Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Radni nie zgodzili się na podwyżkę cen za wywóz śmieci!

 • Dodano: 2019-10-30 15:00, aktualizacja: 2019-12-16 10:42

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Ruda Śląska, radni nie zgodzili się na podwyżkę cen za wywóz śmieci!

Kilka dni temu w Biuletynie Informacji Publicznej pojawił się projekt uchwały ustalającej nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Stawka za odbiór segregowanych odpadów z 21,70 zł miała wzrosnąć do 29 zł od osoby. Za odpady niesegregowane mieszkaniec miałby zapłacić 58 zł. Obecnie jest to 43,40 zł.

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu uchwały, przy ustalaniu wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wzięto pod uwagę między innymi koszty związane z:

 • odbieraniem,
 • transportem,
 • zbieraniem,
 • odzyskiem
 • i unieszkodliwianiem odpadów komunalnych,
 • tworzeniem i utrzymywaniem punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych,
 • obsługą administracyjną systemu,
 • a także edukacją ekologiczną w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.

Miasto musi sprostać także wymogom ustawy, która wymusza na samorządach doprowadzenie do sytuacji, w której stosunek śmieci segregowanych, do niesegregowanych będzie coraz większy. Wymagany poziom recyklingu papieru, plastiku, szkła i metalu rośnie z każdym kolejnym rokiem. O ile jeszcze w 2013 roku, kiedy obowiązek ustawowy wszedł w życie, próg segregacji wynosił 12%, przy czym z każdym kolejnym rokiem rósł o 2 punkty i jeszcze dwa lata temu, w 2017 roku, wynosił 20%. Skok nastąpił w kolejnym, 2018 roku, kiedy poziom wymaganego recyklingu wzrósł do 30%. Mało tego, w tym roku próg znowu wzrósł o kolejnych 10%, a w 2020 ma już wynosić 50%!

- Przed gminami stoi wymóg osiągnięcia wymaganych przepisami prawa poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła oraz ograniczenie składowania odpadów ulegających biodegradacji. Celem uniknięcia kar za ich nieosiągnięcie Miasto musi prowadzić szeroką edukację ekologiczną mieszkańców, przedsiębiorców oraz administratorów nieruchomości w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, co będzie wiązało się z większym nakładem finansowym. Miasto ponosi również koszty związane z likwidacją tzw. dzikich wysypisk - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

System gospodarowania odpadami komunalnymi powinien się samofinansować

Miasto podjęło decyzję o podwyższeniu cen za wywóz śmieci, powołując się na ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zgodnie, z którą system gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany przez samorząd powinien się samofinansować. To przekłada się na obowiązek ustalania wysokości ponoszonych przez mieszkańców gmin opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - na poziomie zabezpieczającym pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Innymi słowy, miasto nie może dopłacać do systemu gospodarki odpadami. Tylko w tym roku miasto do wywozu śmieci dopłaciło ok. ośmiu milionów złotych.

- Założeniem ustawodawcy było samofinansowanie się systemu, co oznacza, że dochody z tytułu opłaty za śmieci powinny pokryć koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w gminie. Mając na uwadze powyższe zaistniała konieczność podwyższenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. - Z przeprowadzonej analizy dochodów i wydatków wynikło, że w latach 2015-2018 Miasto Ruda Śląska dołożyło z Budżetu Miasta środki brakujące na funkcjonowanie systemu w wysokości 18.120.716,34 zł. Szacunkowo Miasto Ruda Śląska w 2019 roku dołoży z Budżetu Miasta około 8 mln zł.

Burzliwa dyskusja radnych

Decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu projektu uchwały wczoraj miała podjąć Rada Miasta Ruda Śląska. Po burzliwej dyskusji ostatecznie radni z klubów Koalicji Obywatelskiej i PiS nie zgodzili się na zwiększenie cen za wywóz śmieci.

- Mamy niesamowicie trudną sytuację i to z dwóch stron. Pierwsza to mieszkańcy, bo jest im fundowana druga podwyżka w tym roku. Pierwsza była o 50% z 14,50 zł na 27,70 zł. Po kolejnej podwyżce mieszkańcy za wywóz śmieci mają płacić 29 zł. Czyli w ciągu kilku miesięcy podwyżka o 100%. Jakie są powody tej podwyżki? Na pewno jest tych powodów kilka. Jednym z ważniejszych jest - brak konkurencji. Na naszym rynku dominują dwie firmy. Można sobie zadać pytanie, dlaczego one między sobą nie rywalizują, tylko przystępują do konsorcjum. Ceny rosną pomimo wzrostu poziomu selektywnej gospodarki odpadami. Ten poziom zwiększa się z roku na rok. Ceny powinny spadać, niestety tak się nie dzieje. Oczywiście trzeba tutaj uwzględnić wyższe koszty prądu czy transportu śmieci. Jeżeli przyjmiemy tę uchwałę, to będziemy nie tylko w województwie, ale iw całej Polsce w czołówce miast z najdroższymi opłatami za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jestem przekonany, że jeżeli pójdziemy tą drogą, to za kilka lata ta kwota będzie wynosiła 40 złotych albo więcej. Oczywiście tutaj potrzebne są rozwiązania systemowe - mówił radny Mariusz Pakuza.

To, co nam się tu proponuje, jest zatrważające. Dwie podwyżki w stosunkowo krótkim czasie. Staramy się rozumieć to, że miasto nie powinno dopłacać do gospodarki odpadami. Staramy się rozumieć to, że przedsiębiorstwo również ponosi coraz większe koszty w związku z tym, że ceny na wysypisku czy utrzymania taboru rosną. Chciałbym zwrócić uwagę na to, że mimo tego zrozumienia trudno jest pojąć, czemu jesteśmy skazani na monopolistę. Czemu nie możemy dokonać wyboru, który być może spowodowałby obniżenie tych kosztów. Może propozycja spółki miejskiej i powrotu do sytuacji, która była wcześniej jest dobrą propozycją, ale my wiemy, jaka jest obecnie nasze sytuacja, że my nie mamy zwyczajnie na to pieniędzy. A te pieniądze musiałyby tu być bardzo duże - mówił radny Witold Hanke.

Ostatecznie Rada Miasta nie podjęła decyzji o podwyżce cen za wywóz śmieci. 8 radnych głosowało za podwyżką, 13 było przeciw.

Jakie mogą być skutki tej decyzji? Miasto ostrzega

Jak ostrzegają władze miasta, decyzja ta w przyszłym roku może skutkować częściowym brakiem środków na wypłaty dla nauczycieli i innych pracowników samorządowych.

– Aktualna stawka "opłaty śmieciowej" jest niedostosowana do cen rynkowych. Aktualnie wynosi ona 21,70 zł, a żeby system się zbilansował, powinna być na poziomie 29 zł - tłumaczy wiceprezydent Mejer. - Jesteśmy "niewolnikami" ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W kwestii gospodarowania odpadami pozbawiono nas samorządności. Nie możemy nic zrobić - dodaje.

Władze miasta informują, że konsekwencją niepodjęcia uchwały śmieciowej i uchwały dotyczącej nowych stawek podatku od nieruchomości będzie dodatkowa "dziura budżetowa” w wysokości 14 mln zł.

A jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii? Czy radni podjęli właściwą decyzję?

Zobacz także

Komentarze (75)    dodaj komentarz »

 • RosaZNosa

  Skołuj se no jaki słownik.

 • KozaZRosy

  Nie czepiaj sie. Inaczy nie umi

 • Zbigniew

  Wiborne. Nie klepnęli teraz klepną na kolejnej sesji po cichu. Krzysiek sie zdenerwuje i klepna. A w ogole to dwoch wice do likwidacji.

 • RosaZNosa

  jednego trza by rzeczywiscie zostawic bo grazyna albo na urlopie albo na zwolnieniu albo w gorach i nad morzem

 • Takie tam

  Tak jak zeszłego roku pierwsze głosowanie większość przeciw przy drugim głosowaniu juz wszyscy są

 • Zbigniew

  Dokładnie tak samo.

 • Prezydent

  Potrzebne są cięcia kosztów po co nam aż trzech prezydentów co zarabiają kokosy jak starczyło by jeden zacznijmy od tego !!!!!

 • Rosa Andrzeja

  Tak ciekawie piszecie, na poziomie eksperckim. Pewnie najbliżsi byliby dumni z was. Nie jeden szef dowiedział by się jaką perełkę zatrudnia. Rozumiem skromność. Nie pozwala się podpisać.

 • RosaZNosa

  andrzej obudz sie ze$%^# sie

 • rudzianin

  Po co nam trzech Prezydentów skoro nie umieją rozwiązać problemu ,na wszystko jeden sposób dźwignąć opłaty i po kłopocie !! W innych miastach opłaty dużo niższe cuda???

 • r...

  A po co nam 25 radnych?

 • olo

  A po co przy każdej administracji Rada Osiedla? To są pytania z gatunku tych, na które nie ma odpowiedzi.

 • ja

  Brak RIPOK bo ludzie protestowali, brak spalarni bo ludzie protestowali! Podwyzki w koncu i tak beda! to wasza wina ludzie wy protestowaliscie! Ruda Slaska nie ma nic do przetwarzania smieci totalnie nic wszystko wymieszane wozimy do innych miast np chorzow, siemianowice, dabrowa! oni ustalaja za ile przyjma nasze smieci! Sami jestescie sobie winni! Smieci to jest tak prosta sprawa, sam utylizujesz masz tanio, jesli nie masz utylizacji to jest drogo to jest tak proste do zrozumienia :/ Podwyzki beda do poki w rudzie slaskiej nie bedzie RIPOKA utylizacji smieci! Niech firma pre zero i miasto wybuduja ripok i gwarantuje spadek oplaty do 20zl albo nizej! no ale po co lepiej narzekac ze smierdzi (nic nie smierdzi i nikomu ripok nie przeszkadza w duzych miastach przyklad chorzow). Wy ludzie jestescie winni nikt inny i zaden pis czy po wam nie pomoze bo oplaty beda i tak rosnąć to normalna rzecz!

 • ja

  Gdzie mieszkasz? Jestem za RIPOK-iem, ale w twojej okolicy. Zgadzasz się?

 • ja

  na karmanskim, oczywiscie ze tak jestem za!

 • joanna

  100% racji, kazde duze miasto powinno miec swoj wlasny ripok!

 • Ukano

  g.... prawda. Zabrze ma swoje wysypisko a i tak płaci się krocie.....

 • spoko

  Ukano nie wiem dlaczego cię minusują masz rację.

 • the truth

  Chętnie bym ci postawił piwo bo mądrze gadasz. Któż mógłby się spodziewać wzrostu cen jak musimy to wywozić do kogoś zanim "sami" to ogarnać.

 • Anna

  Chorzow.19.zł.ruda.sl.ma.lepsze.smieci.ze.az.21.zł.smiech.na.sali

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.