RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pracownicy Huty Pokój rozpoczęli protest głodowy w siedzibie Węglokoksu

 • Dodano: 2019-12-03 11:15, aktualizacja: 2019-12-04 08:27

Pracownicy Huty Pokój rozpoczęli protest głodowy. Protest hutników odbywa się w siedzibie Węglokoksu przy ul. Mickiewicza 29 w Katowicach. Związkowcy Solidarności i WZZ "Sierpień 80" z Huty Pokój zapowiadają, że nie wyjdą z budynku, dopóki druga strona nie spełni ich postulatów.

- Z Zarządem Weglokoksu podpisaliśmy porozumienie, które nie funkcjonuje. 23 listopada miało dojść do przejęcia przez Weglokoks spółki Huta Pokój Profile. Wiemy już, że ten termin jest nieaktualny. Harmonogram nie jest respektowany. W tej chwili mamy 50 dni opóźnienia, a to może spowodować, że spółka straci płynność finansową. Kiedy podpisywaliśmy porozumienie, prezes Węglokoksu obiecywał, że będziemy się często spotykać, tak się jednak nie dzieje. Pierwsze spotkanie po podpisaniu porozumienia nastąpiło na naszą wyraźną prośbę - i odbyło się ono dwa tygodnie temu - mówił Mariusz Latka z WZZ "Sierpień 80".

Dzisiaj rano w siedzibie Węglokosku rozpoczął się protest głodowy pracowników Huty Pokój. Związkowcy Solidarności i WZZ "Sierpień 80" z Huty Pokój chcą rozmawiać z przedstawicielem rządu Mateusza Morawieckiego.

- Dzisiaj jest nas tu ośmiu, z czego dwóch kolegów już rozpoczęło protest głodowy. Jesteśmy na dwunastym piętrze, gdzie udostępniono nam pomieszczenie. Będziemy tam czekać tak długo, aż przyjedzie osoba decyzyjna z Warszawy - albo z gabinetu premiera, albo ministra aktywów państwowych - Jacka Sasina. Jeżeli do czwartku nikt się nie zjawi, dwóch kolejnych kolegów przystąpi do strajku głodowego. I tak do skutku - mówił Joachim Kuchta z NSZZ Solidarność.

Związkowcy informują, że zdecydowali się na taką formę protestu, ponieważ boją się o przyszłość Huty Pokój, a rozmowy i porozumienia podpisane z Węglokoksem nie przyniosły żadnych realnych zmian.

- Boimy się, że Huta Pokój zostanie zamknięta. Brak, obiecanego dostępu do wsadu, spowoduje zanik produkcji. Nie będzie pieniędzy i ludzie nie dostaną wypłat i zakład, trzeba będzie zamknąć - mówi Joachim Kuchta.

Warto przypomnieć, że historia Huty Pokój sięga roku 1840. Obecnie zakład zajmuje się produkcją kształtowników formowanych na zimno, kształtowników walcowanych na gorąco, konstrukcji stalowych z możliwością wykonania projektu i montażu oraz kształtowników spawanych i prefabrykatów.

Zobacz także

Komentarze (45)    dodaj »

 • Uja z fryny

  Jednego już erka wywizła na sygnale ponoć cinszki stan życzymy powrotu do zdrowia

 • Magda

  Zdrowia

 • hutnik

  Karolina a garnki umyłaś????

 • Achim

  Huta Pokój to patologiczny zakład a wszczególności WPG!!

 • Aga

  Sam jesteś patologiczny

 • resist

  DO WSZYSTKICH BOHATERÓW PISZĄCYCH [...]STWA !!! ZANIM ZACZNIECIE PISAĆ KOLEJNE HEJTERSKIE BREDNIE PRZECIWKO HUTNIKOM I GŁODUJĄCYM ZWIAZKOWCOM TO ZASTANÓWCIE SIĘ NAD SOBĄ!!!!

 • Karolina

  To już jest żenujące. Wasze protesty trwają już kilka lat i ciągle słyszę narzekanie, że za mało zarabiacie. Rozumiem, że ktoś może mało zarabiać jednak gdyby było komuś tam źle zmieniłby już dawno pracę a nie robił z siebie sieroty. Po za tym sami sobie jesteście winni jak można zgadzać się na pracę za minimalne wynagrodzenie??? Nikt was nie zmuszał do pracy na tym zakładzie nikt was tam nie trzyma na siłę.

 • JO HANYS

  Nojlepszy zwiazkowiec to tyn co durś łazioł na[...] do roboty na WPG.Napewno kożdy wiy ło kim gotka. Pozdro dla niego.

 • JO HANYS

  Lokator co ty ZOCHY niy znosz?Dudek wiym że wylecioł i tak mioł szczęście że tak długo mu się udowało łazić przez brama.

 • Dudek

  Już tam nie pracuje bo za dużo wydmuchał ale podobno zostanie przyjęty do pracy na tym samym wydziale w styczniu.

 • Lokator

  Jo nie wiem kto?

 • mlody hutnik

  siedzicie tu i płaczecie a w robocie z boku byle by jak noj mynij zrobić, a jak sie huta skończy to się łoczka otworzom ciekawe kto bydzie winny ???? na pewno niy my!! ino łoni !! :) ale kieży to ci łoni?? a na razie łeb w pioch i tele wy ciche boroki.

 • Edzia

  Młody hutnikuNajpierw podejmij lekcje składanej ,poprawnej polszczyzny bo ciężko zrozumieć o czym piszesz w gwarze śląskiej jak i pisowni polskiej.

 • Krzykacz

  Posprzatam zlom po hucie

 • Hanys

  Te gorole z Warszawy majom w rzici jakoś Huta Pokój!

 • Alojz

  Tyn zakład juz jest downo spisany na straty, a te wszyskie działania to jedyn wielki kabaret i tyla!!!!

 • pracujący

  A pomyśleć że huta kiedyś to był zakład który miał takie zatrudnienie że po 14 z roboty waliły tłymy.No ale nie podobało się.Teraz strajk, protest,głodówka.Gęby związkowców wypasione.Przyda się dietka. Może uratuje się korytko, bo inaczej do roboty gdzieś trzeba się będzie zabrać i nie będzie się paradowało jak paw po zakładzie.

 • Hutnik

  Z tego co ja wiem to ci związkowcy normalnie pracują więc nie pisz głupot bara!!!

 • Załadunek

  Głupoty to ty piszesz Hutnik. Albo sam jesteś jednym z nich albo bronisz kolegów ale nie masz pojęcia o ich pracy.

 • koko

  Współczuję ale trupa się nie reanimuje.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.