Wiadomości z Rudy Śląskiej

Policja i Pogromcy Bazgrołów na tropie wandali. Trwa walka z pseudograffiti w mieście

 • Dodano: 2021-08-24 14:45

Graffiti i pseudograffiti pokrywa wiele elewacji w Rudzie Śląskiej. Niedawno mundurowi z drogówki zatrzymali „nocnego artystę”, który odpowie za zniszczenie mienia i pokrycie elewacji Szkoły Muzycznej malunkami. W zapobieganie aktom wandalizmu w mieście w postaci pseudograffiti włączyli się także społecznicy z grupy „Pogromcy Bazgrołów - Ruda Śląska".

Zniszczono elewację Szkoły Muzycznej w Rudzie Śląskiej

Niektórzy artyści realizują swoje pasje, malując obrazy na płótnie lub papierze, inni wolą metaloplastykę, ale są i tacy, którzy obiektem swojej ekspresji artystycznej czynią ściany budynków, narzucając innym konieczność „podziwiania” swoich „dzieł” i łamiąc prawo. Niedawno odnowiono elewację budynku Szkoły Muzycznej przy ulicy Niedurnego. Niestety, szybko zapomnieliśmy o tym jak wyglądała po „liftingu”, ponieważ została pokryta malunkami. Ich autorem jest 31-letni grafficiarz, który realizował swoje hobby pod osłoną nocy.

„Nocny artysta” został zatrzymany na gorącym uczynku w niedzielę, 15 sierpnia, przez policjantów z rudzkiej drogówki patrolujących ulicę Niedurnego w Rudzie Śląskiej- Nowym Bytomiu. Jego sprawą zajęli się mundurowi z komisariatu 2. Przedstawiono mu już zarzut zniszczenia mienia, za co grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

- Na odnowionej elewacji policjanci zauważyli graffiti, więc szybko zatrzymali odchodzącego mężczyznę. Był nim 31-letni mieszkaniec naszego miasta, który zaprzeczał, aby to on naniósł malunek na ścianie budynku. Mundurowi sprawdzili torbę, którą miał ze sobą, a w niej ujawnili 7 puszek farby w sprayu i kartkę z odręcznie narysowanym rysunkiem, zbieżnym z tym który był świeżo namalowany na ścianie – wyjaśnia asp. szt. Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy KM Policji w Rudzie Śląskiej.

Grafficiarzowi grozi do 5 lat więzienia

Ślady zostały zabezpieczone, a właściciel gmachu musi oszacować poniesione straty. Może zażądać od grafficiarza odszkodowania.

Sprawą zajęli się także społecznicy z rudzkiej grupy "Pogromcy Bazgrołów - Ruda Śląska", która zajmuje się m.in. zapobieganiem aktom wandalizmu w mieście w postaci pseudograffiti.

- W dniu 15 sierpnia zatrzymano na gorącym uczynku graficiarza o pseudonimie "DREX", który zniszczył elewację szkoły muzycznej przy ul. Niedurnego 36 – piszą przedstawiciele grupy w liście przesłanym do redakcji.

Wspominają także, że to nie jest pierwszy akt wandalizmu, jakiego mógł dopuścić się 31-latek. Jak podkreślają członkowie grupy "Pogromcy Bazgrołów - Ruda Śląska", mężczyzna podejrzany jest także o zniszczenie elewacji wielu innych budynków na terenie miasta. Mają to być następujące lokalizacje:

 • Ul. Dworcowa 5
 • Rondo Górników/Odrodzenia
 • Ul. Teatralna 4b
 • Ul. Niedurnego 25, 29, 45a, 52
 • Ul. Chorzowska 1,3,5
 • Róg Niedurnego/Markowej


- Ta sprawa jest bardzo ważna społecznie, gdyż ma szansę pokazać mieszkańcom, że wandala można zatrzymać na gorącym uczynku, a elewacje kamienic zniszczonych bohomazami oczyścić na jego koszt – wskazują „pogromcy Bazgrołów”.

Komentarze (27)    dodaj »

 • Karl

  Pogromcy bazgrołów - ekipa konfidentów, spadkobiercy Bolka...

 • Mieciu

  To Ty sam jestes spadkobierca ciasnego myslenia po PRLu. Dzisiaj to wlasnie sami mieszkancy powinni sie organizowac i dbac o swoje otoczenie i miasto, walczac z obszymurkami i zakapturzonymi dzokejkarzami robiacymi syf. Zapewne jestes jednym z nich..

 • Dajka

  Akurat to jest sztuka i to bardzo nowoczesna. Otwórzcie urzędy lepiej

 • boluś

  DO 5 ROKÓW za malunki ? i to jescze za SPOŁECZNIE UŻYTECZNE ! To kiela ROKÓW ? za rządy post'komusze'ubecko-żydowsko=katolickie kiere wymuszajom na trzi'ćwierci NARODU ROBOTA -DOŻYWOCIE na najniższyj KRAJOWYJ coby utrzymać rzondzoncych PASO'ŻYDÓW ?

 • fafik

  ci którym się takie malowidła podobają niech odpowiedzą sobie czy by nawet "najpiękniejsze" malowidło chcieli mieć na ścianie swojej willi z basem

 • boluś

  Dej mi ta willa z basenem ' to poprosza DREXA coby mi pomalowoł. Przinajmnij byda zasypioł i budzioł w dobrym humorze ! !

 • wr

  no nie wiem czy to takie bazgroły. bazgroły wymazują na ścianach kibole i to rzeczywiście do niczego podobne i szpeci jak nic ten sef kibolski ale ten to ma nawet talent więc zamiast go ścigać to raczej dajcie mu zlecenia na malunki w miastach niech sobie zarobi. ścigajcie kiboli itp bo ci to są uciążliwi

 • Mark87

  Talent? Gosciu ma 31 lat i maluje kwadratowe potworki na prywatnych ksmienicach. Gdzie tu talent?

 • ehh

  To samo chciałem napisać. Nie popieram niszczenia elewacji nawet takimi rysunkami bo to jest czyjaś własność i bez zgody właściciela takich rzeczy się nie robi. Ale miasto nasze szpeci raczej właśnie "twórczość" bezmózgich kiboli. W imię walki klubów z innych miast niszczą swoje miasto. jak trzeba być głupim by robić takie rzeczy ? Bezdennie. To jest zmora Rudy te wszędzie widniejące torcidy, Rki czy szubienice. Zabawa przedszkolaków. Jak już tak chcecie tępi kibole to jedźcie bazgrać Zabrze czy Chorzów.

 • boluś

  Zdo mi sie ale Facet zrobioł wiyncyj dlo tego Miasta niż ZaNierząd Miasta i Miejsko Konserwa . ROZŚMIESZO' UBARWIO' INSPIRUJE do odnawiania zaniedbanych elewacji ; Szkoda co kosztem własnych malunków za swoją kase. I jeszcze ŻŁOBY kcom go osondzać ! Antynka do góry DREX I olej ich ciepłym moczem' niy som wieczni !

 • zigfrid

  Jak ci obazgra twój własny dom lub samochód tez będziesz taki szczęśliwy ? Niszczenie czyjejś własności to przestępstwo i koniec. Mógł wystąpić do miasta lub do właścicieli o zezwolenie na malowanie. Na pewno coś by gdzieś dostał a jakby popisał na FB to i miasto by mu pewnie dało jakiś murek.

 • boluś

  Wymuszanie zmian w użytkowaniu swojej własności i obciążanie właściciela kosztem tych zmian to tyż przestępstwo ! A to właśnie robi Urząd w Rudzie i Miejsko Konserwa i koniec !

 • andre

  Lepiej łapać tych co piszą byle co, a w szczególności kiboli, a te rysunki w większości zamazują pobazgrane i szpetne ściany.

 • xD

  Jesteście chyba najgorszą społecznością w Polsce. Artysta wam ozdabia szare miasta a wy zamiast mu podziękować i zapłacić za usługę, chcecie go karać. Może zróbcie referendum komu się te prace podobają a komu nie :)

 • Aga

  To mu powiedz żeby ci izba tak.ozdobieł

 • boluś

  Oddać farby i przeprosić ! Jedyny w Rudzie zangażowany społecznie i dowcipny. A że kłuje WŁADZUNIA w ślypia ' to tylko pogratulować skuteczności. Trzim sie DREX szpreja i idż w zaparte' jak hołota przy korytach !

 • observer

  Łapać te zryte berety i obciążać za niszczenie elewacji.

 • Tadek90

  Dokładnie. Z marszu wysoka kara finansowa, z terminem zapłaty do tygodnia i się nauczyć. Jeśli nie zapłaci to sprawa do windykacji i załatwione , a za wybryki nieletnich w taki sam sposób obciążyć kosztami rodziców.

 • n4u

  akurat te obrazki ze zdjęć złe nie są, jakby tylko dał jakiś podkład na całość by ten syf z pod spodu nie wychodził :)Lepiej by się wzięli za tych leszczy co po nich piszą te lamerskie teksty ;)

 • Ja

  On niszczy nowe elewacje, niech sobie maluje na pustostanach A nie na nowo odnowionych i otynkowanych budynkach. Poza tym ta jego twórczość wcale nie jest ładna...

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również