RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Płaca minimalna w 2023 roku. Będą 2 podwyżki!

 • Dodano: 2022-08-03 13:00

Rząd przedstawił swoją propozycję wysokości płacy minimalnej w 2023 roku. Wstępnie zapowiedziano 2 podwyżki – w styczniu i lipcu. 

Czekają nas spore podwyżki

Rząd zapowiedział, że w 2023 roku nastąpią 2 podwyżki minimalnej płacy. Pierwsza z nich czeka nas już w styczniu – wówczas wzrośnie o 373 złote brutto, z 3010 do 3383 złotych. W lipcu dojdzie do kolejnej zapowiadanej podwyżki; tym razem do 3450 złotych brutto. Zmieni się także stawka płacy za godzinę: od stycznia będzie wynosiła 22,10 zł, zaś od lipca – 22,50 zł. 

Propozycja rządu nie jest ostateczna – wszystko zależy od tempa wzrostu inflacji. 

Przypominamy, że na podstawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oblicza się wysokość różnych świadczeń, kar, mandatów oraz składek na ZUS. Oznacza to, że te mogą również wzrosnąć.

Rada Dialogu Społecznego podzielona

Rząd musiał przedstawić swoją propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę Radzie Dialogu Społecznego. Organ nie zareagował na nią jednogłośnie – niezgoda powstała pomiędzy związkowcami a pracodawcami. Niestety nie udało im się wypracować wspólnego stanowiska w terminie wyznaczonym przez ustawę. Jeśli organ nie zaakceptuje stawek rządowych, rząd i tak ma prawo ogłosić je w takiej wysokości, jaką wcześniej zaproponował.

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj »

 • Radek

  Co mi z tych podwyżek skoro 15 lat temu za 2000 zł można było kupić więcej niż dziś za 4000 zł. W Polsce podwyżka pensji ma na celu jak największe zgarnięcie kasy z podatków i innych danin. Jak Niemcy podniosą minimalną od października to znowu czeka nas odpływ Polaków na zachód.

 • Angelika

  Żenujące wszędzie na świecie podnoszą minimalna w 2022 roku gdzie niegdzie nawet 2 razy w roku dla nas najwcześniej 2023, jakiś marne grosze . Czynsz 100 %, a pensja 10 %

 • ehs

  A potem kolejne podwyżki cen żywności, paliwa itd. Błędne koło. Przedsiębiorcy, żeby podnieść wynagrodzenia zatrudnionym musza podnieść ceny towarów i usług. Ile czasu minie zanim ludzie zrozumieją, że podnoszenie minimalnej tworzy więcej problemów niż korzyści. Inflacja i tak zje podwyżkę...

 • Karl

  Dlaczego u nas złodziei i wyzyskiwaczy niektórzy mają w zwyczaju zwać przedsiębiorcami ?!

 • kom

  Bo jak się ktoś dorobił to pewnie kradnie ;/

 • Panie_Jacku

  "Przypominamy, że na podstawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oblicza się wysokość różnych świadczeń, kar, mandatów oraz składek na ZUS. Oznacza to, że te mogą również wzrosnąć."Nie "mogą wzrosnąć" tylko "WZROSNĄ". Nie zaklinajmy rzeczywistości.

 • daro

  Praca jest tak opodatkowana, że te 3300 zł brutto to są ochłapy a nie godziwa pensja. Żeby to miało ręce i nogi to 4000 zł netto minimum biorąc pod uwagę ,,europejskie ceny'' w Polsce.

 • Pola

  Napędzanie drożyzny ciąg dalszy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.