Wiadomości z Rudy Śląskiej

Premier Morawiecki: "W Rudzie Śląskiej powstanie nowa strażnica PSP"

 • Dodano: 2021-12-22 17:00, aktualizacja: 2021-12-23 23:31

W centrum Rudy Śląskiej zostanie wybudowana nowa strażnica Państwowej Straży Pożarnej. Tę dobrą informację dla miasta przekazał dziś premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w naszym mieście.

Nowa strażnica PSP w Rudzie Śląskiej 

W grudniu 2021 r. Komenda Miejska PSP w Rudzie Śląskiej pozyskała grunt pod budowę strażnicy. Znajduje się on w centrum Rudy Śląskiej przy ulicy Piotra Niedurnego, a jego łączna powierzchnia to 1,2743 ha. Wielkość działki i jej usytuowanie pozwoli na zastąpienie obecnie funkcjonujących dwóch Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych (JRG nr 1 i JRG nr 2) w jedną. 

Obecnie trwają starania o uzyskanie finansowania strażnicy. Premier Mateusz Morawicki w swoim wystąpieniu zaznaczył, że tę długo wyczekiwana inwestycja otrzyma finansowanie państwa – 40 mln zł to środki ze strony państwa, na wybudowanie nowej strażnicy. Po to, by mieszkańcy czuli się bezpieczniej i lepiej zaopiekowani.

- Kolejna inicjatywa, o którą samorządowcy z tego miasta zabiegali to nowa strażnica dla PSP. To z dawna wyczekiwana inwestycja. Ważna jest ta współpraca między rządem a samorządem dla dobra mieszkańców. Wszystko to robimy dla dobra mieszkańców – powiedział premier.

Budowa nowej strażnicy poprawi efektywność działań PSP

Komenda Miejska PSP w Rudzie Śląskiej wraz z JRG nr 1 mieści się w budynku zbudowanym na początku XX wieku, modernizowanym i rozbudowywanym w jego latach sześćdziesiątych. W świetle obowiązujących wymagań budynek nie spełnia już funkcji, do jakiej został przeznaczony, a jego dostosowanie do obecnie obowiązujących przepisów sanitarnych, bhp i techniczno-budowlanych jest niemożliwe. Podobnie jest z JRG nr 2, wchodzącej w skład struktury organizacyjnej Komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej. Stan obu placówek znacznie utrudnia gotowość operacyjną PSP. 

- Budowa nowej siedziby w tej lokalizacji poprawi sprawność i efektywność działań ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej, a w konsekwencji przyczyni się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa mieszkańców miasta i województwa - czytamy na stronie KPRM.

Zobacz także

Komentarze (17)    dodaj »

 • Wonzpisem

  Pinokio był Naszej Rudzie? A miałem przygotowaną skrzynkę przygniłych pomidorów! Teraz się zmarnują...

 • zadwolona z życia

  dzieki rządowi mam wiekszą emeryture, dziękuję za ten wspaniały nowy polski ład, trzymamy kciuki byscie jak najdłużej rządzili, dobrze żeście pozabierali troche tym co mają gigantyczne emerytury a mi dołożyliście 300 zł :)

 • Mama 3x500+

  cudowny jest nasz Rząd, wspaniały jest nasz Urząd Miasta

 • Achim

  Amen

 • wierni wyborcy

  przepraszam nasz Rząd za niektórych miejscowych prostaków i dziekujemy za tak wspaniałą inwestycję w naszym mieście

 • Vipek

  A jaka to jest inwestycja ?? jakie przychody i zyski będzie generować ?? to jest tylko koszt , dodatkowy koszt w każdym wymiarze !!!!

 • Maria

  Dziękujemy za aprobatę Panie Premierze i fundusze które zostaną przydzielone na ten zacny cel. Niestety czytając komentarze, wielu nie widzi żadnych pozytywów w działaniu władz naszego miasta. Ja wiem jedno, jeśli Pan Andrzej Małysiak - Komendant PSP, który jest zasłużoną osobą dla naszego miasta, to popiera, to ja również. Kto jak kto, ale Pan Komendant najlepiej wie czego potrzeba w naszym mieście by zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Bardzo go cenię bo na własne oczy widziałam jak wiele dobrego zrobił. Trzymam kciuki za to przedsięwzięcie. Wesołych Świąt.

 • Starszy sikawkowy

  Reklama dzwignia handlu a jak wiedzą zainteresowaniu Komendant PSP lubi autoreklamę

 • observer

  Znowu Pinokio rozdaje nie swoje?

 • Padre

  Tak? Poprawi się? Tylko że teraz do wszystkich będą mieć dalej nie licząc Fryny. Jaki będzie czas dojazdu na Halembe czy Orzegów, jak będzie tylko jedna jednostka? Śmiem twierdzić że bezpieczeństwo mieszkańców miasta będzie zagrożone.

 • Paweł

  Ta strażnica jest potrzebna jak wrzód na tyłku.

 • wit

  Jedna strażnica zamiast dwóch i będzie bezpieczniej? Przecież to dłuższy czas dojazdu do pożarów czy wypadków.

 • olo

  Przecież to Państwowa Straż Pożarna wiec dlaczego siedziba bedzie finansowana z pieniędzy przekazanych samorządowi?

 • Karl

  Przekazanie jakichkolwiek pieniędzy rudzkiemu (zresztą nie tylko rudzkiemu)samorządowi podchodzi pod niegospodarność. Niech przynajmniej wyznaczą kogoś do pilnowania wydatków tej inwestycji... a najlepiej zlikwidować w cholerę te wszystkie samorządy.

 • lol

  i niech wszystkim rządzi I sekretarz KC z Warszawy :) Gdzie wy towarzyszu się uchowaliście.

 • kurde bele

  ja to je w tyj polszy tzw."polszy ład"z jednego mjecha w drugi mjech haha

 • Em41

  Napisz do Tuska i Jachiry do Gawlowskiego iNeumana -oni ci sfinansuja twoja glupote !

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.