Wiadomości z Rudy Śląskiej

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada rekordowy wzrost płacy minimalnej

  • Dodano: 2022-09-14 14:00

We wtorek 13 września rząd zatwierdził założenia projektu mającego na celu podniesienie pensji minimalnej. Pierwsza rekordowa podwyżka planowana jest w styczniu, druga ma zostać wprowadzona w lipcu.

Dzisiaj podczas posiedzenia Rady Ministrów dyskutowaliśmy temat związany z płacą minimalną. Stawki godzinowe, płaca minimalna - tego typu kwestie najlepiej obrazują stosunek państwa do obywateli – poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Dodał również, że „płaca minimalna powinna być swego rodzaju drogowskazem” dla samych pracodawców, a także dla instytucji publicznych. „Pokazuje właśnie to, w jaki sposób chcemy, aby kształtowane były relacje płacowe na rynku” – przekonywał szef rządu.

Premier deklarował, że rząd chce, aby „ludzie zarabiali jak najwięcej i by polska gospodarka kwitła”.

Rządy, które przez lata akceptowały pracę ze stawką 5 złotych za godzinę nie są warte złamanego grosza – przekonywał.

Podczas konferencji pojawiły się również deklaracje o przywróceniu „godności pracy”. Rząd miał również konsultować projekt podniesienia płacy minimalnej ze związkami zawodowymi i w ten sposób zapadła decyzja o wyższych podwyżkach niż zakładano - do poziomu 3490 złotych od 1 stycznia 2023 roku i do poziomu 3600 złotych od 1 lipca 2023 roku (to wzrost o 19,6 procent). Tym samym najmniej zarabiający Polacy otrzymają „na rękę” najpierw 2700 złotych, a później nieco ponad 2780 złotych.

Stawka godzinowa ma wzrosnąć do 22,8 złotych od Nowego Roku i do 23,50 złotych od 1 lipca.

Jak informuje oficjalnie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, od stycznia 2023 roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie stanowić 50,3 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2023 rok, a od 1 lipca 2023 roku – 51,9 proc.

Wzrost płacy minimalnej powodowany przez inflację

Powodem podnoszenia płacy minimalnej etapami ma być inflacja i jak przypomina Business Insider nie jest to pomysł Rady Ministrów, bo takie rozwiązanie wymuszają obowiązujące przepisy. Jeśli w ustawie budżetowej prognozowany wskaźnik spadku siły nabywczej pieniądza jest wyższy niż 5 procent to minimalną krajową należy podnieść od początku roku, a później w połowie roku.

Spełniamy obietnice złożone Polakom. Jednocześnie pracujemy nad tym, żeby płace netto Polaków rosły jeszcze bardziej i były w godne w czasach tej putinflacji. Równolegle walczymy o każde miejsce pracy, żeby poziom bezrobocia był jak najniższy – powiedział premier.

Jeszcze w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna” donosiła o podwyżkach rzędu 440 złotych od stycznia i 490 złotych od lipca 2023 roku. Zapowiadany skokowy wzrost miał doprowadzić do pensji minimalnej brutto na poziomie 3450 i 3500 złotych.

Jak wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na gospodarkę?

Co oznacza to jednak dla trzonu polskiej gospodarki, czyli sektora średnich i małych przedsiębiorstw? Spore dodatkowe wydatki. Jak donoszą eksperci po wliczeniu nowych – najwyższych w historii, wynoszących 1418,38 złotych – składek na ZUS miesięcznie oznacza to podwyżkę o blisko jedną czwartą niż obecnie – około 750 złotych. Firmy będą musiały zatem przygotować dodatkowy budżet na wynagrodzenia, co dla wielu z nich może oznaczać bankructwo, zważywszy na rosnące inne koszty, w tym ceny energii.

Dodatkowo, rosnące płace w połączeniu z obecnym spadkiem wartości pieniądza będą napędzać jeszcze wyższą inflację. Dlaczego? Przedsiębiorcy będą zmuszeni ponosić jeszcze większe koszty utrzymania pracowników, więc wielu z nich będzie musiało podnieść ceny oferowanych produktów czy usług.


 

Komentarze (24)    dodaj »

  • kasia

    Nie ważne ile dostanę na rękę lecz co za to potrafię nabyć. Niestety z wyjątkiem Konfy wszyscy prześcigają się w rozdawnictwie zabranym nam pieniędzy. Od razu zadeklarować podwyżkę o milion. To tylko kwestia ustawienia drukarki.

  • kwiatowe

    Inflacja mniejsza niz 20% to bedzie sukces z taka polityka. Masa bezwarosciowych pieniedzy na rynku.

  • Kik

    Za podwyżka płacy minimalnej idzie drożyzna drożyzna i jeszcze raz drożyzna

  • Aha

    Może być drożyzna bez podwyższania płacy minimalnej. Czy tak by było ci lepiej?

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również