Wiadomości z Rudy Śląskiej

Polska Grupa Górnicza planuje grupowe zwolnienia

 • Dodano: 2020-11-16 12:30

Polska Grupa Górnicza planuje grupowe zwolnienia. Spółka zamierza zwolnić 360 pracowników, którzy nabyli już uprawnienia emerytalne. 

- Z uwagi na konieczność zmniejszenia zatrudnienia, spowodowaną trudną sytuacją finansową, pracodawca zamierza dokonać zwolnień grupowych - mówił rzecznik spółki Tomasz Głogowski dla PAP.

Zwolnienia grupowe w PGG

Zatrudniająca prawie 40 tys. osób Polska Grupa Górnicza w piątek poinformowała o planowanych zwolnieniach działające w spółce związki zawodowe. Jak napisano w piśmie skierowanym do związkowców, zwolnienia mają objąć 284 pracowników dołowych, 21 pracowników powierzchni kopalń oraz 55 pracowników administracyjno-biurowych.

- Z uwagi na konieczność zmniejszenia zatrudnienia, spowodowaną trudną sytuacją finansową, pracodawca zamierza dokonać zwolnień grupowych pracowników PGG posiadających uprawnienia emerytalne, z przyczyn niedotyczących pracowników. Zamiarem zwolnienia może być objętych 360 pracowników - wskazał rzecznik spółki Tomasz Głogowski.

Tomasz Głogowski przekazał, że "uruchomiono procedurę konsultacyjną z organizacjami związków zawodowych, która ma na celu zawarcie porozumienia w tej sprawie". Pracownicy objęci zwolnieniem otrzymają odprawy zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Odprawy pieniężne 

Jak podaje PAP, zgodnie z propozycją zarządu PGG, oprócz kodeksowych odpraw emerytalnych, zwalniani pracownicy otrzymaliby odprawy pieniężne w wysokości miesięcznego - dla zatrudnionych krócej niż dwa lata; dwumiesięcznego - dla zatrudnionych 2-8 lat, lub trzymiesięcznego wynagrodzenia - dla zatrudnionych dłużej niż 8 lat. Odprawa nie może być jednak większa niż dziesięciokrotność minimalnej płacy.

Zarząd spółki zaproponował, by związkowcy przedstawili swoje stanowisko w tej sprawie do 27 listopada. Do spotkania stron ma dojść 30 listopada. Oprócz posiadania uprawnień emerytalnych, kryterium zwolnień ma być także ocena, czy odejście danego pracownika nie zakłóci pracy jednostki, w której jest on zatrudniony.

Polska Grupa Górnicza to największy w Unii Europejskiej producent węgla kamiennego

Spółka zatrudnia około 40 tysięcy osób. Ponad 30,6 tysiąca z nich to górnicy dołowi, przeszło 6,9 tysiąca pracownicy powierzchni, a ponad 2,2 tysiąca pracownicy administracyjno-biurowi.

W ubiegłym roku kopalnie PGG wydobyły około 29,5 miliona ton węgla. W tym roku wydobycie zostało znacząco zmniejszone w związku ze spadkiem zapotrzebowania na węgiel i epidemią COVID-19. Ten rok spółka może zamknąć wydobyciem rzędu niespełna 24 milionów ton.

Zobacz także

Komentarze (30)    dodaj komentarz »

 • śmiech z was

  a gdzie jest ta bambaryla ze związków co u każdego miesiąca 20 złotych oddajecie buahahaha

 • Elian

  Zwolnienia grupowe emerytów...! Świetny oksymoron! No ale w tym kraju jest wszystko możliwe...

 • Jo

  Baroni związkowi i Ci którzy mają znajomości i tak nie do ruszenia.

 • Rylontko

  A Bambus dali bydzie robił. Jago nawet likwidacja nie zwolni

 • Wjl

  Mają wysokie emerytury i tak dalej idę do pracy. Przez tych emerytów ludzie nie dostaja podwyżek bo muszę górników i zapłacić. Tak jest W MPGM RUDA ŚLĄSKA oni nic nie umieją chodzą z drabinką i żarówki wkrecają. Niech szlak trafi ten patologiczny kraj.. Jedno pracują po 30 lat zarabiają po 2 tyś. Pani Dziedzic pani chyba się najlepiej. Mafia nic więcej

 • t.

  Och, jak bardzo jest mi z tego powodu wszystko jedno...

 • K.o

  U NICH JUŻ NIKT NIE CHCE ROBIĆ KAŻDY TYLKO MARZY O KONKURENCJI ALE PRZYJĘCIA BLOKUJĄ,KASA JAK WE FIRMIE A WYMAGANIA JAK PO H,,, WYJAZDÓW NA 6 ZERO KASA JAK W MARKECIE ROBOL 3 TYSIE ZAROBI, TYM NA KNUROWIE SIĘ UDAŁO I SZCZYGŁACH,TO PADNIE SZYBKO JAK PGRY

 • Luki

  Ok 3500-4000 tys emerytury, a oni nadal pracują. Przepracowales 25 lat to idź na emeryturę! A jeżeli będzie brakowało Ci zajęcia zatrudnij się na cieciowke, lub zajmuj się wnukami. Jeszcze mało?

 • Karlus

  Jaki problem widzisz, nie narzekaj..

 • Lyjo

  Przerobiyłech na grubie czidziści lot i mom złość i uraz do tych szmacioży co pozamykali i pogżebali matki żywicielki co dowały robota i piniondze na życie , cosik mi sie wydowo że reszta bergmonow wyrolujom ,dajom jim niypełno emerytura i pudom gwizdać na wroble.Szkoda ze to wszysko pieron wzion i posłoł na zatracynie .

 • Podróżnik

  Kiedyś furmankami jeździli ludziska to i teraz też mają tak jeździć. Kiedy ludzie zrozumią iż zakład ma przynosić zyski a nie durś dokładać . To tuż musiołech zmienić branża jak electromarkety powstały i nie płacza . A to co było to było i się nie wróci

 • Mario

  To emeryty nawysokich stanowiskach nie chcą puścić stołka za grubą kase a na emeryturze dostanie 3000 i powie jak tu żyć Wywalić wszystkich i dać szansę młodym bo w gornictwie kariera jest szybka i krotka

 • olo

  3000? Raczej 6000.

 • Sławek

  Pozamykają te szczątki górnictwa ,bo prawdziwych kretów już nie ma co by stawili opór zbiorowy ,niestety reszta dostanie odprawy a kopalnie zapiszą na kartach historii które ulegną zatraceniu ,Górny Śląsk zostanie zaorany ,a za razem zmodernizowany technologicznie .

 • bim bim

  Nareszcie to dziadostwo zamykajom,ana slasku bedom mieszkali normalni slązoki uczciwi pracowici zaradni.

 • kwk

  To już dawno powinno być wprowadzone,góra pół roku więcej i papapapap.I jak to mówią nie ma ludzie niezastąpionych,więc w miejsce tych emerytów,znajdą się znacznie młodsi i też dadzą radę.Najważniejsze by była kasa zaoszczędzona w PGG

 • Fizyczny

  Zwolnić dziadów starych i żadnych odpraw z jakiej racji się pytom. Wnuki bawić ale po co jak można dalej siedzieć i kasę brać za siedzenie po biurach i to często brać po 2,3 wypłaty zwykłego fizola

 • Ryl

  Jestem kilkanaście lat na emeryturze. Kiedy się przyjmowałem na kopalnie niektórzy związkowcy już pracowali. Minęło prawie 40 lat, a oni dalej pobierają na kopalniach wysokie wynagrodzenie.

 • Hey.

  Zwolnienia z odprawami dla emerytów?Cały ten górniczy [...] powinien być zlikwidowany 25 lat temu,i to bez jakichkolwiek odpraw.

 • boluś

  pozamykać te nierentowne zakłady a nie wysyłac na emerytury i jeszcze dawać im odprawy

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.