Wiadomości z Rudy Śląskiej

Policjanci pracują, służąc społeczeństwu

  • Dodano: 2020-03-18 06:00, aktualizacja: 2020-03-18 06:17

Mimo panującej w kraju sytuacji, wykonujemy swoje obowiązki, patrolujemy ulice, interweniujemy na wezwanie, zatrzymujemy sprawców przestępstw i wykroczeń.

Doszły zadania nowe – wspieranie służb sanitarnych, w tym sprawdzanie, czy osoby objęte nadzorem epidemiologicznym znajdują się w miejscach kwarantanny. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo przypominamy o stosowaniu się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. Działania te mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby COVID-19.


Do realizacji zadań związanych z kontrolą osób objętych nadzorem epidemiologicznym przydatna jest wiedza dzielnicowych o mieszkańcach podległych im rejonów. Zadaniem policjantów jest kontrola rudzian przebywających na kwarantannie. Kontakt z nimi realizowany jest oczywiście w sposób bezpieczny. Mundurowi zbierają informacje o tym, czy dana osoba stosuje się do decyzji, bez bezpośredniego kontaktu. Przestrzegamy! Jeśli okaże się, że ktoś, mimo obostrzeń, opuszcza miejsce kwarantanny, policja powiadomi powiatowego inspektora sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia kary – może ona wynosić nawet 5 tys. zł. Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą także czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia z art. 116 kw. Mandat może tu wynosić 500 zł. Jeśli z miejsca wyznaczonego oddali się osoba, u której potwierdzono zakażenie, będzie ona odpowiadać przed prokuratorem i sądem. Zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwa przewiduje karę 1 roku pozbawienia wolności.

Przypominamy, że czynności kontrolnych policjanci dokonują bez bezpośredniego kontaktu – prosimy o zgłaszanie wszelkich przypadków prób podszywania się pod nich i apelujemy o nieotwieranie takim osobom drzwi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości pamiętajmy, że możliwa jest telefoniczna weryfikacja tożsamości funkcjonariusza. Wszelkie numery kontaktowe komendy miejskiej i podległych jej jednostek znajdują się na stronie internetowej KMP w Rudzie Śląskiej, stronie BIP oraz w aplikacji Moja Komenda.

Jednocześnie policjanci wykonują resztę codziennych zadań często wymagających od nich bezpośredniego kontaktu z obywatelami. Zagrożenie wywołane koronawirusem wymaga też dodatkowych środków ochrony dla policjantów, dlatego wszyscy mundurowi zostali zapoznani z ryzykiem, jakie podejmują i procedurami, które pozwalają to ryzyko zmniejszyć. Policjanci zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej, z których w razie konieczności będą mogli skorzystać.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również