Wiadomości z Rudy Śląskiej

Polska Grupa Górnicza planuje grupowe zwolnienia

 • Dodano: 2020-11-16 12:30

Polska Grupa Górnicza planuje grupowe zwolnienia. Spółka zamierza zwolnić 360 pracowników, którzy nabyli już uprawnienia emerytalne. 

- Z uwagi na konieczność zmniejszenia zatrudnienia, spowodowaną trudną sytuacją finansową, pracodawca zamierza dokonać zwolnień grupowych - mówił rzecznik spółki Tomasz Głogowski dla PAP.

Zwolnienia grupowe w PGG

Zatrudniająca prawie 40 tys. osób Polska Grupa Górnicza w piątek poinformowała o planowanych zwolnieniach działające w spółce związki zawodowe. Jak napisano w piśmie skierowanym do związkowców, zwolnienia mają objąć 284 pracowników dołowych, 21 pracowników powierzchni kopalń oraz 55 pracowników administracyjno-biurowych.

- Z uwagi na konieczność zmniejszenia zatrudnienia, spowodowaną trudną sytuacją finansową, pracodawca zamierza dokonać zwolnień grupowych pracowników PGG posiadających uprawnienia emerytalne, z przyczyn niedotyczących pracowników. Zamiarem zwolnienia może być objętych 360 pracowników - wskazał rzecznik spółki Tomasz Głogowski.

Tomasz Głogowski przekazał, że "uruchomiono procedurę konsultacyjną z organizacjami związków zawodowych, która ma na celu zawarcie porozumienia w tej sprawie". Pracownicy objęci zwolnieniem otrzymają odprawy zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Odprawy pieniężne 

Jak podaje PAP, zgodnie z propozycją zarządu PGG, oprócz kodeksowych odpraw emerytalnych, zwalniani pracownicy otrzymaliby odprawy pieniężne w wysokości miesięcznego - dla zatrudnionych krócej niż dwa lata; dwumiesięcznego - dla zatrudnionych 2-8 lat, lub trzymiesięcznego wynagrodzenia - dla zatrudnionych dłużej niż 8 lat. Odprawa nie może być jednak większa niż dziesięciokrotność minimalnej płacy.

Zarząd spółki zaproponował, by związkowcy przedstawili swoje stanowisko w tej sprawie do 27 listopada. Do spotkania stron ma dojść 30 listopada. Oprócz posiadania uprawnień emerytalnych, kryterium zwolnień ma być także ocena, czy odejście danego pracownika nie zakłóci pracy jednostki, w której jest on zatrudniony.

Polska Grupa Górnicza to największy w Unii Europejskiej producent węgla kamiennego

Spółka zatrudnia około 40 tysięcy osób. Ponad 30,6 tysiąca z nich to górnicy dołowi, przeszło 6,9 tysiąca pracownicy powierzchni, a ponad 2,2 tysiąca pracownicy administracyjno-biurowi.

W ubiegłym roku kopalnie PGG wydobyły około 29,5 miliona ton węgla. W tym roku wydobycie zostało znacząco zmniejszone w związku ze spadkiem zapotrzebowania na węgiel i epidemią COVID-19. Ten rok spółka może zamknąć wydobyciem rzędu niespełna 24 milionów ton.

Komentarze (30)    dodaj »

 • śmiech z was

  a gdzie jest ta bambaryla ze związków co u każdego miesiąca 20 złotych oddajecie buahahaha

 • Elian

  Zwolnienia grupowe emerytów...! Świetny oksymoron! No ale w tym kraju jest wszystko możliwe...

 • Jo

  Baroni związkowi i Ci którzy mają znajomości i tak nie do ruszenia.

 • Rylontko

  A Bambus dali bydzie robił. Jago nawet likwidacja nie zwolni

 • Wjl

  Mają wysokie emerytury i tak dalej idę do pracy. Przez tych emerytów ludzie nie dostaja podwyżek bo muszę górników i zapłacić. Tak jest W MPGM RUDA ŚLĄSKA oni nic nie umieją chodzą z drabinką i żarówki wkrecają. Niech szlak trafi ten patologiczny kraj.. Jedno pracują po 30 lat zarabiają po 2 tyś. Pani Dziedzic pani chyba się najlepiej. Mafia nic więcej

 • t.

  Och, jak bardzo jest mi z tego powodu wszystko jedno...

 • K.o

  U NICH JUŻ NIKT NIE CHCE ROBIĆ KAŻDY TYLKO MARZY O KONKURENCJI ALE PRZYJĘCIA BLOKUJĄ,KASA JAK WE FIRMIE A WYMAGANIA JAK PO H,,, WYJAZDÓW NA 6 ZERO KASA JAK W MARKECIE ROBOL 3 TYSIE ZAROBI, TYM NA KNUROWIE SIĘ UDAŁO I SZCZYGŁACH,TO PADNIE SZYBKO JAK PGRY

 • Luki

  Ok 3500-4000 tys emerytury, a oni nadal pracują. Przepracowales 25 lat to idź na emeryturę! A jeżeli będzie brakowało Ci zajęcia zatrudnij się na cieciowke, lub zajmuj się wnukami. Jeszcze mało?

 • Karlus

  Jaki problem widzisz, nie narzekaj..

 • Lyjo

  Przerobiyłech na grubie czidziści lot i mom złość i uraz do tych szmacioży co pozamykali i pogżebali matki żywicielki co dowały robota i piniondze na życie , cosik mi sie wydowo że reszta bergmonow wyrolujom ,dajom jim niypełno emerytura i pudom gwizdać na wroble.Szkoda ze to wszysko pieron wzion i posłoł na zatracynie .

 • Podróżnik

  Kiedyś furmankami jeździli ludziska to i teraz też mają tak jeździć. Kiedy ludzie zrozumią iż zakład ma przynosić zyski a nie durś dokładać . To tuż musiołech zmienić branża jak electromarkety powstały i nie płacza . A to co było to było i się nie wróci

 • Mario

  To emeryty nawysokich stanowiskach nie chcą puścić stołka za grubą kase a na emeryturze dostanie 3000 i powie jak tu żyć Wywalić wszystkich i dać szansę młodym bo w gornictwie kariera jest szybka i krotka

 • olo

  3000? Raczej 6000.

 • Sławek

  Pozamykają te szczątki górnictwa ,bo prawdziwych kretów już nie ma co by stawili opór zbiorowy ,niestety reszta dostanie odprawy a kopalnie zapiszą na kartach historii które ulegną zatraceniu ,Górny Śląsk zostanie zaorany ,a za razem zmodernizowany technologicznie .

 • bim bim

  Nareszcie to dziadostwo zamykajom,ana slasku bedom mieszkali normalni slązoki uczciwi pracowici zaradni.

 • kwk

  To już dawno powinno być wprowadzone,góra pół roku więcej i papapapap.I jak to mówią nie ma ludzie niezastąpionych,więc w miejsce tych emerytów,znajdą się znacznie młodsi i też dadzą radę.Najważniejsze by była kasa zaoszczędzona w PGG

 • Fizyczny

  Zwolnić dziadów starych i żadnych odpraw z jakiej racji się pytom. Wnuki bawić ale po co jak można dalej siedzieć i kasę brać za siedzenie po biurach i to często brać po 2,3 wypłaty zwykłego fizola

 • Ryl

  Jestem kilkanaście lat na emeryturze. Kiedy się przyjmowałem na kopalnie niektórzy związkowcy już pracowali. Minęło prawie 40 lat, a oni dalej pobierają na kopalniach wysokie wynagrodzenie.

 • Hey.

  Zwolnienia z odprawami dla emerytów?Cały ten górniczy [...] powinien być zlikwidowany 25 lat temu,i to bez jakichkolwiek odpraw.

 • boluś

  pozamykać te nierentowne zakłady a nie wysyłac na emerytury i jeszcze dawać im odprawy

12

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również