużona w stronę Chebzia obok poczty za przystankiem i dalej do istniejącego ciągu pieszo-rowerowego. W drugą stronę jest miejsce bez większych inwestycji aby pociągnąć ją co najmniej do placu JPII i dalej w stronę Wirku.

 • hellrider

  zapraszam do Kochlowic na rynek, kilkadziesiąt metrów ścieżki rowerowej, parę lat temu zlikwidowane miejsca parkingowe, zaczyna się nagle na chodniku bo gdzie indziej zacząć się nie może i nigdy nie będzie mogła i kończy kawałeczek dalej, przedłużenia nie ma i nie będzie - a 30 metrów dalej jest spokojna zacienniona równoległa ulica ale kto by pomyślał żeby tam ją poprowadzić? tak się planuje w naszym mieście!!!!

 • fafik

  Właśnie jechałem rowerem ulicą obok tej kuriozalnej scieżki i zatrzymał mnie radiowóz dlaczego nie korzystam ze ścieżki i oni na ulicy i ja na ulicy przy nich długosmy dyskutowali i kazdy został przy swoich racjach i taką samą ścieżkę zafundują nam w Nowym Bytomiu projektodawcy z Księżyca bo nie wiem jak dalej w kierunku Wirku ścieżką rowerową można by sie przebić chyba że zrobią ścieżkę podziemną co wleci obok domu kultury a wyleci w okolicach targu Metro ścieżka! Ruda Śląska zawsze w awangardzie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.