Wiadomości z Rudy Śląskiej

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Hutę Pokój

 • Dodano: 2018-10-31 20:45

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził 31 października Hutę Pokój. Szef rządu spotkał się z zarządem i pracownikami zakładu.

Huta "Pokój" powstała w 1840 roku. Od tego czasu pełniła ważną funkcję w tworzeniu naszego miasta. To wokół tego zakładu i dzięki mieszkańcom, w sensie geograficznym i społecznym dzisiejszy Nowy Bytom nabrał barw. Od dłuższego czasu zakład zmaga się jednak z dużymi kłopotami.

Szef rządu odwiedził hale produkcyjne, w których pracują hutnicy. Przywitał się z nimi i zamienił kilka słów. Rozmawiał także z kadrą zarządzającą procesem produkcji.

- Huty Pokój - pięknego przedsiębiorstwa o 178-letniej tradycji - nie byłoby bez działań rządu, bez zaangażowania pana ministra Grzegorza Tobiszowskiego i bez działań parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. To zakład pracy, który jest bardzo ważny dla Rudy Śląskiej. Daje ponad 800 miejsc pracy. Jednak jest to zakład przechodzący trudną restrukturyzację we współpracy z załogą, która chce te miejsca pracy utrzymać - mówił Mateusz Morawiecki.

Już we wrześniu tamtego roku pisaliśmy o sporze między pracownikami a zarządem Huty Pokój. Hutnicy domagali się wtedy podwyżek i żądali wyjaśnienia problemu nierealizowania założeń Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W kwietniu tego roku hutnicy wyszli na ulice, manifestując w ten sposób swoje niezadowolenie. Jak zapowiada premier, rząd może pomóc spółce w wyjściu z kłopotów.

- Rozmawiałem dzisiaj o procesach technologicznych, które muszą być usprawnione, o nowych inwestycjach, które są tutaj potrzebne. Dzisiaj właścicielem powyżej 50% udziałów w Hucie Pokój jest Węglokoks, z którym mamy plany dalszego rozwoju tego zakładu. Huta Pokój, która ma ogromnie długą tradycję, jak powiedziałem, stoi przed poważnymi wyzwaniami. Takie trudniejsze sytuacje są również po to, żeby je rozwiązywać. Z kierownictwem i pracownikami rozmawiamy o tym m.in. w jaki sposób te produkty, które tutaj powstają wzbogacić; żeby dochody Huty Pokój były jak najwyższe. Chcemy ocalić te miejsca pracy. Chcemy, żeby ludzie ciężko pracujący, zarabiali jak najwięcej – mówił premier.

Premier krytycznie ocenił jednak rozwój Rudy Śląskiej, zwrócił uwagę, że jest on nierównomierny. Wyliczał projekty potrzebne miastu jak np. rekultywację i zagospodarowanie terenu pohutniczego. Morawiecki zapowiedział, że wspólnie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną istnieje szansa na sprowadzanie do Rudy Śląskiej nowych inwestorów.

- Ruda Śląska rozwija się w sposób nierównomierny, ponieważ z jednej strony bezrobocie jest tu stosunkowo niskie, porównując do innych części Polski, ale z drugiej strony są takie miejsca jak to ( Huta Pokój-  przyp. red.), dla których potrzebne są nowe propozycje i projekty. I my te projekty chcemy zaproponować - mówił premier.

Mateusz Morawiecki zapowiedział zagospodarowanie terenów należących do Huty Pokój. Mowa tutaj o ponad 100 hektarach, które częściowo musiałyby przejść rekultywację. Jak mówi premier do takich działań, potrzebna jest dobra współpraca pomiędzy władzami miasta; władzami wojewódzkimi, rządem i oczywiście Hutą Pokój.

- Wiem, że zarządzający hutą mają plan rozwojowy. Mają plan wykorzystania właśnie tych terenów, które dzisiaj, można powiedzieć wprost, leżą odłogiem. Huta Pokój to perła historii polskiego przemysłu, która musi dalej produkować i się rozwijać – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier zarzucił także obecnym władzom miasta oporność we współpracy z rządem. Wytknął, że miasto nie wykorzystuje szans w programie "Mieszkanie Plus".

- Ruda Śląska to wielkie miasto, które liczy 140 tys. mieszkańców - miasto, które powinno przyciągać do siebie nowe osoby. Tworzone powinny być tutaj nowe mieszkania w systemie "Mieszkanie Plus", a one na razie nie powstają, bo nie ma tej odpowiedniej współpracy między obecnymi władzami miasta a rządem. Podobnie jest z programami prowadzącymi do czystego powietrza. To miasto potrzebuje programów antysmogowych. Programy, które zaproponował rząd Prawa i Sprawiedliwości są dobrymi programami dla Rudy Śląskiej. To miasto z tradycjami potrzebuje nowego tchnienia, żeby się lepiej rozwijać - zaznaczył premier.

Premier ocenił, że Rudzie Śląskiej potrzebni są nowi gospodarze oraz wyraził swoje poparcie dla kandydata na prezydenta - Marka Wesołego. Zaznaczył, że jest on najlepszym możliwym gospodarzem Rudy Śląskiej.

- Ruda Śląska potrzebuje nowych gospodarzy. Ja wierzę, że nasz kandydat - pan Marek Wesoły - jest najlepszym możliwym gospodarzem. To miasto potrzebuje dobrej współpracy między rządem i samorządem lokalnym. Właśnie po to, by programy sportowe, antysmogowe czy pomoc szpitalowi, który wiem, że znajduje się w trudnej sytuacji, mówiąc delikatnie, mogły dobrze funkcjonować – dodał Morawiecki.

Premier zaznaczył, że rząd nie odwraca się od problemów naszego miasta oraz chce je rozwiązywać razem z lokalnymi działaczami. Prezes Rady Ministrów zaprosił wszystkich samorządowców, nawet tych z partii opozycyjnych do współpracy.

- W Rudzie Śląskiej potrzebna jest zmiana, żeby jak najlepiej zagospodarować ten znakomity potencjał, który tutaj jest. Huta Pokój pokazuje jak ciężką transformację, można zacząć przekuwać w pewien sukces, bo to, co się tutaj udaje robić, jest znaczącym sukcesem. Cieszę się z dużego zrozumienia lokalnych samorządowców również z innych partii, w kwestii tego, że Ruda Śląska potrzebuje zmiany. W tym przypadku szyldy partyjne powinny odejść na bok. Tutaj potrzebujemy gospodarzy, którzy Rudzie Śląskiej zaproponują najlepszą możliwą ścieżkę rozwoju. Ścieżkę czystego powietrza, obiektów sportowych, "Mieszkania Plus" i wsparcia takich zakładów jak Huta Pokój. Myślę, że taki program jest możliwy - mówił premier.

Na koniec premier Morawiecki podziękował wszystkim, którzy wierzą w przyszłość Huty Pokój.

- Ja wierzę, że przed nami, kolejne 178 lat wspaniałego rozwoju - podsumował.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Hutę Pokój

Komentarze (72)    dodaj komentarz »

 • prezio

  jasne jasne .jestem przykładem DOBREJ ZMIANY.dwa lata temu obnizyli mi wypłata o 10 procent a teraz wypierdilili mnie z roboty po 30 latach w ramach PDO dobra zmiana ole!!!!

 • Hutnik

  Widocznie byłeś jednym z tych darmo zjazdów którzy dużo zarabiali a nic nie robili właśnie na takich ludzi my fizole musimy zapieprzać

 • Angelika

  Mimo że jestem za PO ....to tego Pana (Mateusz Morawiecki) akurat lubię

 • SadOstateczny

  Mieszkania nie powstaja bo TBSy bydowane sa dla pracownikow urzedu miasta i spolek miasta.Dziedzic rozdaje je wsrod pracownikow - dowod TBS kubiny w wiekszosci pracownicy zwlaszcza wydzialu lokalowego z Anna na czele ! Korupcja polityczna trwa.

 • mieszkaniec

  przecież TBS przy Kubiny był budowany chyba z 15 lat temu, Dziedzic nie była jeszcze wtedy prezydentem

 • kebab

  Gdyby rządziła PO - to "chorej" od dawna huty już dawno by nie było, tak jak stoczni czy kopalni !!! Na jej terenach stałby pewnie jakiś hipermarket a wy za[...]libyście może na kasach ... Może jest jednak jakaś szansa ??!!

 • Gruby lolo

  Ciekawe kto ostatnio zamknął kopalnie? Dla przykładu daje kopalnie ŚLĄSK.

 • Edzio listonosz

  Dla przykładu kopalnia Wirek za czasów po zamknięta

 • kebab

  A reszta kopalń, która była do wycięcia od ręki - już zapomniałeś jak to wyglądało w Jastrzębiu za Kopacz ? (gumowe kulki i kordony policji),. Co się wtedy gadało o górnictwie ? Pogrzebaj może w google-u to sobie przypomnisz....

 • Gruby lolo

  No i nie zamknęli żadnej kopalni. A teraz przypomnij sobie z kim trzyma główny związkowiec DUDA. MA teraz ciepłą posadkę i siedzi cicho.

 • kebab

  Mnie nie interesuje DUDA - tylko Huta ! A ją w ręce kryminalistów NIE sprzedał PIS !! - a od tego wszystko się zaczęło i śmierdzi do dziś ....

 • Krzysztof

  To na tej kasie więcej bym zarobił!

 • kebab

  No to idź na tę kasę i zarabiaj marketów jest w ci..l naokoło - nikt cie pewnie w tej Hucie nie trzyma ! Robota - miodzio !

 • Mateuszek kłamczuszek

  ale mu nos urósł z tych kłamstewek.

  • Mateuszek kłamczuszek
   2018-11-02 08:36
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Donald Nigdyniekłamię

  Nie zauważyłem !

  • Donald Nigdyniekłamię
   2018-11-02 10:00
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Łukasz Kuchta

  [...]enie o Szopenie. Na czyste powietrze rząd ustalił na 2019 rok budżet w wysokości 0 zł.

 • zonk

  A było kolejne oświadczenie że kłamał ? Ostatnio coś dużo ma tych oświadczeń.

 • observer

  Dlaczego w kolejnych wyborach w Rudzie Śl muszę głosować na "mniejsze zło"? Naprawdę nie mamy kompetentnego i zdolnego Gospodarza na urząd Prezydenta Miasta?

 • Obywatel

  Niestety nie mamy takiego człowieka

 • maniek

  Boguś jak mosz gupoty pisać, to dej sie pokoj

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.