RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Perspektywy 2020: jak wypadły szkoły w Rudzie Śląskiej? Zaskoczenia nie było

 • Dodano: 2020-01-09 15:00, aktualizacja: 2020-01-10 10:22

Miesięcznik "Perspektywy” jak co roku opublikował ogólnopolski ranking najlepszych szkół. Które miejsca zajęły licea i technika w Rudzie Śląskiej? Sprawdźcie!

Najlepsze licea w Rudzie Śląskiej

W XXII. edycji prestiżowego rankingu branżowego pisma "Perspektywy” licea i technika z Rudy Śląskiej uplasowały się na dalekich miejscach. Na ogólnopolskiej liście liceów ogólnokształcących najwyżej spośród rudzkich placówek znalazło się II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Morcinka, plasując się na 344. pozycji (skok z 506. miejsca w 2019 roku). Szkoła otrzymała w tej części rankingu odznakę tzw. Srebrnej Szkoły.

Na 611. lokacie mamy III LO im. Jana Pawła II (skok z 772. miejsca w 2019 roku), a na 925. I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza (spadek z 844. miejsca w 2019 roku). Obie szkoły otrzymały w tej części rankingu odznakę tzw. Brązowej Szkoły.

nazwa szkoły ranking ogólny ranking wojewódzki znak jakości 2019 rok 2018 rok 2017 rok
II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Morcinka 344. 40. Srebrna Odznaka 506. 499. +500.
III LO im. Jana Pawła II 611. 73. Brązowa Odznaka 772. +500. +500.
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza 925. 106. Brązowa Odznaka 844. +500. +500.

Na liście najlepszych liceów województwa śląskiego II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Morcinka znalazło się na 40. miejscu, natomiast III LO im. Jana Pawła II i I Liceum Ogólnokształcące zajęły odpowiednio 73. i 106. pozycję.

Licea ogólnokształcące oceniane są za pomocą trzech kryteriów:

 • sukcesów szkoły w olimpiadach,
 • wyników matury z przedmiotów obowiązkowych
 • i rezultatów z przedmiotów dodatkowych.

Do sporządzenia rankingu wykorzystywane są dane ze źródeł zewnętrznych wobec poddanych ocenie szkół. Ich źródłem są protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych i dane Systemu Informacji Oświatowej.

Ranking Techników 2020

Jedynym technikum, które znalazło się wśród 500. najlepszych placówek w Polsce jest Technikum nr 2 im. Stanisława Ligonia, które zajęło 280. miejsce (szkoła jest 35. w skali województwa śląskiego ze srebrną odznaką).

Poza listą mamy:

 • Technikum nr 5, które w rankingu województwa śląskiego znalazło się na 107. pozycji,
 • Technikum nr 4, które w rankingu województwa śląskiego znalazło się na 120. pozycji,
 • Technikum nr 6, które w rankingu województwa śląskiego znalazło się na 127. miejscu.

Kryteria oceny techników są niemal identyczne z metodologią stosowaną w przypadku liceów. Dodatkowy czynnik stanowią wyniki egzaminu zawodowego.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj »

 • Podolska

  Brawo

 • Tomek123

  Cóż się dziwić, że ZSP6 jest na ostatnim miejscu na Śląsku (127 miejsce), skoro po własnych doświadczeniach i opinii osób, które tę szkołę ukończyły widać, że nauczanie m.in. przedmiotów zawodowych, jest traktowane po macoszemu. Problemem jest również to, że tylko nielicznym nauczycielom w tej szkole, zależy na dobru ucznia. Nie wspominam nawet o "patologii" która wyrosła niczym grzyby po deszczu. Kiedyś tępota ujawniała się tylko w obrębie szkoły, jednak na ten moment wypełzła i tworzy infantylne strony na Facebooku, które skutecznie ciągną szkołę w dół - co widać. Dyrekcja powinna podać się do dymisji, za to, że stosuje nieproporcjonalne środki karne dla osób, które po swoim ograniczonym zachowaniu, powinny zostać z listy obecności skreśleni, a jeżeli te osoby mają jeszcze obowiązek szkolny, to dyrekcja powinna zastosować surowsze kary.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.