Wiadomości z Rudy Śląskiej

Prezydent Grażyna Dziedzic: Obawiam się o stygmatyzację rudzian

 • Dodano: 2020-08-07 06:00, aktualizacja: 2020-08-08 09:42

Poniżej przestawiamy komentarz prezydent Grażyny Dziedzic dotyczący umieszczenia Rudy Śląskiej na czerwonej liście powiatów z dodatkowymi obostrzeniami sanitarnymi.

Już od kilkunastu dni odnotowujemy w naszym mieście duży przyrost zakażeń koronawirusem. Przypomnę jednak, że większość wykrytych przypadków dotyczy ogniska w ruchu Bielszowice KWK Ruda, gdzie siłą rzeczy załogę w dużej mierze stanowią mieszkańcy Rudy Śląskiej.

Jako władze samorządowe jesteśmy zaskoczeni samą formą przekazu tej decyzji. Po raz kolejny bowiem usłyszeliśmy o zapowiedziach niepopartych konkretnymi aktami prawnymi. Podczas porannej konferencji prasowej dowiedzieliśmy się w zasadzie tylko tyle, że znaleźliśmy się na tzw. „czerwonej” liście powiatów, gdzie od najbliżej soboty wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia. Dopiero kilka godzin po niej na stronie internetowej ministerstwa zdrowia przedstawiona została lista powiatów oraz szczegóły obostrzeń. Są one następujące:

- obowiązek noszenia maseczek w każdej przestrzeni,
- zamknięte siłownie,
- zamknięte kina,
- zakaz organizacji imprez kulturalnych,
- wydarzenia sportowe bez publiczności,
- w restauracjach i kawiarniach 1 osoba na 4 m²,
- w kościołach 1 osoba na 4 m²,
- limit 50 osób uczestniczących w weselach i uroczystościach rodzinnych,
- w komunikacji zbiorowej limit osób wynoszący 50% miejsc siedzących.

Przedstawiony wykaz nie rozwiewa jednak wszystkich naszych wątpliwości. Nasuwa się pytanie, co z przedszkolami, które normalnie teraz funkcjonują i pełnią dyżur letni? Druga kwestia dotyczy transportu zbiorowego. Ruda Śląska nie jest samotną wyspą. Jesteśmy częścią ponad dwumilionowej metropolii. Mamy wspólną komunikację autobusową, tramwajową i kolejową. Nie wyobrażam sobie, jak w praktyce ma zostać wprowadzony w życie limit podróżujących w środkach transportu zbiorowego w Rudzie Śląskiej w sytuacji, kiedy dotyczy to połączeń z innymi miastami. W tej sprawie do ministerstwa zwrócił się już Zarząd Transportu Metropolitalnego, który tak jak i my stoi na stanowisku, że wskazane wytyczne nie uwzględniają specyfiki naszej aglomeracji.

Podobnie jak zdecydowana większość mieszkańców Rudy Śląskiej czekam z niecierpliwością na dalsze konkrety dotyczące organizacji tzw. „czerwonej strefy”. Przypomnę, że zgodnie z zapowiedziami obostrzenia mają wejść w życie już od najbliższej soboty. Zostało nam zatem mniej niż 48 godzin.

Na koniec wyrażę także swoją obawę o to, czy taki podział na strefy nie spowoduje stygmatyzacji naszych mieszkańców. Już w czerwcu to „przerabialiśmy”, kiedy z kraju dobiegały sygnały o gorszym traktowaniu mieszkańców województwa śląskiego tylko z tego powodu, że to właśnie w tym tutaj odnotowywano najwięcej przypadków zakażeń. Obym w tym przypadku się myliła...

Zobacz także

Komentarze (44)    dodaj komentarz »

 • Otokar

  Niech panowie górnicy przychodzom do pracy w maskach wsiadajac do szoli zdezynfekują rynce niech pracujom calom szychta w maseczkach i niech czesto myjom rynce po szychcie niech wylajzujom na plac w maseczkach i niech nie łażom po marketachjak nie byndom sie pilnowac to zawrzemy gruby i byndom puszki po chasiokach zbieroć.

 • Kris

  Dziedzic się boi o stygmatyzację Rudzian, no to co mamy zrobić ? udawać że wirusa niema i mieć wszystko w [...]ie

 • JANEK

  JAK NIE MA BYĆ ZAKAŻEŃ ,SKORO OSOBY PRACUJĄCE NA KOPALNI MAJĄ WYNIKI POZYTYWNE BEZ POBIERANIA PRÓBEK .TU CHODZI TYLKO O ZAMKNIĘCIE KOPALŃ !

 • Kris

  Ja te gorole szukaja pretekstu .Jo mieszkom kole cztyrech grub (jak gorol nie wiedza-kopalnia)i jakos cicho a jeszcz mom trzch w rodzinie co robia na dole .Te nieroby.pasorzyty nie maja pomyslu(rzad)a i tak im sie nie udo aSasinowi chyba braklo kasy co wydol na pseudo wybory i juz kombinuje jak zarobic jo mu podpowiem nich wyplaty gornikom nosza listonosz to zarobi na nastypnym przekrycie

 • boluś

  No i z popsutyj fonntanny wylazła uśmiychnieto żaba .

 • Rudzianin

  Minister i spółka zrobili z siebie debili i tyle.Tak sobie mysle ze jak np pójdę na rower. O bede robił jakieś kółka np na granicy Kochłowic i Katowic...to czy będę na przemian chory-zdrowy-chory-zdrowy-chory-zdrowy...

 • Wjk

  Hahaha górnicy popierali Dudę to macie dobrze wam tak. Kolorz mówił na biesiadzie zawsze Pan może na nas liczyć. Wcale mi ich nie żal. Jak mówią karma wraca. Rozpasane towarzystwo. Ciągle im mało kasy. Kopalnie straty przynoszą a ci barboórka 14 olowkowe bony wczasy tanie która firma ma takie przywileje. Na kopalniach zero modernizacji tylko przejadanie kasy. Jeszcze podwyżek chcą. Chamstwo i tyle

 • Tutuś

  Pomysl baranku co do tego ma zwykly ryl czy to On podejmuje jakiekolwiek decyzje on tylko robi co mu każą wiec może swoje flustracje wylejesz na osoby decyzyjne a nie na ludzi którzy chcą wyzywic swoje rodziny

 • Kghm power

  Dokładnie, do roboty niech się zabiorą, a nie tylko biadolić jak im to źle pracować 2h dzienne

 • Były górnik z KWK Bielszowice

  Zjedź roz nadoł i przerob jedna szychta jak jest 29°C i 19% tlenu i z jajec ci bydzie kapać to pogodomy Baranie .Takich jak ty było wielu i po pierwszej szychcie już nigdy dołu nie widzieli.

  • Były górnik z KWK Bielszowice
   2020-08-10 18:38
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Wkurzona

  Siedząc w domu od kilku miesięcy. Naprawdę miałam szansę zarazić się niewiarygodnie dużą. Nie wiem, chyba tylko powietrzem na śląsku. Rozumiem, że w moim mieście jest najwięcej zakażeń, ale czy to oznacza, że od razu każdy jest chory.

 • Rudzianka

  Chciałabym wiedzieć ile tych zakażonych przybyło w Rudzie Śląskiej skoro tylko Nas wsadzili do czerwonej strefy. Przecież na kopalniach pracują ludzie z różnych przyściennych miast.

 • gorc]

  gdzie wy macie kurw.... wirus chyba u siebie w doma tego ministra to strasznie po[...]iło na tylu ile ludzi się zna nikt nie ma i nie miał wirusa a ni nikt z ich rodzin, minister niech założy maska i niech siedzi w doma, som nie wie co godo bo wiecznie naćpany, a te testy to na ropuchach mozecie robić, bardziej wiarygodny jak dla mnie był by test trzeźwości chociaż nie pije ale bym uwierzył ze mam parę promili, masakra co robicie z tym krajem

 • Ed

  Gratuluje komentującym dobrego samopoczucia, któzy dalej uważają że Ruda Śląska jest niczemu nie winna. Otóż kopalnie są wszędzie, i górnicy również, w tym w miastach sąsiadujących a czego takiego jak w Rudzie Śląskiej nie ma miejsca. Rudzianie jak widać lubią przodować w negatywnych świetle i jeśli będą gdzieś wskazywanie palcem to tylko dlatego że sobie na to zasłużyli. Wstyd a zrzucanie winnych na innych świadczy o tym że rudzianie nie dorośli.

 • Lola

  Baran jest mądrzejszy od ciebie.

 • Hanys

  Widać że Gorol [...]o wiysz [...]u.

 • Cdn

  Prezydent Rybnika pisze list otwarty , szkoda że my nie mamy PREZYDENTA.

 • rychu

  Człowieku daj się zbadać bo mi to wygląd, że jak będą chmury to też z powodu P. Dziedzic, napisz list zamknięty i schowaj go głęboko. Boże już mnie to mierzi, czy portal nie planuje wyłączyć tego forum bo tu prawie nie ma niczego co dało by czytającym jakąś wiedzę, prawie same chore i nienawistne ataki ludzi, którzy mają jakieś głębokie problemy.

 • Ruda

  No to cwaniaki z wiejskiej zrobcie testy w dużych spolkach skarbu panstwa np. kghm i co wyjdzie? Grypa jest wszędzie a tylko chodzi o zamkniecie kopaln z RS (zgodnie z planem sasina). Nad morzem tysiace ludzi virus w normie, powiat z najwieksza iloscia wzrostu warszawa a z 20 jest juz 19. Na 16.08 jest planowana duza demonstracja w wwie. Trzeba znowu zatrzymac górników w klatkach. No slask do zaorania. Czy sie obudzimy?

 • Slazaczka

  Górnicy nad morzem, a koronowirus tylko w Rudzie Śląskiej, miejcie jaja, a nie blokujecie koroną i obostrzeniami.Ślązacy sobie bez goroli dadzą radę ‼️Każdy sposób dobry na zamknięcie kopalń..

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.