Wiadomości z Rudy Śląskiej

Restauratorzy w Rudzie Śląskiej zostaną zwolnieni z opłaty za koncesje na alkohol!

 • Dodano: 2021-02-26 07:30, aktualizacja: 2021-02-26 09:00

Rudzcy przedsiębiorcy prowadzący lokale gastronomiczne nie zapłacą w tym roku opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż spożywanych w nich napojów alkoholowych. Wczoraj Rada Miasta jednogłośnie podjęła przedłożoną przez prezydent Grażynę Dziedzic uchwałę w tej sprawie. Możliwość rezygnacji z opłaty wprowadziła dokonana przed miesiącem zmiana w ustawie dotyczącej zwalczania COVID-19.

- Wiemy, jak mocno na branży gastronomicznej odbiły się ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Dochody osiągane przez przedsiębiorców ze sprzedaży alkoholu w lokalach są w ostatnim czasie bardzo niskie, a w niektórych przypadkach nie ma ich wcale – mówi Grażyna Dziedzic.

- Stąd dzisiejsza uchwała, chociaż oczywiście ma ona skutki dla dochodów miasta, które są przeznaczane na profilaktykę – dodaje.

Ruda Śląska: Zwolnienie z koncesji za alkohol

Zgodnie z podjętą wczoraj przez Radę Miasta uchwałą, rudzcy przedsiębiorcy w 2021 roku będą zwolnieni z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Co istotne, opłaty wniesione do 31 stycznia, kiedy przypada termin wpłaty pierwszej z trzech rat, zostaną przedsiębiorcom zwrócone. Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Wysokość opłaty zależy od rodzaju sprzedawanego alkoholu (jego zawartości procentowej) oraz wartości sprzedaży w poprzednim roku. Opłatę uiszcza się w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach - do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku lub jednorazowo, do 31 stycznia. Możliwość rezygnacji z tej opłaty w 2021 roku dała gminom obowiązująca od 25 stycznia br. nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

W tym roku planowane wpływy z tytułu opłaty za zezwolenia na sprzedaż alkoholu w lokalach gastronomicznych miały wynieść w Rudzie Śląskiej prawie 234 tys. zł. W 2020 roku było to prawie 287 tys. zł, a w 2019 roku – ponad 333 tys. zł. Środki z opłaty, zarówno dotyczącej alkoholu sprzedawanego do spożycia na miejscu, jak i w sklepach, przeznaczane są na finansowanie zadań gminy związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych. Obecnie można je również wykorzystywać na walkę z pandemią. Zwiększona sprzedaż alkoholu w sklepach, związana z ograniczeniem działalności gastronomii, powinna, choć częściowo zrównoważyć skutki rezygnacji z opłaty za jego sprzedaż w lokalach.

Warto przypomnieć, że przedsiębiorcy mogą też skorzystać z innych form pomocy w zakresie uiszczanych do kasy miasta podatków i opłat. Płatności podatków lokalnych na wniosek podatnika są odraczane lub rozkładane na raty, można również starać się o umorzenie zaległości podatkowych. Przedsiębiorcy wynajmujący lokale gminne, którzy ze względu na sytuację musieli zawiesić działalność, mogą ubiegać się o obniżenie opłaty czynszowej (ulga nie dotyczy opłat za media).

Zobacz także

Komentarze (18)    dodaj komentarz »

 • Antek Soplica

  A co policja wtedy będzie robić lub straż miejska ?(Zdejmnij Mundur Przeproś) Spać koło kerchowa cało noc? Kożdy chop po południówce chce się piwa napić ! ! ! Ps. Sprzedam Lays'y smak Kaczki po smoleńsku :)

 • Buub

  Ruda Śląska to miejsce gdzie i tak nie było nawet gdzie wyjść przed pandemią. Bary jeśli są to sa to typowe mordowdnie. Fajnych lokali co mogły by aspirować do wyższej ligi prawie nie ma :( Musimy wspierać te małe puby i restauracje bo za chwilę w tym mieście bedzie tylko możliwość wysypiania się :(

 • Karl

  No to do kule panicz objawił, co mu szynki nie pasują. Jedź sie w rodzinne strony do stolycy tam będziesz mioł pełno lokali z klasą i browarem po 2 dychy...

 • Kochłowiczanin

  A co ?wybory za pasem?taka dobroduszna?Może by się zainteresowała dzielnicami?czy w kochłowicach coś zrobiła dla mieszkańców?mnie ta pani nie przekonuje.

 • Zjadacz chleba

  Genialne posunięcie. Knajpa zamknięta cały rok - brak jakiejkolwiek sprzedaży alkoholu - aż tu łaska spływa z góry. Pewnie wprowadzą podatek od samego posiadania alkoholu. Podobnie jak w lokatach - oprocentowanie 0% - szczęśliwcy mają 0,01% - to co opodatkować? Już są pomysły że kapitały.Całe szczęście iż nasz nr.1 nie posiada konta bankowego - a większość zarabiających krocie i tak jedzie na debecie i kredytach.

 • Pub

  Zwolnienie z koncesji koszt 5 tys zł na rok. Super dziękuję. Ale o tym że podniesiono czynsz o 1tys zł co w skali roku daje kwotę 12 tys zł to już nikt nie wspomni. Dziękuję Ci o kochana władzo Rudy śląskiej. Jak padnę a nastąpi to niefortunnie to już ani grosza ze mnie nie wydusicie.

 • Koczor Donald

  Jak mieszkaniec straci pracę to ma zasiłek przez 6 miesięcy i nikogo to nie obchodzi co dalej z nim będzie. Wy boicie się tylko o siebie a nie o swojego pracownika bo ten znajdzie pracę za taką samą wypłatę a wy nie.

 • 7up

  Dokładnie. Ile taki pub daje miejsc pracy- kilka więc powtarzając tu komentujących jak sobie nie radzi to niech zamknie i się przebranżowi.

 • Boguś

  Gdyby nie te 5k to płacilbys o tyle więcej, ale co tam, najłatwiej napisać głupi komentarz i oczekiwać że to miasto da wszystko za darmo.

 • Xyz

  Boguś nie znam sie na prowadzeniu wlasniej dzialalnosci ale to cos tu napisal jest nadzwyczjnie glupie...pomysl ze wlasciciele zostali pozbawieni mozliwosci zarobku a pewnie wiekszosc zatrunia jeszcze pracownikow ktorym tez trzeba zaplacic najnizsza krajowa a przede wszystkim oplaty za lokal a to napewno nie sa male sumy. Ale po co nasz rząd / miasto ma wspierac uczciwie pracujących ludzi lepiej dac menelom, dzieciorobom 500+(bo z tego muszą sie wywìązac) i wszystkim pasozytom spolecznym ktorzy nie placą zadnych podatkow i niczym sie przysłużyli dla kraju/ miasta. I gdzie tu sprawieliwosc sie pytam?

 • anioł

  niech NAPISZĄ ile KK dostał....

 • elo

  Więc zamknij ten [...], wolę sobie kupić Piwko w markecie znacznie tańsze i bez dolewki wody i wypić na powietrzu.

 • Pracownik lutowy

  Typowy patologiczny mieszkaniec z Rudy Śląskiej

 • xxx

  Nigdy tak nie pisz na swojego ojca, bo cię wychował z 500+

 • Pracownik lutowy

  Ciebie to chyba wychowały świnie i gołębie.

 • Xyz

  Widocznie wystarczy cie sie naj...c piwem wyprodukowanym dla Biedronka

 • elo

  Może ty patolu pijesz pod biedrą ta taniochę, mnie stać na lepsze i droższe, ale w tych spenulach nię będę przepłacał i pił wody z piwem.

 • Pub

  Pozostaje mi życzyć tylko smacznego i oby firma w której pracujesz nie splajtowała z powodu zakazu świadczenia usług.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.