RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Prezydent miasta nie otrzyma wotum zaufania? Będzie referendum?

 • Dodano: 2022-05-26 13:15, aktualizacja: 2022-06-07 08:32

Już niebawem radni miasta wezmą udział w najważniejszym głosowaniu w ciągu roku – podejmą decyzję, czy udzielą aktualnie rządzącej Grażynie Dziedzic wotum zaufania i absolutorium. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że już trzeci raz z rzędu ich nie otrzyma. Czy w naszym mieście odbędzie się referendum w sprawie odwołania obecnej pani prezydent?

Brak poparcia radnych

O prawdopodobnym braku wotum zaufania dla Grażyny Dziedzic mówił Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej, w Rozmowie Dnia Radia Piekary. Podkreślił, że w mieście od lat panują rządy mniejszościowe – obecna pani prezydent nie ma poparcia większości Rady Miasta. Krzysztof Mejer twierdzi, że mimo to wraz z Grażyną Dziedzic starają się rządzić miastem i je rozwijać.

Przed nami najważniejsze posiedzenie Rady Miasta

Radni zagłosują nad udzieleniem Grażynie Dziedzic absolutorium i wotum zaufania już na najbliższym, czerwcowym posiedzeniu Rady Miasta. Wiceprezydent jest niemalże pewny, że już po raz 3. pani prezydent wotum nie otrzyma. Co ciekawe, dwukrotny brak wotum zaufania może skutkować zorganizowaniem referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta, jednak radni nie zdecydowali się na taki krok. Z czego wynika takie, a nie inne głosowanie radnych? Jak twierdzi wiceprezydent, powodem są różnice polityczne.

- Brak wotum zaufania to decyzja polityczna, a nie merytoryczna. Proszę zwrócić uwagę na strategiczne dokumenty, jakie przedkładaliśmy radzie za każdym razem. Wykonanie budżetu było zawsze pozytywnie oceniane przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Radni przyjmowali w drodze uchwały sprawozdanie z wykonania budżetu, ale w przypadku udzielenia absolutorium i wotum zaufania kierowali się, w moim odczuciu, kryteriami politycznymi, a nie merytorycznymi. – mówił wiceprezydent na antenie Radia Piekary.

Jego zdaniem to głosowanie jest jedyną okazją dla radnych, aby zamanifestować swoją postawę wobec obecnej władzy.

Radni boją się referendum?

Dlaczego radni dotychczas nie zdecydowali się na zorganizowanie referendum w sprawie odwołania prezydenta? Głównym powodem może być fakt, że w przypadku nieskutecznego referendum, Rada Miasta zostanie rozwiązana. Jest zatem bardzo prawdopodobne, że właśnie to powstrzymuje radnych przed podjęciem decyzji o referendum.

Całej rozmowy z wiceprezydentem możecie posłuchać poniżej!

Zobacz także

Komentarze (49)    dodaj »

 • Obeznany

  Sytuacja finansowa miasta nie wygląda zbyt dobrze! Świadczy o tym choćby fakt, że miasto nie ma środków by wypłacić podwyżki dla nauczycieli zagwarantowane przez min. Czarnka!

 • Lyjo

  Mom już dość tego celebryty. Nikt go nie chce, a jego jest pełno. Mieszkańcy głosowali na kogoś innego, GD go wciągła na stołek, a ten uważo że je boss.

 • Roma

  Pisz za siebie,a nie głoś,że nikt go nie chce ,Będą wybory wybierzemy może kogoś innego Teraz ktoś tym miastem musi rządzić Czy obecna władza robi to źle?Na pewno nie gorzej od poprzedników.Też aż tak mocno bym nie krytykował Mejera ,bo ma głowę na karku,potrafi się wypowiadać i ma pojęcie o tym co robi .Krytykujecie go z każdej strony,ale nikt nie potrafi uzasadnić rzeczowo za co .Takie bla,bla , bla Prostactwo ,że aż wstyd Poziom bolusia

 • boluś

  CYGON ? To tumaczy tyn bełkot !

 • Tomasz

  W Rudzie Śląskiej nie ma już prezydenta, jest tylko vice (celowo nie pisze stanowiska, z braku szacunku). Pani prezydent powinna sobie darować tą kadencje odpocząć, wyleczyć i na emeryturę. Cała reszta vice niech się bije o stołek. Raczej nie będą chcieli bo mniejsza kasa. Nasz rudzki pinokio ciągle biadoli o pieniądzach o sam trzepie kasę niemałą kase z UM i PWiK.

 • Kozel

  Kto pójdzie na referendum ? 1000 działaczy i ich rodzin ?Szkoda kasy na te bzdury.

 • ja

  Już widzę co sobą reprezentujecie , żałośni hejterzy , wiecznie niezadowoleni z wszystkiego , wszystkich opluwający ,krótko mówiąc boroki którym w życiu nic nie wychodzi Referendum i tak nie będzie więc schowajcie się do budy i tam sobie poszczekajcie.

 • boluś

  Ksyś? cy kiery z [...]owlazów ?

 • ana

  Kiedy na BIP-e pojawią się wszystkie oświadczenia majątkowe ?

 • Ania

  Referendum to sprawa polityczna, ale nie zmienia to faktu że jako Ruda Śl. zostaliśmy daleko w tyle .Nie mamy rynku na którym można by odpocząć i napić się kawy, brak parków z prawdziwego zdarzenia, placów zabaw, miejsc kultury,nowoczesnej architektury. W centrum miasta zdezelowana nieczynna fontanna, brudne płyty placu, brak poszukiwania inwestorów i nowoczesnych architektonicznych rozwiązań. Ludzie wyjeżdżają z miasta poszukując jakichkolwiek atrakcji. Tak się dzieje jak ekipa rządzi za długo.Potrzeba Zmiany i to w Zarządzie i Radzie!!!

 • Stefek

  Z tego co widzę to 18 osób z komentujących jest za referendum ale zdaje się że już 2 razy próbowano odwołać władz i nie bardzo się to udało z prostego powodu, ludzie to olali a referendum kosztowało ponad 100 tyś zł. Mam takiego pomysła żeby pomysłodawcy takiego referendum zlecili badanie opinii publicznej czy warto wywalić kolejne tysiące zł. Bo jeżeli okaże się że ludzie nadal to olewają to za 100 000żł zafundują sobie uśmiech Pani Prezydent która podziękuje mieszkańcom za nieuczestniczenie .

 • Maria

  Pani Grażyna i Pan Krzysztof to najlepsi prezydenci jakich miało nasze miasto. Żaden inny poprzednik nie rządził miastem tak dobrze.

 • mila

  Kurła oni najlepsi z której strony .

 • Vipek

  W swojej wypowiedzi zdezawułowała Pani sam system rządzenia w tym mieście , chory i całkowicie pozbawiony sensu. 2 zarządców , a może jeden , a p.K. nie jest prezydentem , i nigdy nie będzie!

 • Mario

  Maryśka już kiedyś ci pisałem żebyś zmieniła dilera

 • klaun do cyrku

  łubududubu łubudubu, szczególnie klaun meyer który na plecach dziedzic próbuje wybić się do ogólnokrajowej polityki ale coś mu nie idzie, mimo że choćby ten portalik do prawie każdego artykułu o rudzie wstawia jego mordę.

 • bnjhk

  "Brak wotum zaufania to decyzja polityczna, a nie merytoryczna."To sugerowanie, że zarzuty są niemerytoryczne, tylko zależne od sympatii politycznych to albo naiwność, albo robienie z mieszkańców idiotów. Miasto się stacza - ileż można ignorować fakty?

 • WYBORCA

  Kto ci powiedział ,że miasto się stacza ? Za którego prezydenta niby było lepiej ? Po co wybory ,gdzie większość decyduje o tym kto ma sprawować władzę a potem kilku niespełnionych oszołomów raz za razem domaga się referendum.

 • boluś

  I SŁUSZNIE ! COŁKO TA MAFIA ZARZĄDCZO NA ZBITY RYJ !

 • Karl

  Nie martw się Bolek, czas heterosceptykow się kończy w tym mieście, czy będzie lepiej to inny temat...

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.