Wiadomości z Rudy Śląskiej

Realizacja budżetu obywatelskiego na 2020 rok w Rudzie Śląskiej wchodzi w decydującą fazę

 • Dodano: 2020-09-19 12:30

Realizacja budżetu obywatelskiego na 2020 rok w Rudzie Śląskiej wchodzi w decydującą fazę. Trzy inwestycje są już gotowe, realizacja jednej trwa, dla sześciu kolejnych wyłonieni zostali już wykonawcy, trzy postępowania przetargowe są w toku. 

- To bardzo trudny rok dla samorządów, ale w ostatnim czasie w zakresie rudzkiego budżetu obywatelskiego dzieje się bardzo dużo. Mam nadzieję, że wszystkie projekty zostaną sfinalizowane – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

W ubiegłą środę rozstrzygnięty został przetarg na jedno z dwóch zadań dużych – skwer przy ul. Solidarności w dzielnicy HalembaInwestycja jest warta ponad 631 tys. zł. Wykonawca na jej zakończenie ma czas do połowy grudnia.

– Zakres prac jest szeroki i obejmuje m.in. wykonanie nawierzchni z kostki brukowej i kamiennej, renowację krzyża i rzeźby, montaż ławek owalnych i prostych oraz stojaka rowerowego, nasadzenia krzewów i wykonanie trawników , a także montaż projektorów w gruncie i słupów oświetleniowych. Projekt przewiduje też wyposażenie części ławek w gniazda USB zasilane przez panel fotowoltaiczny – wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk

Aktualnie trwa budowa siłowni napowietrznej przy Zespole Szkół nr 7 w dzielnicy Ruda. Oprócz montażu pięciu stanowisk z urządzeniami do ćwiczeń zadanie obejmuje także m.in. budowę chodników i dojść oraz wymianę kamery monitoringu na lepszą. Siłownia będzie kosztować 125 tys. zł i ma być gotowa za miesiąc.

Wykonawcy rozbudowy Halembskiej Strefy Aktywności przy Szkole Podstawowej nr 24 został już przekazany plac budowy. Do końca listopada strefa wzbogaci się o boisko do siatkówki i skocznię do skoku w dal, a przy nich ławki i kosze na śmieci. Koszt zadania to ponad 155 tys. zł.

Na początku października ruszy realizacja projektu "Linowy zawrót głowy". W strefie aktywności w rejonie ul. Górnośląskiej w dzielnicy Bykowina zainstalowane zostaną: tyrolka, piramida linowa, dwie okrągłe trampoliny ziemne oraz trampolina ziemna dla osób niepełnosprawnych. Prace mają potrwać około miesiąca, a ich koszt to ponad 192 tys. zł.

Rozstrzygnięte zostały również przetargi na: 

 • strefę gier i rekreacji przy Szkole Podstawowej nr 8 w dzielnicy Wirek,
 • rewitalizację podwórka przy ul. Husarskiej w dzielnicy Bielszowice 
 • oraz wymianę nawierzchni boiska przy Szkole Podstawowej nr 40 w dzielnicy Ruda

Trwają przetargi na: 

 • budowę ścieżki aktywizacyjnej w rejonie Szkoły Podstawowej nr 13 w dzielnicy Bielszowice
 • modernizację plant w dzielnicy Kochłowice 
 • i plac zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 4 w dzielnicy Nowy Bytom.

Trzy inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego 2020 już się zakończyły

Przypomnijmy, że trzy inwestycje w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego już się zakończyły. Przy IV Liceum Ogólnokształcącym w dzielnicy Orzegów powstało nowe boisko do siatkówki i koszykówki z oświetleniem LED, a inwestycja objęła też piłkochwyty, chodnik, ławki, kosze na śmieci oraz schody terenowe. 

Przy Szkole Podstawowej nr 23 w dzielnicy Bykowina zmodernizowana została infrastruktura sportowa, na placu apelowym powstała strefa gier, rozbudowany został też monitoring. Natomiast przy Szkole Podstawowej nr 6 w dzielnicy Orzegów zmodernizowane zostało boisko wielofunkcyjne do siatkówki i badmintona.

Wkrótce okaże się, jakie projekty zostały wybrane w Rudzie Śląskiej do budżetu obywatelskiego na 2021 rok. W głosowaniu, które trwało od 7 do 13 września, wzięło udział ponad 8,6 tys. osób. Wyniki zostaną ogłoszone 21 września.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • Kamila

  Kto uzywa tych siłowni? Nawalone jest ich od groma, a wszystkie stoją puste. Dlaczego zamiast nich nikt nie remontuje parków? Przecież to są grube setki tysiecy. Gdzie jest teznia solankowa? Nie ma pieniędzy? To może trzeba zwolnić TRZECH wiceprezydentów, to pieniądze się znajda. Przetarg na miliony na wywóz smieci, a smieci się walają po osiedlach, domkach czy ogródkach. Maja przyjeżdżać raz/ dwa razy w tygodniu, a jak przyjadą raz na dwa tygodnie to dobrze. Gdzie są te utopione pieniądze? Mejer, może odpowie? Ma zawsze bardzo dużo do powiedzenia, szkoda ze nic pożytecznego nie robi dla mieszkańców, ale dla znajomych już tak. Dlaczego z BUDŻETU OBYWATELSKIEGO buduje się boiska szkolne? To nie jest budżet szkolny, to ma być budżet dla mieszkańców, by zrobić coś dla wszystkich. Dlaczego nikt nie wypowie się o pieniądzach wyrzuconych w błoto na laptopy (głównie dla patologii, która woli wydać swoje 500+ i zasiłki na piwo niż na komputer dla dziecka, nie łudźmy się) za wyolbrzymione pieniądze! Gdzie są te obiecane maseczki, które miasto miało niby rozdawać mieszkańcom? Zniknęły? Wyparowały? Aż wreszcie super akcja „przyłbice dla nauczycieli”. Jak można kupić 3 tys. Sztuk i zapłacić prawie 50zl za jedna? Miasto ma tyle pieniędzy? Nie chce się handlować? Czy osoba załatwiające ta transakcje jest na tyle głupia, ze stwierdziła ze to bardzo dobra cen? Albo znów znajomosci i wszystko staje się jasne. Kiedy w końcu będzie dobrze w tym mieście? Czy nikt nie widzi, ze miasto leci na pysk? Już jesteśmy w czarnej du.ie jak Świętochłowice, a lecimy jeszcze nizej. Wstyd, wstyd.

 • olo

  Czy faza decydująca to faza kiedy miasto podejmuje decyzję : robić czy olać?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.