Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rozpocznij przygodę z muzyką! Szkoła Muzyczna z Rudy Śląskiej ogłasza nabór

  • Dodano: 2020-04-17 06:00, aktualizacja: 2020-04-17 08:19

Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Rudzie Śląskiej ogłasza nabór uczniów w wieku 6 - 16 lat. Ze względu na stan epidemii zgłoszenia przyjmowane są elektronicznie. Po powrocie do zajęć szkolnych zostaną przeprowadzone przesłuchania kandydatów, które obejmują: sprawdzenie uzdolnień muzycznych oraz psychofizycznych predyspozycji do nauki gry na określonym instrumencie.

Nauka w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Rudzie Śląskiej jest bezpłatna. Uczniowie uczą się gry na wybranym instrumencie oraz biorą udział w lekcjach rozwijających ogólny poziom muzyczny. Istnieje możliwość nauki gry na: fortepianie, akordeonie, klawesynie, organach, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, flecie, klarnecie, oboju, saksofonie, trąbce, waltorni, puzonie, gitarze, perkusji.

Lekcje gry na instrumencie prowadzone są w formie nauczania indywidualnego. Z kolei zajęcia teoretyczne odbywają się w kilkunastoosobowych grupach.

Mogę śmiało powiedzieć, że nasza szkoła jest placówką elitarną. Uczniowie są w tym miejscu z własnej woli. Szkolimy przyszłych znawców i twórców kultury. Panuje tutaj wyjątkowa i miła atmosfera, stawiamy na wysoką kulturę osobistą – zapewnia Mirosław Krause, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych I i II Stopnia w Rudzie Śląskiej.

Zajęcia w szkole odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych oraz w soboty w godzinach rannych. Okres nauki trwa:  dla dzieci rozpoczynających naukę w wieku 6 do 9 lat – 6 lat, a dla dzieci i młodzieży rozpoczynających naukę w wieku 10 do 16 lat – 4 lata.

Podania o przyjęcie do szkoły można przesyłać elektronicznie na adres rekrutacja@zsmruda.pl. Formularze dostępne są na stronie internetowej szkoły: www.zsmruda.pl, w zakładce: wnioski o przyjęcie.  


Ze względu na obecną sytuację związaną z zagrożeniem epidemicznym oryginał podania wraz z zaświadczeniem będzie można złożyć w sekretariacie po powrocie do zajęć szkolnych. Wtedy też zostaną przeprowadzone przesłuchania kandydatów.

Kandydat badany jest w dziedzinie słuchu wysokościowego, poczucia rytmu oraz pamięci muzycznej. Zachęcam do tego, by przyjść do nas oraz zaufać opinii specjalisty w zakresie oceny predyspozycji i talentu muzycznego dziecka – mówi dyrektor Krause.  

Uczniowie rudzkiej szkoły muzycznej uświetniają swoimi występami miejskie wydarzenia, biorą udział w wielu festiwalach oraz prestiżowych konkursach, najczęściej z sukcesami.

Nasza szkoła uczy codziennej dyscypliny, zorganizowania, sztuki wystąpień publicznych, przygotowuje dzieci do wystąpień na scenie, wskazuje jak się na niej zachowywać, prezentować wizualnie – wymienia dyrektor.

Pedagodzy podkreślają, że podczas edukacji w szkole muzycznej ważna jest systematyczna praca ucznia oraz zaangażowanie ze strony rodziców – uczestnictwo w próbach, obecność na koncertach oraz ciągłe i autentyczne zainteresowanie postępami dziecka.


Obecnie do szkoły muzycznej I stopnia uczęszcza około 300 uczniów. Dzieci mają możliwość kontynuacji nauki w szkole II stopnia.

W placówce mamy 73 pedagogów. Kompletując kadrę, stawiam na młodych, wykwalifikowanych ludzi z pasją – podkreśla dyrektor Krause.


Nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych przygotowali dla kandydatów krótkie filmiki prezentujące brzmienia instrumentów. Nagrania znajdują się na szkolnym kanale YouTube pod adresem  https://www.youtube.com/channel/UCjL58M6CBDyrmyQvUyU517Q/videos 


Filmiki oraz bieżące informacje znajdują się również na szkolnym Facebooku,

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.