Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rodzina chłopca, który zmarł wczoraj w szpitalu była pod nadzorem kuratora sądowego i MOPS

 • Dodano: 2020-07-23 19:15, aktualizacja: 2020-07-25 12:22

Na światło dzienne wychodzą nowe fakty w sprawie maltretowanego dziecka z Rudy Śląskiej. Rodzina była pod nadzorem kuratora sądowego i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Nikt nie zauważył żadnych śladów przemocy.

Przypomnijmy, że do tego tragicznego zdarzenia doszło w środę 22 lipca w Bielszowicach. Niemowlę zostało przetransportowane do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, gdzie lekarze musieli je reanimować. W skrajnie ciężkim stanie chłopiec trafił na oddział intensywnej terapii. Lekarze stwierdzili u dziecka objawy maltretowania. Mimo wysiłków lekarzy dziecko zmarło.

Rodzina była pod nadzorem kuratora sądowego i MOPS

Rodzina jest znana policji. Jak mówi st. asp. Arkadiusz Ciozak, miała założoną niebieską kartę, była pod nadzorem kuratora sądowego i - od grudnia zeszłego roku - Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. 

- Asystent rodzinny, który z nimi pracował, jest w szoku. Trudno mu uwierzyć w to, co się stało. Ma wieloletnie doświadczenie, gdyby dostrzegł jakiekolwiek nieprawidłowości, na pewno by reagował, jest na to wyczulony - mówiła Monika Szczepańczyk, rzecznik prasowa MOPS w Rudzie Śląskiej dla TVN24. - Nie mamy prawa rozebrać dziecka, ale był obecny przy przewijaniu dziecka, odnotował, że był czyściutki, nie miał odparzeń. Nie było żadnych zaniedbań w stosunku do dzieci. Nie było przemocy. Mama wręcz zaprzeczała stanowczo, żeby dochodziło do przemocy - dodała.

Jak przekazała rzeczniczka MOPS-u od porodu, asystent odwiedził rodzinę czterokrotnie. Nie były to sporadyczne wizyty, tylko stały nadzór. Ostatnia wizyta miała miejsce 16 lipca. Wizyty asystenta były zapowiadane.

- Ani asystent, ani pracownik socjalny, ani kurator, ani też położna, która się w tym domu pojawiała, nikt nie zauważył żadnych śladów przemocy. Mama była z dzieckiem w poradni na umówionej wizycie, wykonywała swoje obowiązki i współpracowała z asystentem - mówiła rzecznik prasowa MOPS w Rudzie Śląskiej dla TVN24.

Mundurowi ustalają przyczyny oraz przebieg tego tragicznego zdarzenia

Obecnie śledczy z wydziału kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej przesłuchują świadków i ustalają przyczyny oraz przebieg tego zdarzenia. Prokurator zdecydował o sekcji zwłok, jej wyniki dadzą odpowiedź na pytanie, co było przyczyną śmierci chłopca. Pod opieką rodziców była jeszcze ich 14-miesięczna córka, która po przebadaniu przez lekarza została przekazana tymczasowym opiekunom.

Zobacz także

Komentarze (28)    dodaj komentarz »

 • Zbulwersowana

  Kuratorzy z Rudy Śląskiej w porządnych ludziach widzą problem. A za patologicznym ojcami z zaburzeniami psychicznymi stawają murem. Niestety to prawda. Nie widzą problemu,ale gwarancji też nie dają. Mówią, że za nikogo nie można być pewnym. Ciekawe czy taką postawę by przyjęli i totalną ignorancję gdyby chodziło o ich własne dzieci. Dobrym ludziom,kochajacym rodzicom, gdzie tylko jest bieda to potrafią odebrać dzieci zamiast pomóc. NATOMIAST patologicznym PSYCHO-SADYSTYCZNYM OJCOM I MĘŻOM DAJĄ ZWOLĘ I IM POMAGAJĄ. ZWOLNIĆ ICH WSZYSTKICH!! Otwórzcie w końcu oczy w tym sądzie! Życia maleństwu nie przywrócicie

 • SN

  O ile wiadomo, to opinia kuratora dotycząca tej starszej dziewczynki, mówiła że dziecko nie powinno wrócić do rodziców, ale sąd wydał inny wyrok, na który ani kurator, ani MOPS nie ma wpływu.Dlatego nie rozumiem tego ataku na kuratora. Proszę podać przykłady, kiedy to dobrym, kochającym rodzicom odebrano dzieci. Stała się rzecz straszna, która nie powinna się wydarzyć, ale niestety są na świcie ludzie, którzy potrafią dopu[...] się takich czynów, są, byli i będą i instytucje nie są w stanie tego wyeliminować w 100%.

 • Dżesika

  Jesteś kuratorem? Wykształc się a pogadamy

 • Matka

  Bo ja zawsze mówię,w każdej rodznie powinien być asystent rodzny,mieszkać z nimi i spać w kartonie pod lozkiem,wtedy dopilnuje żeby bandziory były grzeczne.ludzie myślcie,dorosłych ludzi nikt nie dopilnuje,nikt nie będzie z nimi 24 godz. Na dobem

 • darek

  Jo bych to coś zwane ,,rodzicami'' od razu wywiózł na wysypisko i utylizowoł, a MOPS-owi kara z 50 tys za niedopełnienie obowiązku.

 • Janek

  Hmmm...a może tak karać MOPS za każde przestępstwo w tym kraju bo przecież gdzie oni byli? Ewidentne niedopełnienie obowiązków...

 • Matka

  Faktycznie,Mops trzeba ukarac za wsystko,pracownicy Mops powinni mieszkać ze zwyrodnialcami i walic ich pasami ile wlezie. Zwłaszcza tych,którym SADY oddają dzieci wiedzieć ze rodzice się znęcają.wszystkie te osoby które oburzają się ze kuratorzy i inni urzędnicy nie dopilnowali tych ga...ów powinni id dzisiaj zamieszkać z tymi psycholami i dzień i noc ich pilnować!,!!

 • Janek

  Jakie niedopełnienie obowiązków??

 • Torcida

  Czemu usuwacie komentarze dotyczące sprawców ,niech się ludzie dowiedzą

 • Ginter

  Skoro byli pod nadzorem a stała się tragedia oznacza to że te służby nie działają. Biorą pieniądze z naszych podatków, pasożytują na społeczeństwie, nie dając nic w zamian. Zlikwidować natychmiast, bo czy są czy ich nie ma, niczego to nie zmienia.

 • zorg

  Ciekawe jak miały przebiegać kontrole w czasie pandemii. Przypuszczam, że przez COVID nie było żadnych kontroli. Patologia chyba teraz może robić co chce, bo nikt nie patrzy im na ręce. Ktoś musi się wreszcie tym zająć. Wystarczy spojrzeć jak wygląda większość "klientów" MOPS-u. Nie chcę tu nikogo obrażać, ale bardzo dobrze wiem jak to wygląda. Zresztą u matki na FB można przeczytać piękne hasło w miejscu praca, a mianowicie "szlachta nie pracuje". No to o czym tu rozmawiać? Patologia bierze kasę i zapomogi, a nam wszystkim śmieje się w ryj.

 • Rodzic zastępczy

  A co ma MOPS czy pielęgniarka do tej sytuacji. Zabierają im dzieci a po chwili wyrokiem sądu dziecko wraca do patologii. Mimo negatywnych opinii socjalnych czy kuratorów sprawy w sądzie się kończą i można usłyszeć "rodzić biologiczny jest najważniejszy, rodzić zastępczy nigdy nie będzie prawdziwym rodzicem" . Niech sądy się wezmą do roboty to i dzieci będą bezpieczne. Teraz przy 500+ dzieci w takich rodzinach to jak bony towarowe

 • Alojz

  Niezawistne sądy bronione przez jedną opcję przed reformą. Dziękujcie im.

 • Wjk

  MOPS bardzo wspiera nasza pani prezydent. Premie podwyżki za co pytam za siedzenie na tylkach. Patologi dawać więcej kasy, a udzie którzy naprawdę potrzebują pomocy to jej nie ma . Kto tym ludziom przywrócił prawa rodzicielskie . Sąd w Rudzie Śląskiej to pisowski a więc tyle w temacie rodzina najważniejsza. Teraz nikt odpowiedzialności nie poniesie .Prezydent miasta tak naprawdę juz nic nie robi tu rzadzi Mejer ona tylko kartki podpisuje.Na co mam taki prezydent.Dziś żałuję że glosowałismy na Dziedzic. Pogonić to całe towarzystwo że wszystkich co do jednego.

 • Kopa

  W Mopsie w Rudzie Śląskiej od dłuższego czasu potrzeba pracowników, jest kilka wakatów, ale żadnego chętnego do pracy. Za kilka lat programy społeczne (500+, 300+), dodatki mieszkaniowe itd., będą obsługiwać sami beneficjenci.

 • Abcde

  Premie? Podwyżki? Widziałeś pasek z wypłaty pracownika MOPS? O czym ty człowieku mówisz... zarobki są mniejsze niż zasiłki dla klientów... można powiedzieć że Ci ludzie to grupa pasjonatów na wolontariacie

 • fghij

  Jasne. A ty widziałeś. Jakby tam tak słabo zarabiali to już dawno by ich tam nie było. Też siebie i swoje rodziny za coś muszą utrzymać bo za darmo nikt im nie da.

 • milik

  ZWOLNIC ASYSTENTA RODZINY przedstawic informacje ilu asystentów ma na swoim koncie pozytywne wyniki w sensie ilu zapobieglo takim sytuacjom jak ta ZAWSZE jest tlumaczenie ze nic nie widac nic nie slychac a ten byl jeszcze w szoku A FAKT JEST TAKI ZE DZIECKO ZGINELO a asystent wyplate bierze a efektów brak a PATOLA SIE SMIEJE I ROBI SWOJE

 • Pracownik lipcowy

  Czy w tym chorym kraju w końcu MOPS i inne służby wezmą w końcu odpowiedzialność za cokolwiek? Za co się ich rozlicza? Jak dojdzie do tragedii to zaczyna się przerzucanie odpowiedzialności, a to wina policji, a to prokurator, a to deszcz padał, a to święto było. Oczywiście, zaraz wyciągną standardową zasłonę w postaci "a my mamy takie procedury...", ale nikt w tej sytuacji nie zachował się jak człowiek, a jedynie jak bezduszne trybiki. Małe dziecko poniosło przez wasze lenistwo i ignorancje - najgorsze konsekwencje. Jeśli wobec, was drodzy ludzie, zajmujący się tą sprawą nie zostaną wyciągnięte żadne konsekwencje, to sami się zastanówcie czy nadajecie się do swojej pracy? Zrezygnujcie dla waszego dobra, a szczególnie dla tych, którzy sami nie mogą się obronić.

 • Strzelnica

  W mopsie tylko kawusia i ciasteczko,8 godz i do domciu,reszta spraw w 4 literach

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.