Wiadomości z Rudy Śląskiej

PolskaÉire Festival 2021 - znany jest już program piątej edycji!

  • Dodano: 2021-05-25 07:00, aktualizacja: 2021-06-04 12:17

PolskaÉire Festival w Rudzie Śląskiej to idealna okazja do świętowania polsko-irlandzkiej przyjaźni. W tym roku dodatkową okolicznością jest obchodzona 30. rocznica utworzenia polskiej ambasady w Dublinie.

Festiwal rozpocznie się 2 lipca i będzie obejmował trzy dni pełne muzyki, tańca, dyskusji, literatury, sztuki i wszystkiego, co najlepszego mają do zaoferowania Zielona Wyspa oraz Śląsk. Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”, we współpracy z miastem Ruda Śląska, lokalnymi partnerami, Ambasadą RP w Dublinie oraz Ambasadą Irlandii w Warszawie, zaprasza do wspólnej zabawy.

Tradycyjnie już hasło festiwalu brzmi: "Kaj Ślōnsk trefio sie z Irlandjōm"

Ubiegłoroczna edycja festiwalu odbyła się, ze względu na panującą pandemię, w formie wirtualnej. Tegoroczny festiwal będzie miał charakter hybrydowy, ze wszystkimi atrakcjami dostępnymi online w formie streamingów nadawanych z Rudy Śląskiej i Dublina, gośćmi dołączającymi z różnych lokalizacji oraz widownią na żywo.

Program PolskaÉire Festival

Pierwszy dzień festiwalu (2 lipca) będzie miał charakter głównie wirtualny. Rozpocznie się połączeniem wideo pomiędzy obydwoma krajami z ich ambasadorami w rolach głównych. Następnie ambasadorowie porozmawiają z młodymi ludźmi o tym, jak kultury obydwu krajów przenikają się w ich codziennym życiu. Tego dnia słuchacze przeniosą się w folkowe klimaty dzięki grupie  “Inisowiacy” z zachodniej Irlandii. Dzień zostanie zakończony z przytupem, czyli koncertem transmitowanym wprost z Dublina z polskimi oraz irlandzkimi muzykami w rolach głównych.

Kolejne dwa dni, czyli 3 i 4 lipca (odbywające się na żywo w Rudzie Śląskiej i transmitowane online) będą mocno muzyczne. Usłyszeć będzie można orkiestrę dętą KWK „Pokój”, Sheeban Celtic Band z Zespołem Tańca Irlandzkiego ERIU z Krakowa, śląskiego rapera KIERONA, zespół 032 band z Katowic, Zbigniewa Seydę z zespołu Carrantuohill wraz z synem, rudzką piosenkarkę Martę Mansfeld z zespołem oraz kolejną rudzką formację Cztery Piąte, czyli zespół poezji śpiewanej i piosenki turystycznej.

Oprócz tego będzie można spotkać wyjątkowych gości oraz wysłuchać ciekawych dyskusji z pasjonatami, kultywującymi śląską kulturę. A będą to m.in.: akwarelista Grzegorz Chudy, pisarka Sabina Waszut czy poeta i prozaik Krystian Gałuszka. Będzie można również zapoznać się z kolejną udaną rewitalizacją industrialnego dziedzictwa kulturowego w Rudzie Śląskiej, czyli koksownią Orzegów.

Na miejscu będą czekać okolicznościowe widokówki i koperty wytwarzane przez rudzkich filatelistów, będzie również możliwość oglądania wystaw dedykowanych twórczości G. Chudego, festiwalowym pamiątkom filatelistycznym oraz stosunkom polsko-irlandzkim.

Specjalną atrakcją współtowarzyszącą festiwalowi będzie PolskaÉireRun, czyli bieg wirtualny, w którym miłośnicy sportu będą mogli świętować 30. lecie Ambasady RP w Dublinie. Jego organizatorami będą Polish Runners Club Ireand oraz Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF „Jastrząb” z Rudy Śląskiej. Na uczestników będą czekały unikatowe medale oraz koszulki.

Zainteresowanych festiwalem organizatorzy zapraszają do śledzenia facebookowego profilu oraz strony internetowej.

Historia festiwalu

Festiwal powstał w 2015 r. z inicjatywy irlandzkiego ministra Aodhana Ó Ríordaina oraz Ambasady RP w Dublinie. Polska edycja festiwalu w Rudzie Śląskiej jest organizowana od 2017 r. przez Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”, przy wsparciu miasta Ruda Śląska, szeregu lokalnych partnerów oraz wolontariuszy.

W poprzednich czterech edycjach Festiwalu PolskaÉire w Rudzie Śląskiej wzięło udział na żywo około 10 tys. osób, a informacje o festiwalowych atrakcjach corocznie docierały poprzez media społecznościowe do ponad 250 tys. osób. Celem festiwalu jest wzmacnianie więzi pomiędzy polskim oraz irlandzkim społeczeństwem.

PolskaÉire Festival 2021 - znany jest już program piątej edycji!

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • ziga

    i znowu organizatorów będzie więcej niż widzów?

  • Wojciech Kostka

    To zależy tylko od samych widzów. Rok temu widzowie siedzieli przymusowo w domu, ale oglądali nas w Internecie. Dwa lata temu było dużo żywiej, co można sobie zobaczyć na poniższym filmiku: https://youtu.be/eyoM4nuRO4w. Pozdrawia festiwalowa ekipa zachęcająca Wszystkich do ruszenia się z sof :)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.