Wiadomości z Rudy Śląskiej

Radni nie zgodzili się na podwyżkę cen za wywóz śmieci!

 • Dodano: 2019-10-30 15:00, aktualizacja: 2019-12-16 10:42

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Ruda Śląska, radni nie zgodzili się na podwyżkę cen za wywóz śmieci!

Kilka dni temu w Biuletynie Informacji Publicznej pojawił się projekt uchwały ustalającej nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Stawka za odbiór segregowanych odpadów z 21,70 zł miała wzrosnąć do 29 zł od osoby. Za odpady niesegregowane mieszkaniec miałby zapłacić 58 zł. Obecnie jest to 43,40 zł.

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu uchwały, przy ustalaniu wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wzięto pod uwagę między innymi koszty związane z:

 • odbieraniem,
 • transportem,
 • zbieraniem,
 • odzyskiem
 • i unieszkodliwianiem odpadów komunalnych,
 • tworzeniem i utrzymywaniem punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych,
 • obsługą administracyjną systemu,
 • a także edukacją ekologiczną w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.

Miasto musi sprostać także wymogom ustawy, która wymusza na samorządach doprowadzenie do sytuacji, w której stosunek śmieci segregowanych, do niesegregowanych będzie coraz większy. Wymagany poziom recyklingu papieru, plastiku, szkła i metalu rośnie z każdym kolejnym rokiem. O ile jeszcze w 2013 roku, kiedy obowiązek ustawowy wszedł w życie, próg segregacji wynosił 12%, przy czym z każdym kolejnym rokiem rósł o 2 punkty i jeszcze dwa lata temu, w 2017 roku, wynosił 20%. Skok nastąpił w kolejnym, 2018 roku, kiedy poziom wymaganego recyklingu wzrósł do 30%. Mało tego, w tym roku próg znowu wzrósł o kolejnych 10%, a w 2020 ma już wynosić 50%!

- Przed gminami stoi wymóg osiągnięcia wymaganych przepisami prawa poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła oraz ograniczenie składowania odpadów ulegających biodegradacji. Celem uniknięcia kar za ich nieosiągnięcie Miasto musi prowadzić szeroką edukację ekologiczną mieszkańców, przedsiębiorców oraz administratorów nieruchomości w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, co będzie wiązało się z większym nakładem finansowym. Miasto ponosi również koszty związane z likwidacją tzw. dzikich wysypisk - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

System gospodarowania odpadami komunalnymi powinien się samofinansować

Miasto podjęło decyzję o podwyższeniu cen za wywóz śmieci, powołując się na ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zgodnie, z którą system gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany przez samorząd powinien się samofinansować. To przekłada się na obowiązek ustalania wysokości ponoszonych przez mieszkańców gmin opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - na poziomie zabezpieczającym pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Innymi słowy, miasto nie może dopłacać do systemu gospodarki odpadami. Tylko w tym roku miasto do wywozu śmieci dopłaciło ok. ośmiu milionów złotych.

- Założeniem ustawodawcy było samofinansowanie się systemu, co oznacza, że dochody z tytułu opłaty za śmieci powinny pokryć koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w gminie. Mając na uwadze powyższe zaistniała konieczność podwyższenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. - Z przeprowadzonej analizy dochodów i wydatków wynikło, że w latach 2015-2018 Miasto Ruda Śląska dołożyło z Budżetu Miasta środki brakujące na funkcjonowanie systemu w wysokości 18.120.716,34 zł. Szacunkowo Miasto Ruda Śląska w 2019 roku dołoży z Budżetu Miasta około 8 mln zł.

Burzliwa dyskusja radnych

Decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu projektu uchwały wczoraj miała podjąć Rada Miasta Ruda Śląska. Po burzliwej dyskusji ostatecznie radni z klubów Koalicji Obywatelskiej i PiS nie zgodzili się na zwiększenie cen za wywóz śmieci.

- Mamy niesamowicie trudną sytuację i to z dwóch stron. Pierwsza to mieszkańcy, bo jest im fundowana druga podwyżka w tym roku. Pierwsza była o 50% z 14,50 zł na 27,70 zł. Po kolejnej podwyżce mieszkańcy za wywóz śmieci mają płacić 29 zł. Czyli w ciągu kilku miesięcy podwyżka o 100%. Jakie są powody tej podwyżki? Na pewno jest tych powodów kilka. Jednym z ważniejszych jest - brak konkurencji. Na naszym rynku dominują dwie firmy. Można sobie zadać pytanie, dlaczego one między sobą nie rywalizują, tylko przystępują do konsorcjum. Ceny rosną pomimo wzrostu poziomu selektywnej gospodarki odpadami. Ten poziom zwiększa się z roku na rok. Ceny powinny spadać, niestety tak się nie dzieje. Oczywiście trzeba tutaj uwzględnić wyższe koszty prądu czy transportu śmieci. Jeżeli przyjmiemy tę uchwałę, to będziemy nie tylko w województwie, ale iw całej Polsce w czołówce miast z najdroższymi opłatami za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jestem przekonany, że jeżeli pójdziemy tą drogą, to za kilka lata ta kwota będzie wynosiła 40 złotych albo więcej. Oczywiście tutaj potrzebne są rozwiązania systemowe - mówił radny Mariusz Pakuza.

To, co nam się tu proponuje, jest zatrważające. Dwie podwyżki w stosunkowo krótkim czasie. Staramy się rozumieć to, że miasto nie powinno dopłacać do gospodarki odpadami. Staramy się rozumieć to, że przedsiębiorstwo również ponosi coraz większe koszty w związku z tym, że ceny na wysypisku czy utrzymania taboru rosną. Chciałbym zwrócić uwagę na to, że mimo tego zrozumienia trudno jest pojąć, czemu jesteśmy skazani na monopolistę. Czemu nie możemy dokonać wyboru, który być może spowodowałby obniżenie tych kosztów. Może propozycja spółki miejskiej i powrotu do sytuacji, która była wcześniej jest dobrą propozycją, ale my wiemy, jaka jest obecnie nasze sytuacja, że my nie mamy zwyczajnie na to pieniędzy. A te pieniądze musiałyby tu być bardzo duże - mówił radny Witold Hanke.

Ostatecznie Rada Miasta nie podjęła decyzji o podwyżce cen za wywóz śmieci. 8 radnych głosowało za podwyżką, 13 było przeciw.

Jakie mogą być skutki tej decyzji? Miasto ostrzega

Jak ostrzegają władze miasta, decyzja ta w przyszłym roku może skutkować częściowym brakiem środków na wypłaty dla nauczycieli i innych pracowników samorządowych.

– Aktualna stawka "opłaty śmieciowej" jest niedostosowana do cen rynkowych. Aktualnie wynosi ona 21,70 zł, a żeby system się zbilansował, powinna być na poziomie 29 zł - tłumaczy wiceprezydent Mejer. - Jesteśmy "niewolnikami" ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W kwestii gospodarowania odpadami pozbawiono nas samorządności. Nie możemy nic zrobić - dodaje.

Władze miasta informują, że konsekwencją niepodjęcia uchwały śmieciowej i uchwały dotyczącej nowych stawek podatku od nieruchomości będzie dodatkowa "dziura budżetowa” w wysokości 14 mln zł.

A jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii? Czy radni podjęli właściwą decyzję?

Zobacz także

Komentarze (75)    dodaj komentarz »

 • Mieszkanec

  Mejer chce siła zmusić do powstania spalarni.Ciekawe ile mu skapnie za ten interes życia.

 • boluś

  Fto z szacownych zwolenników spalarni i kompostowni zadoł se trud przeczytanio ROŚ kireyjsi z lokowanych w Rudzie tzw. ecoinwestycji niy wspomna już o przemyślyniu tematu? poszukejcie se co było w Bielsku-B. ze spalarniom odp.medycznychpolecom ulotka stowarz. które z niom walczyło.

 • Ryl

  Prawda jest taka że przy następnym głosowaniu podwyżka przejdzie. Większość radnych w naszym mieście to marionetki carycy. Cóż sami ich wybraliśmy.

 • tomtom

  Zrezygnujmy z Mejera i Tonsmeiera !

 • olo

  Radny kradnie a cała gmina na dnie

 • Viktory

  Kochani radni co głosowali przeciw podwyżce. Reszta co głosowała za niech pozostanie bez diety.

 • Ernest_Vitczok

  Miasto tymi podwyżkami nie rozwiązuje przyczyny tematu śmieci, a jedynie skutek. I najwyraźniej zupełnie brakuje pomysłu jak rozwiązać przyczynę tak drogich śmieci skoro w ciągu roku drugi raz podwyżka, to droga na skróty. Radny PiS ma rację idąc tą drogą pod koniec kadencji zapłacimy 40 zł za segregowane. Tłumaczenie, że zmieniły się koszty firmy..... A co nas to obchodzi jest kapitalizm, wolny rynek nie ta firma będzie inna! Problem taki, że ta działająca u nas firma to "potwór" stworzony przy współudziale miasta i to wszystko obecnie działa na zasadzie układu! A płacą za to mieszkańcy! Brawo radni dobra decyzja, Nie dla podwyżek za śmieci!!!!

 • ja

  wypowiadasz sie na temat o ktorym nie masz zielonego pojecia. Zadna inna firma tu nie przyjdzie bo nikt nie zainwestuje miliony zlotych w nowe pojemniki przy 2 letniej umowie. Firma PreZero i miasto Ruda Śląska muszą wspólnie wybudowac RIPOK to jedyny sposob na uratowanie miasta! Mamy takie a nie inne ceny bo ludzie protestowali bo nie chcieli ripoka! podziekuj ludziom za ich bezmyslność! Cena i tak podskoczy nie wazne kto bedzie przy wladzy po czy pis obojetne i tak bedziemy wozic smieci do innych miast a oni ustalaja stawki! Musimy miec wlasna utylizacje smieci jako miasto!!

 • wkurzony na ja

  Skończ się waść powtarzać, już któryś raz widzę skopiowany tekst. Firm jest wiele, trzeba chociaż zapytać innych firm czy nie są zainteresowane, a nie skazywać się na firmę ciągle zwiększającą opłaty.

 • ja

  inne firmy doskonale wiedza kiedy odbywaja sie przetargi ale logicznie myslac to sie nie oplaca nowej firmie tu inwestowac to taka prosta rzecz do zrozumienie! zostaje tylko budowa ripoka to jedyne co ratuje nas przed podwyzkami!

 • ślepy

  Cała Polska się rozwija a w RSL nie ma kasiory i wieczne zaciskanie pasa to na pewno wina A. Stanii.

 • kawaler miecza

  No faktycznie, jak odejdzie 2 wiceprezydentów to dziura w budżecie zmniejszy się tak znacząco, że nie trzeba będzie żadnych podwyżek. Myślenie w tym mieście ma jednak przyszłość.

 • Zbigniew

  To nie o to chodzi, że znikną wszystkie problemy. Skoro jednak wiecznie ktos ma oszczedzac, sa ciecia, to nie widze powodu, zeby utrzymywac tylu wice z takimi wielkimi uposazeniami.

 • Lis

  A miałeś może okazję zapoznać się z kwotami jakie szanowni vice otrzymali w ramach premii? Wraz z premią prezes szpitala robi się bardzo pokaźna kwota. Wiadomo, że bez vice więcej na głowie ma pierwszy Prezydent, z drugiej strony ustawy nie regulują ich zarobki, a skoro jest tak bardzo źle to oszczędności powinno się poszukać w ich kieszeni!

 • Trynkiewicz

  oj ten krzysiek to klamczuszek. ze tez on dalej na tym stolku siedzi nie da sie go jakos stad eksmitowac?

 • Olek

  Nie. Bo dobrze Grazi obrabia "ogródek". Nikt w miescie go nie chce, a Ona zaś go wzieła na garnuszek

 • Rudzianin

  Panie Mejer Panu już dziękujemy!!!Na Hutę i tych praiwe 800 osób też Pan ma wylane bo jak sam Pan powiedział jest w Rudzie niskie bezrobocie bo 3% to nic się nie stanie jak zamkną jeden z największych zakładów w mieście.. Podwyżka śmieci i wiele innych Pana "Widzimisie"

 • epcyć to

  3% powiadacie? Ciekawe jak to liczycie. Sporo młodych znajomych mieszka za granicą. Zapewne już ich nie liczycie pomimo, że są zameldowani tutaj ;)

 • łone mielone

  Dlaczego z moim podatków mamy sponsorować nierentowną firmę ?? co mnie to obchodzi ?

 • Auger

  Niech poopcina dotacje kościolowi za światło i remonty będzie miała na śmieci

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.