Wiadomości z Rudy Śląskiej

Restauratorzy w Rudzie Śląskiej zostaną zwolnieni z opłaty za koncesje na alkohol!

 • Dodano: 2021-02-26 07:30, aktualizacja: 2021-02-26 09:00

Rudzcy przedsiębiorcy prowadzący lokale gastronomiczne nie zapłacą w tym roku opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż spożywanych w nich napojów alkoholowych. Wczoraj Rada Miasta jednogłośnie podjęła przedłożoną przez prezydent Grażynę Dziedzic uchwałę w tej sprawie. Możliwość rezygnacji z opłaty wprowadziła dokonana przed miesiącem zmiana w ustawie dotyczącej zwalczania COVID-19.

- Wiemy, jak mocno na branży gastronomicznej odbiły się ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Dochody osiągane przez przedsiębiorców ze sprzedaży alkoholu w lokalach są w ostatnim czasie bardzo niskie, a w niektórych przypadkach nie ma ich wcale – mówi Grażyna Dziedzic.

- Stąd dzisiejsza uchwała, chociaż oczywiście ma ona skutki dla dochodów miasta, które są przeznaczane na profilaktykę – dodaje.

Ruda Śląska: Zwolnienie z koncesji za alkohol

Zgodnie z podjętą wczoraj przez Radę Miasta uchwałą, rudzcy przedsiębiorcy w 2021 roku będą zwolnieni z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Co istotne, opłaty wniesione do 31 stycznia, kiedy przypada termin wpłaty pierwszej z trzech rat, zostaną przedsiębiorcom zwrócone. Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Wysokość opłaty zależy od rodzaju sprzedawanego alkoholu (jego zawartości procentowej) oraz wartości sprzedaży w poprzednim roku. Opłatę uiszcza się w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach - do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku lub jednorazowo, do 31 stycznia. Możliwość rezygnacji z tej opłaty w 2021 roku dała gminom obowiązująca od 25 stycznia br. nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

W tym roku planowane wpływy z tytułu opłaty za zezwolenia na sprzedaż alkoholu w lokalach gastronomicznych miały wynieść w Rudzie Śląskiej prawie 234 tys. zł. W 2020 roku było to prawie 287 tys. zł, a w 2019 roku – ponad 333 tys. zł. Środki z opłaty, zarówno dotyczącej alkoholu sprzedawanego do spożycia na miejscu, jak i w sklepach, przeznaczane są na finansowanie zadań gminy związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych. Obecnie można je również wykorzystywać na walkę z pandemią. Zwiększona sprzedaż alkoholu w sklepach, związana z ograniczeniem działalności gastronomii, powinna, choć częściowo zrównoważyć skutki rezygnacji z opłaty za jego sprzedaż w lokalach.

Warto przypomnieć, że przedsiębiorcy mogą też skorzystać z innych form pomocy w zakresie uiszczanych do kasy miasta podatków i opłat. Płatności podatków lokalnych na wniosek podatnika są odraczane lub rozkładane na raty, można również starać się o umorzenie zaległości podatkowych. Przedsiębiorcy wynajmujący lokale gminne, którzy ze względu na sytuację musieli zawiesić działalność, mogą ubiegać się o obniżenie opłaty czynszowej (ulga nie dotyczy opłat za media).

Zobacz także

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • Buub

  Ruda Śląska to miejsce gdzie i tak nie było nawet gdzie wyjść przed pandemią. Bary jeśli są to sa to typowe mordowdnie. Fajnych lokali co mogły by aspirować do wyższej ligi prawie nie ma :( Musimy wspierać te małe puby i restauracje bo za chwilę w tym mieście bedzie tylko możliwość wysypiania się :(

 • Karl

  No to do kule panicz objawił, co mu szynki nie pasują. Jedź sie w rodzinne strony do stolycy tam będziesz mioł pełno lokali z klasą i browarem po 2 dychy...

 • Kochłowiczanin

  A co ?wybory za pasem?taka dobroduszna?Może by się zainteresowała dzielnicami?czy w kochłowicach coś zrobiła dla mieszkańców?mnie ta pani nie przekonuje.

 • Zjadacz chleba

  Genialne posunięcie. Knajpa zamknięta cały rok - brak jakiejkolwiek sprzedaży alkoholu - aż tu łaska spływa z góry. Pewnie wprowadzą podatek od samego posiadania alkoholu. Podobnie jak w lokatach - oprocentowanie 0% - szczęśliwcy mają 0,01% - to co opodatkować? Już są pomysły że kapitały.Całe szczęście iż nasz nr.1 nie posiada konta bankowego - a większość zarabiających krocie i tak jedzie na debecie i kredytach.

 • Pub

  Zwolnienie z koncesji koszt 5 tys zł na rok. Super dziękuję. Ale o tym że podniesiono czynsz o 1tys zł co w skali roku daje kwotę 12 tys zł to już nikt nie wspomni. Dziękuję Ci o kochana władzo Rudy śląskiej. Jak padnę a nastąpi to niefortunnie to już ani grosza ze mnie nie wydusicie.

 • Koczor Donald

  Jak mieszkaniec straci pracę to ma zasiłek przez 6 miesięcy i nikogo to nie obchodzi co dalej z nim będzie. Wy boicie się tylko o siebie a nie o swojego pracownika bo ten znajdzie pracę za taką samą wypłatę a wy nie.

 • 7up

  Dokładnie. Ile taki pub daje miejsc pracy- kilka więc powtarzając tu komentujących jak sobie nie radzi to niech zamknie i się przebranżowi.

 • Boguś

  Gdyby nie te 5k to płacilbys o tyle więcej, ale co tam, najłatwiej napisać głupi komentarz i oczekiwać że to miasto da wszystko za darmo.

 • Xyz

  Boguś nie znam sie na prowadzeniu wlasniej dzialalnosci ale to cos tu napisal jest nadzwyczjnie glupie...pomysl ze wlasciciele zostali pozbawieni mozliwosci zarobku a pewnie wiekszosc zatrunia jeszcze pracownikow ktorym tez trzeba zaplacic najnizsza krajowa a przede wszystkim oplaty za lokal a to napewno nie sa male sumy. Ale po co nasz rząd / miasto ma wspierac uczciwie pracujących ludzi lepiej dac menelom, dzieciorobom 500+(bo z tego muszą sie wywìązac) i wszystkim pasozytom spolecznym ktorzy nie placą zadnych podatkow i niczym sie przysłużyli dla kraju/ miasta. I gdzie tu sprawieliwosc sie pytam?

 • anioł

  niech NAPISZĄ ile KK dostał....

 • elo

  Więc zamknij ten [...], wolę sobie kupić Piwko w markecie znacznie tańsze i bez dolewki wody i wypić na powietrzu.

 • Pracownik lutowy

  Typowy patologiczny mieszkaniec z Rudy Śląskiej

 • xxx

  Nigdy tak nie pisz na swojego ojca, bo cię wychował z 500+

 • Pracownik lutowy

  Ciebie to chyba wychowały świnie i gołębie.

 • Xyz

  Widocznie wystarczy cie sie naj...c piwem wyprodukowanym dla Biedronka

 • elo

  Może ty patolu pijesz pod biedrą ta taniochę, mnie stać na lepsze i droższe, ale w tych spenulach nię będę przepłacał i pił wody z piwem.

 • Pub

  Pozostaje mi życzyć tylko smacznego i oby firma w której pracujesz nie splajtowała z powodu zakazu świadczenia usług.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.