Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pierwsze spotkanie on-line z władzami Rudy Śląskiej za nami!

 • Dodano: 2021-05-01 13:15

W obliczu przedłużającej się pandemii koronawirusa tradycyjne spotkania prezydent Grażyny Dziedzic z mieszkańcami przeniosły się do Internetu. W czwartek podczas pierwszego spotkania w formule on-line zadano około 50 pytań, a prawie 30 problemów poruszono w przesłanych wcześniej e-mailach.

- W związku z trwającą epidemią i obowiązującymi obostrzeniami nadal nie wiemy, kiedy będzie można wrócić do tradycyjnych spotkań w dzielnicach. Dlatego zdecydowaliśmy się na wykorzystanie innych narzędzi komunikacji – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – To spotkanie pokazuje, że mieszkańcy potrzebują tych rozmów, o czym wprost mówił jeden z przesłanych e-maili – dodaje.


Sport w Rudzie Śląskiej

Otwierające spotkanie pytanie dotyczyło zasadności przeznaczania środków na sport w sytuacji, kiedy samorządy muszą się mierzyć z problemami finansowymi. 

– Sport to też jedno z zadań miasta, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Mamy wiele sukcesów wychowanków rudzkich klubów – odpowiedziała Grażyna Dziedzic.


Wykorzystanie terenów pokopalnianych

Trudna sytuacja branży górniczej sprowokowała pytania o wykorzystanie terenów pokopalnianych i przyciąganie do miasta inwestorów. 

– Mamy koncepcję na tereny po KWK Pokój, ale sprawy własnościowe są skomplikowane. Przejęcie przez miasto tych nieruchomości na takich zasadach, aby budżet nie stracił, wymaga zmian systemowych – tłumaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Natomiast od inwestorów mamy bardzo pozytywne sygnały w kwestii współpracy z miastem. Rozmawiamy z wieloma firmami, które chcą się przenieść do Rudy Śląskiej – podkreślił.

Mieszkańcy często pytali o stan budynków, m.in. w dzielnicach Wirek i Nowy Bytom

– W wielu przypadkach miasto ma ograniczone możliwości działania, bo nie jest właścicielem. Są to budynki należące do innych podmiotów czy wspólnot. Niektórymi nieruchomościami jedynie zarządzamy w imieniu spadkobierców, których nie można ustalić – zaznaczył wiceprezydent Michał Pierończyk. – Osobną kwestią są skutki szkód górniczych, które powinny zostać usunięte przez tę branżę – dodał.


Nowa siedziba Szkoły Podstawowej nr 17

Padło również pytanie, na jakim etapie jest sprawa budowy nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17

– W ubiegłym tygodniu ogłosiliśmy przetarg na tę inwestycję. To kosztowne przedsięwzięcie, ale pozyskaliśmy na nie rządowe dofinansowanie – odpowiedziała wiceprezydent Anna Krzysteczko

Odniosła się również do pytania o poziom rudzkiej oświaty. 

– Każda nasza szkoła w procesie dydaktycznym wykorzystuje nowoczesne metody i techniki pracy. Przed wybuchem pandemii realizowano wiele intersujących projektów europejskich, a mimo ograniczeń także teraz uczniowie mogą brać udział w różnych działaniach – mówiła.


Transmisja na Facebooku

To tylko wycinek z wielu tematów poruszonych w czasie spotkania. Podczas transmisji na Facebooku zamieszczono ponad 100 komentarzy dotyczących około 50 kwestii. Dodatkowo przesyłane przed spotkaniem e-maile zawierały prawie 30 pytań. Na część z nich, dotyczących indywidualnych problemów, udzielone zostaną odpowiedzi pisemne. Pytania z odpowiedziami zostaną też w późniejszym terminie zamieszczone na stronie internetowej miasta.

– Kolejne spotkanie za miesiąc – zapowiedziała prezydent Dziedzic.


Budżet miasta oraz plany inwestycyjne

Podobnie jak w wydaniu "stacjonarnym", spotkanie było także okazją do przedstawienia tegorocznego budżetu miasta oraz planów inwestycyjnych. Mimo problemów, z jakimi borykają się obecnie polskie samorządy, budżet Rudy Śląskiej na 2021 rok zbliżył się do 1 mld zł. 

Na inwestycje zaplanowano prawie 165 mln zł, które zostaną przeznaczone przede wszystkim na zadania związane z drogami, edukacją i ekologią. Wśród najważniejszych inwestycji, które mają zostać zrealizowane lub rozpocząć się w tym roku, wymienić można: 

 • kolejny odcinek trasy N-S, 
 • wspomniany już nowy budynek Szkoły Podstawowej nr 17
 • przebudowę ul. Wolności, 
 • termomodernizację budynków i montaż instalacji OZE czy modernizację oświetlenia ulicznego.


Spotkania dzielnicowe z władzami miasta

Dotychczasowe spotkania dzielnicowe z władzami miasta, odbywające się zawsze wiosną i jesienią, to inicjatywa prezydent Grażyny Dziedzic, która zapoczątkowana została w 2011 roku. Do tej pory odbyło się 158 takich zebrań dzielnicowych. W sumie wzięło w nich udział już ponad 7 tys. osób. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce 9 marca 2020 r. w Bielszowicach.

- Dobrze, że mamy obecnie rozwiązania pozwalające na organizację spotkań na odległość. Mam jednak nadzieję, że wkrótce będziemy mogli wrócić do rozmów twarzą w twarz z mieszkańcami w dzielnicach, w których mieszkają. Wszystkim nam brakuje takiego kontaktu – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Pierwsze spotkanie on-line z władzami Rudy Śląskiej za nami!

Zobacz także

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • Beta

  Kiedy UM będzie dostępny dla petentów bez umawiania się na termin? Do wydz.komunikacji nie sposób się dodzwonić.

 • Jola

  Zmarnowane 2 godziny. Kobieta o wyglądzie krzyżówki Peppy z Niną Terentiew nie potrafi nawet sformułowań 2 sensownych zdań bez jąkania. A drugie, to jakie znaczenie ma, że człowiek zadaje pytanie z Niemiec? Nie może zadać pytania skoro czuje się Rudzianinem, może chce wrócić do ojczyzny?

 • Mamamuminka

  Moderator musiał mieć mocne nerwy

 • Jano

  Dobrze że kasa też on-line, ten covid to coś wspaniałego

 • boluś

  Tradycyjnie pogadali SAMI z SOBĄ 'WYSŁUCHALI SIĘ' ODPOWIEDZIELI' i PRZYZNALI SOBIE RACJĘ. POCHWALILI SIĘ ZA SYĆKO I ZA NIC ! POŁNY PIJAR suk?k'ces? KABARET i ODDZIAŁ ZAMKNIYNTY w jednym!

 • pepe

  broń parszywy babsztylu porządnych ludzi zamiast skworców

 • pracownik majowy

  Po co nam prezydent której odpowiedzi polegają na wskazaniu kto na dane pytanie odpowie?

 • Rosak

  Potrzebni są za to tacy jak ty,którzy zjedli wszystkie rozumy ,obrażają wszystkich ,anonimowo rzecz jasna i wydaje im się ,że na wszystkim się znają i są mądrzejsi od wszystkich.Typowe zakompleksione boroki.

 • pracownik majowy

  Odezwał się nieanonimowy, niezakompleksiony, niemądry nie-borok który nie obraża nikogo. :)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.