Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pierwsze spotkanie on-line z władzami Rudy Śląskiej za nami!

 • Dodano: 2021-05-01 13:15

W obliczu przedłużającej się pandemii koronawirusa tradycyjne spotkania prezydent Grażyny Dziedzic z mieszkańcami przeniosły się do Internetu. W czwartek podczas pierwszego spotkania w formule on-line zadano około 50 pytań, a prawie 30 problemów poruszono w przesłanych wcześniej e-mailach.

- W związku z trwającą epidemią i obowiązującymi obostrzeniami nadal nie wiemy, kiedy będzie można wrócić do tradycyjnych spotkań w dzielnicach. Dlatego zdecydowaliśmy się na wykorzystanie innych narzędzi komunikacji – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – To spotkanie pokazuje, że mieszkańcy potrzebują tych rozmów, o czym wprost mówił jeden z przesłanych e-maili – dodaje.


Sport w Rudzie Śląskiej

Otwierające spotkanie pytanie dotyczyło zasadności przeznaczania środków na sport w sytuacji, kiedy samorządy muszą się mierzyć z problemami finansowymi. 

– Sport to też jedno z zadań miasta, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Mamy wiele sukcesów wychowanków rudzkich klubów – odpowiedziała Grażyna Dziedzic.


Wykorzystanie terenów pokopalnianych

Trudna sytuacja branży górniczej sprowokowała pytania o wykorzystanie terenów pokopalnianych i przyciąganie do miasta inwestorów. 

– Mamy koncepcję na tereny po KWK Pokój, ale sprawy własnościowe są skomplikowane. Przejęcie przez miasto tych nieruchomości na takich zasadach, aby budżet nie stracił, wymaga zmian systemowych – tłumaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Natomiast od inwestorów mamy bardzo pozytywne sygnały w kwestii współpracy z miastem. Rozmawiamy z wieloma firmami, które chcą się przenieść do Rudy Śląskiej – podkreślił.

Mieszkańcy często pytali o stan budynków, m.in. w dzielnicach Wirek i Nowy Bytom

– W wielu przypadkach miasto ma ograniczone możliwości działania, bo nie jest właścicielem. Są to budynki należące do innych podmiotów czy wspólnot. Niektórymi nieruchomościami jedynie zarządzamy w imieniu spadkobierców, których nie można ustalić – zaznaczył wiceprezydent Michał Pierończyk. – Osobną kwestią są skutki szkód górniczych, które powinny zostać usunięte przez tę branżę – dodał.


Nowa siedziba Szkoły Podstawowej nr 17

Padło również pytanie, na jakim etapie jest sprawa budowy nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17

– W ubiegłym tygodniu ogłosiliśmy przetarg na tę inwestycję. To kosztowne przedsięwzięcie, ale pozyskaliśmy na nie rządowe dofinansowanie – odpowiedziała wiceprezydent Anna Krzysteczko

Odniosła się również do pytania o poziom rudzkiej oświaty. 

– Każda nasza szkoła w procesie dydaktycznym wykorzystuje nowoczesne metody i techniki pracy. Przed wybuchem pandemii realizowano wiele intersujących projektów europejskich, a mimo ograniczeń także teraz uczniowie mogą brać udział w różnych działaniach – mówiła.


Transmisja na Facebooku

To tylko wycinek z wielu tematów poruszonych w czasie spotkania. Podczas transmisji na Facebooku zamieszczono ponad 100 komentarzy dotyczących około 50 kwestii. Dodatkowo przesyłane przed spotkaniem e-maile zawierały prawie 30 pytań. Na część z nich, dotyczących indywidualnych problemów, udzielone zostaną odpowiedzi pisemne. Pytania z odpowiedziami zostaną też w późniejszym terminie zamieszczone na stronie internetowej miasta.

– Kolejne spotkanie za miesiąc – zapowiedziała prezydent Dziedzic.


Budżet miasta oraz plany inwestycyjne

Podobnie jak w wydaniu "stacjonarnym", spotkanie było także okazją do przedstawienia tegorocznego budżetu miasta oraz planów inwestycyjnych. Mimo problemów, z jakimi borykają się obecnie polskie samorządy, budżet Rudy Śląskiej na 2021 rok zbliżył się do 1 mld zł. 

Na inwestycje zaplanowano prawie 165 mln zł, które zostaną przeznaczone przede wszystkim na zadania związane z drogami, edukacją i ekologią. Wśród najważniejszych inwestycji, które mają zostać zrealizowane lub rozpocząć się w tym roku, wymienić można: 

 • kolejny odcinek trasy N-S, 
 • wspomniany już nowy budynek Szkoły Podstawowej nr 17
 • przebudowę ul. Wolności, 
 • termomodernizację budynków i montaż instalacji OZE czy modernizację oświetlenia ulicznego.


Spotkania dzielnicowe z władzami miasta

Dotychczasowe spotkania dzielnicowe z władzami miasta, odbywające się zawsze wiosną i jesienią, to inicjatywa prezydent Grażyny Dziedzic, która zapoczątkowana została w 2011 roku. Do tej pory odbyło się 158 takich zebrań dzielnicowych. W sumie wzięło w nich udział już ponad 7 tys. osób. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce 9 marca 2020 r. w Bielszowicach.

- Dobrze, że mamy obecnie rozwiązania pozwalające na organizację spotkań na odległość. Mam jednak nadzieję, że wkrótce będziemy mogli wrócić do rozmów twarzą w twarz z mieszkańcami w dzielnicach, w których mieszkają. Wszystkim nam brakuje takiego kontaktu – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Pierwsze spotkanie on-line z władzami Rudy Śląskiej za nami!

Zobacz także

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • Beta

  Kiedy UM będzie dostępny dla petentów bez umawiania się na termin? Do wydz.komunikacji nie sposób się dodzwonić.

 • Jola

  Zmarnowane 2 godziny. Kobieta o wyglądzie krzyżówki Peppy z Niną Terentiew nie potrafi nawet sformułowań 2 sensownych zdań bez jąkania. A drugie, to jakie znaczenie ma, że człowiek zadaje pytanie z Niemiec? Nie może zadać pytania skoro czuje się Rudzianinem, może chce wrócić do ojczyzny?

 • Mamamuminka

  Moderator musiał mieć mocne nerwy

 • Jano

  Dobrze że kasa też on-line, ten covid to coś wspaniałego

 • boluś

  Tradycyjnie pogadali SAMI z SOBĄ 'WYSŁUCHALI SIĘ' ODPOWIEDZIELI' i PRZYZNALI SOBIE RACJĘ. POCHWALILI SIĘ ZA SYĆKO I ZA NIC ! POŁNY PIJAR suk?k'ces? KABARET i ODDZIAŁ ZAMKNIYNTY w jednym!

 • pepe

  broń parszywy babsztylu porządnych ludzi zamiast skworców

 • pracownik majowy

  Po co nam prezydent której odpowiedzi polegają na wskazaniu kto na dane pytanie odpowie?

 • Rosak

  Potrzebni są za to tacy jak ty,którzy zjedli wszystkie rozumy ,obrażają wszystkich ,anonimowo rzecz jasna i wydaje im się ,że na wszystkim się znają i są mądrzejsi od wszystkich.Typowe zakompleksione boroki.

 • pracownik majowy

  Odezwał się nieanonimowy, niezakompleksiony, niemądry nie-borok który nie obraża nikogo. :)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.